Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, kovo 30 d.


BREXITAS
Gyvenimas po „Brexito“: pagrindiniai susitarimo punktai
BNS
Twenty20

Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė šeštadienį paskelbė visą sutarties dėl tolesnių prekybos ryšių po „Brexito“ tekstą, kuriame išsamiai aptariamos sritys, dėl kurių šalys nesutarė ilgus mėnesius.

1246 puslapių apimties dokumente išsamiai išdėstytos prekybos, teisėsaugos darbo ir ginčų sprendimo sąlygos bei kitos procedūros, kurių JK ir ES laikysis po gruodžio 31 dienos.

Sutartį, dėl kurios susitarta ketvirtadienį, JK parlamentas turėtų ratifikuoti kitą savaitę, o ES jis įsigalios laikinai iki kitą mėnesį numatyto balsavimo Europos Parlamente (EP).

Dokumentas pakeis pereinamojo laikotarpio prekybos susitarimą, kurio galiojimas baigiasi ateinantį ketvirtadienį.

Apžvelgiame pagrindinius sutarties punktus.

Muitai 

Susitarimas leidžia išvengti muitų ar kvotų beveik visoms JK ir ES pagamintoms prekėms, vežamoms iš vienos šalies į kitą. Didžiosios Britanijos eksporto prekės privalo atitikti ES sveikatos ir saugos standartus bei atitikties taisykles; numatytos griežtos taisyklės, reglamentuojančios gaminius, pagamintus naudojant ne ES ar JK kilmės dalis.

Ginčai 

JK atsisakė dalyvauti Europos Teisingumo Teismo darbe, todėl konsultacijų metu nepavykus rasti sprendimo, ginčus spręs Pasaulio prekybos organizacija (PPO) arba ad hoc arbitražo teismai, sudaryti iš trijų nepriklausomų teisės ir prekybos ekspertų.

Bendrą sutartį prižiūrės „Partnerystės taryba“, sudaryta iš abiejų pusių atstovų.

Skirtingus sutarties aspektus prižiūrės įvairūs komitetai prie šios tarybos. Taip pat numatyta galimybė parlamentarams ir EP nariams sudaryti „Parlamentinės partnerystės asamblėją“.

Žvejyba

Keblus klausimas dėl ES žvejų patekimo į turtingus Didžiosios Britanijos vandenis išspręstas kompromisu: per pusšeštų metų truksiantį pereinamąjį laikotarpį ES kvota sumažės 25 proc. 

Po to kasmet vyks derybos dėl to, kiek žuvų ES laivai galės sužvejoti Didžiosios Britanijos vandenyse.

Jei JK ribos ES prieigą ar sužvejojamų žuvų kiekį, Briuselis galės imtis atsakomųjų veiksmų – įvesti muitus JK žvejybos produktams ar kitoms prekėms arba net sustabdyti didžiosios prekybos sutarties dalies galiojimą, palikdama galioti sąžiningos konkurencijos taisykles.

Siekiant įsitikinti, kad bausmė yra proporcinga turimiems padarytoms žalos įrodymams, galės būti sušauktas arbitražo teismas. 

Vienodos sąlygos 

ES reikalavo į sutartį įtraukti vienodas konkurencijos sąlygas užtikrinančias taisykles, kad Didžiosios Britanijos įmonės negalėtų konkuruoti su Europos įmonėmis žemesniais darbo, aplinkosaugos ar mokesčių standartais arba nesąžiningomis subsidijomis.

JK įsteigs nepriklausomą instituciją, kuri priims sprendimus konkurencijos teisės srityje ir atliks tokį patį vaidmenį, kaip Europos Komisija. Abi institucijos laikysis bendrų principų. 

Laikinos subsidijos, susijusios su „nacionaline ar pasauline ekonomine krize“, pavyzdžiui, koronaviruso pandemijos poveikiu, nebus draudžiamos, jei bus „proporcingos“.

Abiejų šalių teismams, įskaitant Europos Teisingumo Teismą, nors jis nėra konkrečiai įvardytas šioje sutarties dalyje, bus pavesta spręsti dėl atsakomųjų prekybos priemonių dėl nesąžiningų subsidijų.

Muitinės 

Metų pabaigoje Didžioji Britanija paliks ES Mmuitų sąjungą kartu su bendrąja rinka, o tai reiškia, kad įmonės susidurs su naujomis biurokratinėmis kliūtimis importuodamos ir eksportuodamos prekes per Lamanšo sąsiaurį.

JK teigė, kad susitarimas leidžia pripažinti „patikimų prekybininkų“ mechanizmus, kurie galėtų sumažinti biurokratiją abejose pusėse, tačiau kol kas dar neaišku, kaip plačiai tai būtų galima pritaikyti.

Saugumas

Pagal susitarimą šalys toliau keisis DNR, pirštų atspaudų ir keleivių duomenimis, bendradarbiaus per Europolą.

Briuselis sako, kad „bendradarbiavimas saugumo srityje gali būti sustabdytas, jei JK pažeidžia savo įsipareigojimą toliau laikytis Europos žmogaus teisių konvencijos“. 

„Dideli pokyčiai“

Nepaisant susitarimo, abi pusės įspėja, kad nuo sausio 1 d. žmonių ir verslo visoje Europoje laukia „dideli pokyčiai“.

JK ir ES piliečiai nebegalės laisvai judėti tarp abiejų šalių, dirbti ir gyventi jose be suvaržymų.  

„Laisvas asmenų, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimas tarp JK ir ES baigsis“, – sakoma Briuselio pranešime, paskelbtame pasiekus susitarimą.

Sutartyje nurodoma, kokiems verslo reikalais keliaujantiems asmenims nereikės vizų trumpoms kelionėms. Muzikantų ir atlikėjų šiame sąraše nėra, o tai reiškia, kad jiems gali prireikti vizų mokamiems koncertams užsienyje surengti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 26 19:50
Spausdinti