Meniu
Prenumerata

sekmadienis, birželio 16 d.


IRANAS IR SAUDO ARABIJA
Iranas ir Saudo Arabija susitarė atkurti 2016 metais nutrauktus ryšius
BNS
Unsplash

Iranas ir Saudo Arabija po derybų Kinijoje susitarė atkurti 2016 metais nutrauktus ryšius ir vėl atidaryti diplomatines misijas, penktadienį pranešė abiejų šalių valstybinė žiniasklaida.

Rijadas nutraukė ryšius su Teheranu po to, kai 2016 metais Irano protestuotojai užpuolė Saudo Arabijos diplomatines atstovybes Irane, Saudo Arabijai įvykdžius egzekuciją šiitų dvasininkui Nimrui al Nimrui.

„Po derybų Irano Islamo Respublika ir Saudo Arabijos Karalystė susitarė per du mėnesius atnaujinti diplomatinius santykius ir vėl atidaryti ambasadas bei misijas“, – sakė oficialioji naujienų agentūra IRNA, cituodama bendrą pareiškimą.

Saudo Arabijos oficialioji naujienų agentūra „Saudi Press Agency“ irgi paskelbė šį pareiškimą.

Irano Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Ali Shamkhani (Ali Šamchani) pirmadienį išvyko į Pekiną „intensyvių derybų su Saudo Arabijos kolega Kinijoje, kad būtų galutinai išspręstos problemos tarp Teherano ir Rijado“, pranešė IRNA.

Iranas, kuriame gyventojų daugumą sudaro šiitai, ir musulmonų sunitų dominuojama Saudo Arabija remia konkuruojančias puses keliose konfliktų zonose Artimuosiuose Rytuose, įskaitant Jemeną, kur husių sukilėlius remia Teheranas, o Rijadas vadovauja vyriausybę remiančiai karinei koalicijai.

Nuo 2021 metų balandžio abiejų šalių kaimynas Irakas surengė kelis Irano ir Saudo Arabijos derybų raundus.

Tie susitikimai buvo palyginti žemo lygio, juose dalyvavo saugumo ir žvalgybos pareigūnai.

Penktadienio pareiškime Iranas ir Saudo Arabija nurodė, kad „dėkoja Irako Respublikai ir Omano Sultonatui už 2021 ir 2022 metais vykusių abiejų šalių derybų priėmimą, taip pat Kinijos Liaudies Respublikos vadovams ir vyriausybei už šioje šalyje vykusių derybų priėmimą ir paramą“.

2023 03 10 16:09
Spausdinti