Meniu
Prenumerata

sekmadienis, birželio 23 d.


BRANDUOLINĖ PROGRAMA
Iranas, JAV, ES siunčia į Vieną savo atstovus branduolinėms deryboms
BNS
Unsplash
Asociatyvi nuotrauka.

Iranas, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga trečiadienį pranešė, kad siunčia savo atstovus į Vieną atnaujinti derybų, kuriomis siekiama atgaivinti 2015 metų susitarimą dėl jo branduolinės programos.

Kol kas neaišku, ar netikėtame aukščiausiojo lygio susitikime dalyvaus kitos svarbaus susitarimo šalys, taip pat nežinoma, ar padaryta kokia nors pažanga po kelis mėnesius užsitęsusios aklavietės ir bevaisių netiesioginių Irano ir JAV derybų Dohoje.

ES derybų koordinatorius Enrique Mora socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad derybose daugiausia dėmesio bus skiriama naujausiam susitarimo atkūrimo projektui.

Teheranas pranešė, kad į Austrijos sostinę siunčia branduolinių derybų atstovą Ali Bagheri.

JAV specialusis pasiuntinys Robertas Malley į Vieną turėtų atvykti ketvirtadienį, sakė du amerikiečių pareigūnai. Jie kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.

Pagal Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) vadinamą 2015 metų sutartį Iranas įsipareigojo smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.

Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.

2021 metų balandį Vienoje prasidėjo derybos dėl susitarimo atkūrimo, tačiau nuo šio kovo jos tebėra įstrigusios dėl Teherano ir Vašingtono nesutarimų keliais klausimais, ypač dėl Irano reikalavimo, kad JAV išbrauktų jo elitinę Islamo revoliucinę gvardiją iš teroristinių grupių sąrašo.

Jungtinės Valstijos ir Iranas derėjosi netiesiogiai per ES koordinatorių, siekdamos, kad JAV vėl prisijungtų prie susitarimo ir būtų panaikintos sankcijos Iranui, jei Teheranas grįš prie savo branduolinių įsipareigojimų.

Birželio pabaigoje Kataras surengė netiesiogines Jungtinių Valstijų ir Irano derybas, siekdamas sugrąžinti Vienos proceso eigą, tačiau po dviejų dienų šios diskusijos nutrūko nepasiekus jokio proveržio.

Praėjusią savaitę Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas ir Irano derybų su pasaulio galybėmis koordinatorius Josepas Borrellis pateikė naują susitarimo projektą ir paragino derybų šalis jį priimti, nes antraip bus „rizikuojama sukelti pavojingą branduolinę krizę“.

J. Borrellis teigė, kad Bendrijos pasiūlyto dokumento projekte yra „sunkiai pasiektų visų šalių kompromisų“, be to, jame „tiksliai ir išsamiai aptariamas sankcijų panaikinimas bei branduoliniai veiksmai, būtini atkurti“ 2015 metų paktui.

Iranas pirmadienį pareiškė, kad tebėra „optimistiškai nusiteikęs“ dėl galimybių atgaivinti 2015 metų susitarimą.

2022 08 03 17:09
Spausdinti