Meniu
Prenumerata

penktadienis, gruodžio 9 d.


IMPORTAS
FAO: pasaulinės išlaidos maisto produktų importui 2022 metais bus rekordinės
BNS
Unsplash

Pasaulinės išlaidos maisto produktų importui, skaičiuojama, 2022 metais pasieks rekordinius 1,94 trln. JAV dolerių, penktadienį paskelbė JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Palyginti su praėjusiais metais, tai sudarys 10 proc. šuolį, o jį sukėlė pastaruoju metu augančios kainos.

Be to, tai bus „visų laikų rekordas“, o jam įtakos turi ir atpigusios valiutos JAV dolerio – pagrindinės valiutos tarptautinėse rinkose – atžvilgiu, taip pat ​​Rusijos vykdomas karas Ukrainoje.

Ukraina ir Rusija yra žemės ūkio galiūnės – daugiau nei 30 šalių priklauso nuo jų kviečių ir saulėgrąžų aliejaus eksporto.

„Didžioji dalis [pasaulinio maisto importo] sąnaudų padidėjimo tenka dideles pajamas gaunančioms šalims, daugiausia dėl aukštesnių pasaulinių kainų, o apimtys taip pat turėtų didėti“, – teigiama ataskaitoje.

Visgi ekonomiškai pažeidžiamos šalys pajus skaudžias pasekmes, pridūrė ataskaitos autoriai.

„Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad bendras mažas pajamas gaunančių šalių maisto produktų importas pinigine išraiška išliks beveik nepakitęs, nors prognozuojama, kad įvežamų produktų apimtys sumažės 10 proc., o tai rodo didėjančią prieinamumo problemą šioms šalims“, – pažymėjo FAO.

Užsachario Afrika, ir taip sunkiai susidurianti su tinkamos mitybos trūkumu, maisto produktų importui išleis 4,8 mlrd. JAV dolerių daugiau, nepaisant sumažėjusių įvežamų produktų kiekių.

„Tai kelia nerimą maisto saugumo požiūriu“, – pažymėjo FAO.

Rusijai ir Ukrainai tekdavo 30 proc. pasaulinio kviečių ir 78 proc. saulėgrąžų aliejaus eksporto iki Kremliaus invazijos į savo kaimynę.

Aštuonis mėnesius besitęsiantis konfliktas grūdų kainas pakėlė į neregėtą lygį.

Atidarius saugų koridorių jūra, iš Ukrainos pastaraisiais mėnesiais išvežta daugiau nei 10 mln. tonų žemės ūkio produktų, todėl rinkose kainos šiek tiek sumažėjo.

Kitas palengvinantis veiksnys yra tai, kad pasaulio kviečių produkcija 2022–2023 metais turėtų pasiekti rekordinį lygį – 784 mln. tonų, nurodė FAO, ypač dėl Rusijos ir Kanados pasėlių.

Visgi skurdžių importuojančių šalių pusiausvyrą labai apsunkina kiti veiksniai, įspėja FAO, pavyzdžiui, pasaulinės žemės ūkiui reikalingų medžiagų ir produktų kainos.

Visų pirma, skaičiuojama, kad 2022 metais trąšų importas atsieis 424 mlrd. JAV dolerių, arba beveik 50 proc. daugiau nei praėjusiais metais.

Rusija yra viena pirmaujančių trąšų eksportuotojų pasaulyje, o kainos per vienerius metus išaugo tris kartus.

„Dėl to kai kurios šalys gali būti priverstos mažinti žaliavų naudojimą, o tai beveik neišvengiamai sumažins žemės ūkio produktyvumą ir maisto produktų prieinamumą šalyse“, – teigė FAO.

Tikėtina, kad „neigiami padariniai“ pasauliniam aprūpinimo maistu saugumui tęsis iki 2023 metų.

FAO jau kelis mėnesius pasisako už finansavimo priemonę šalims, kurios yra smarkiai priklausomos nuo importo.

2022 11 11 13:27
Spausdinti