Meniu
Prenumerata

sekmadienis, vasario 25 d.


ARTIMŲJŲ RYTŲ KONFLIKTAS
Ir Jungtinių Tautų pagalbos darbuotojai dalyvavo spalio 7 d. grobimuose bei žudynėse
ELTA
Scanpix
„Hamas“ išpuolis spalio 7 d.

Vienas Jungtinių Tautų (JT) pagalbos palestiniečiams agentūros UNRWA narys spalio 7 d. pagrobė moterį izraelietę, kitas dalijo šaudmenis, o trečiasis dalyvavo žudynėse, per kurias kibuce buvo nužudyti 97 žmonės, sekmadienį paskelbė JAV laikraštis „The New York Times“.

Straipsnyje kalbama apie kaltinimus dvylikai UNRWA darbuotojų, daugiau nei pusė jų spalio 7 d., kai „Hamas“ užpuolė Izraelį, dirbo mokytojais ar atliko kitas pareigas UNRWA mokyklose.

10 iš 12 kaltinamųjų yra palestiniečių organizacijos „Hamas“, Izraelio, JAV ir Europos Sąjungos laikomos teroristine, nariai. Darbuotojai kaltinami dalyvavę „Hamas“ išpuolyje spalio 7 d. arba parėmę teroristus po jo.

Kol kas JAV vyriausybė kaltinimų nepatvirtino, tačiau informacija sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje, JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija, Japonija ir kitos šalys sustabdė UNRWA finansavimą. Vašingtono teigimu, kaltinimai patikimi.

„The New York Times“ susekė šešių UNRWA darbuotojų judėjimą Izraelyje spalio 7 d. pagal jų naudotus telefonus. Buvo stebimi kitų asmenų pokalbiai telefonu, per kuriuos buvo aptartas jų dalyvavimas „Hamas“ išpuolyje. Vienas iš jų trumpąja žinute buvo paprašytas atnešti granatsvaidžius arba artilerijos sviedinius, kurie buvo saugomi jo namuose, sakoma straipsnyje.

Jungtinės Tautos įkūrė UNRWA 1949 m., kad padėtų palestiniečiams pabėgėliams. 1948 m. pabėgę arba išvaryti palestiniečiai ir jų palikuonys turi teisę į organizacijos paslaugas. Palestiniečiai pabėgėliai yra vienintelė grupė, kurių palikuonis JT pripažįsta pabėgėliais, todėl visame pasaulyje priskaičiuojama milijonai palestiniečių pabėgėlių. UNRWA duomenimis, palestiniečių pabėgėlių skaičius dabar siekia maždaug 5,9 mln. žmonių.

UNRWA turi daugiau nei 30 tūkst. darbuotojų, dauguma jų yra palestiniečiai. Pagalbos organizacijoje vien Gazos Ruože dirba apie 13 tūkst. žmonių. UNRWA taip pat veikia Jordanijoje ir Libane.

ES pirmadienį pareikalavo „skubiai“ atlikti JT agentūros Palestinos pabėgėliams UNRWA auditą ir pareiškė peržiūrėsianti jai skiriamą finansavimą.

Auditui privalo vadovauti Europos Komisijos paskirti ekspertai, jis turi būti atliekamas kartu su JT atliekamu pareikštų kaltinimų tyrimu, kalbėdamas su žurnalistais sakė Komisijos atstovas Ericas Mameris.

„Visiškai aišku tai, kad šių veiksmų būtina imtis skubiai. Jie yra labai svarbūs ir turėtų būti pradėti nedelsiant“, – pasakė E. Mameris.

Europos Sąjunga yra viena iš didžiausių UNRWA donorų.

Tuo metu Lietuva šiuo metu nepriims sprendimų dėl paramos Jungtinių Tautų palestiniečių agentūros finansavimo, vykstant tyrimui, kad dalis jos darbuotojų galėjo dalyvauti „Hamas“ teroristiniame išpuolyje prieš Izraelį, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

2024 01 29 14:31
Spausdinti