Meniu
Prenumerata

antradienis, rugsėjo 27 d.


BAUSMĖS
ES pirmąkart išieškos Lenkijai skirtas baudas iš Bendrijos finansavimo
BNS
Scanpix
M. Morawieckis.

Europos Komisija antradienį pranešė, kad šį mėnesį imsis beprecedentės priemonės – sumažins Lenkijai skirtą Europos Sąjungai skirtą finansavimą beveik 15 mln. eurų, tokiu būdu išieškodama baudas, skirtas Varšuvai už atsisakymą uždaryti vieną anglių kasyklą.

ES vykdomosios valdžios institucija informavo Lenkiją apie šį žingsnį, kuris bus įgyvendintas ateinančią savaitę, naujienų agentūrai AFP sakė EK atstovas Balazsas Ujvari.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) praėjusiais metais įpareigojo Varšuvą sustabdyti lignito – prastos kokybės rusvųjų anglių – kasybą atviroje Turuvo kasykloje, išnagrinėjęs Prahos skundą, kad šis netoli Čekijos sienos esantis objektas kelia pavojų už sienos esančių gyvenviečių gyventojų sveikatai, aplinkai ir pažeidžia ES teisę.

Teismas nurodė Lenkijai už nurodymo nevykdymą ir kiekvieną kasyklos eksploatavimo dieną mokėti Briuseliui 500 tūkst. eurų baudą.

Tačiau Lenkijos vyriausybė atsisako uždaryti kasyklą ir sako, kad įmonė užtikrina vietos gyventojams darbo vietas ir energetinį saugumą. Ji taip pat tvirtina, kad ES teismas neturi įgaliojimų skirti jai baudas.

Sausio mėnesį Europos Komisija taip pat paprašė Lenkijos sumokėti beveik 70 mln. eurų baudų už nurodymo sustabdyti teismų nepriklausomybę mažinančios institucijos veiklą ignoravimą. Pirmoji įmoka siekia 15 mln. eurų ir 30 tūkst. eurų palūkanų.

Praeitą savaitę Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ir Čekijos vyriausybės vadovas Petras Fiala pranešė pasirašę susitarimą, turintį užbaigti ginčą dėl Turuvo kasyklos.

Pagal jį Lenkija sumokės Čekijai 45 mln. eurų kompensaciją, įskaitant 10 mln. eurų aplinkosaugos projektams kasyklos apylinkėse. Prižiūrint ES teismui, abi šalys rūpinsis, kad tinkamai veiktų gili užtvara, kurią Lenkija įrenginėja toje teritorijoje, turinti apsaugoti nuo vandens nuotėkio iš Čekijos pusės. Lenkija taip pat pastatys pylimą, turintį apsaugoti nuo kasyklos triukšmo ir teršalų išplitimo.

Europos Komisija savo ruožtu sakė, kad Lenkijai bus toliau kasdien skiriamos baudos, kol Čekija atsiims savo skundą. EK atstovas Adalbertas Jahnzas pridūrė, kad „visos baudos, susikaupusios iki tos datos, liks galioti“.

Pasak B. Ujvari, bauda, numatyta už laikotarpį nuo rugsėjo 20 iki spalio 19 dienos, bus išskaičiuota iš ES finansavimo Lenkijai. Ji siekia 14,5 mln. eurų, o su palūkanomis – beveik 15 mln. eurų.

Pasinaudodama ES finansavimu Lenkijai „Komisija vykdo savo teisinį įsipareigojimą surinkti teismo skirtas finansines baudas“, sakė ji.

Lenkija antradienį savo ruožtu pareiškė apskųsianti šį precedento neturintį Europos Komisijos sprendimą.

„Lenkija pasinaudos visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis, kad jį apskųstų“, – Lenkijos naujienų agentūrai PAP sakė vyriausybės atstovas Piotras Mulleris.

ESTT Lenkijai yra skyręs dar vieną baudą – po vieną milijoną eurų per dieną už tai, kad ji atsisakė sustabdyti nacionalinės Aukščiausiojo Teismo Drausmės bylų kolegijos, kurią užginčijo Briuselis, veiklą.

Šiuo atveju Komisija taip pat perspėjo, kad susigrąžins šiuo metu daugiau nei 100 milijonų eurų siekiančią baudą iš ES finansavimo Lenkijai, jei ji nebus sumokėta.

Mėnesio pradžioje Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paskelbė įstatymo projektą dėl Aukščiausiojo Teismo Drausmės bylų kolegijos panaikinimo, tikėdamasis taip užbaigti ginčą su ES.

Drausmės bylų kolegija buvo Lenkijos teismų sistemos pertvarkymo dalis. ES šias reformas suprato kaip atsimetimą nuo demokratijos standartų mažinant teisėjų nepriklausomumą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 02 08 13:48
Spausdinti