Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 2 d.


KARAS UKRAINOJE
Europoje užregistruota beveik 5 mln. ukrainiečių pabėgėlių
BNS
Erikas Ovčarenko/BNS
Ukrainiečių registracijos centras Kaune.

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario gale visoje Europoje užregistruota beveik 5 mln. ukrainiečių pabėgėlių, ketvirtadienį pranešė Jungtinės Tautos.

„Karas Ukrainoje sukėlė vieną didžiausių žmonių persikėlimo krizių pasaulyje“, – nurodė Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras (UNHCR).

Ukrainai skirtame UNHCR duomenų portale, kurio tikslas – geriau atspindėti žmonių judėjimą į karo purtomą šalį ir iš jos, skelbiama, kad nuo vasario 24 dienos 44-iose Europos valstybėse iš viso užregistruoti 4 816 923 ukrainiečiai pabėgėliai.

Iš tiesų šalį paliko gerokai daugiau žmonių: UNHCR duomenys rodo, kad iki birželio 7 dienos buvo užregistruota daugiau kaip 7,3 mln. sienos kirtimo iš Ukrainos atvejų.

Remiantis UNHCR duomenimis, dar 2,3 mln. asmenų grįžo atgal į šalį.

Pasak JT pareigūnų, kai kurie žmonės keliavo pirmyn ir atgal dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, aplankyti artimųjų, patikrinti savo turto, padėti pabėgti kitiems žmonėms arba nusprendę sugrįžti į darbą.

JT duomenimis, moterys ir vaikai sudaro 90 proc. į užsienį pabėgusių ukrainiečių. Karinei tarnybai tinkami 18–60 metų amžiaus vyrai privalo likti šalyje.

Tarptautinė migracijos organizacija (TMO) apskaičiavo, kad be tų ukrainiečių, kurie išvyko į užsienį, dar daugiau kaip 8 mln. žmonių paliko savo namus Ukrainos viduje, tačiau iš šalies neišvyko.

Išsibarstę po visą Europą

Daugiau nei pusė šalį palikusių ukrainiečių atvyko į kaimyninę Lenkiją. Šalyje užregistruota 3,8 mln. atvykusiųjų, taip pat beveik 1,7 mln. sienos kirtimo į Ukrainą atvejų.

UNHCR duomenimis, Lenkijoje pabėgėliais užsiregistravo 1,15 mln. ukrainiečių.

Šimtai tūkstančių ukrainiečių persikėlė į kitas kaimynines šalis, pavyzdžiui, Vengriją, Rumuniją, Slovakiją ir Moldovą. Kiekvienoje iš šių šalių dešimtys tūkstančių ukrainiečių užsiregistravo pabėgėliais.

Visgi dauguma jų persikėlė į kitas Europos šalis: Vokietijoje užregistruota apie 780 tūkst. ukrainiečių pabėgėlių, Čekijoje – beveik 367 tūkst., Ispanijoje – daugiau kaip 118 tūkstančių.

Dešimtys tūkstančių pabėgėlių užregistruota kitose Europos šalyse.

„Pabėgėlius priimančios valstybės vis dar demonstruoja ypatingą solidarumą“, – nurodė UNHCR.

UNHCR ypač džiaugėsi Europos Sąjungos valstybėmis, kurios nedelsdamos pirmą kartą aktyvavo bloko Laikinosios apsaugos direktyvą, pagal kurią pabėgėliams iš Ukrainos taikoma speciali apsauga ir teikiamos paslaugos.

Pasak UNHCR, iš 4,8 mln. visoje Europoje užregistruotų pabėgėlių 3,2 mln. yra užsiregistravę gauti šį statusą arba dalyvauti kitose panašiose nacionalinėse pabėgėlių apsaugos schemose.

UNHCR taip pat skelbia, kad nuo karo pradžios iš Ukrainos į Rusiją išvyko daugiau kaip 1,1 mln. asmenų, o į Rusijos sąjungininkę Baltarusiją – beveik 17 tūkstančių. Duomenų apie asmenis, grįžusius iš šių šalių, nėra.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 06 09 15:37
Spausdinti