Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 18 d.


Istorinis sprendimas Saudo Arabijoje: moterims bus leidžiama vairuoti
BNS
(Pixabay nuotr.).

Antradienį Saudo Arabijos karalius Salmanas paskelbė, kad nuo ateinančių metų birželio karalystės moterims turi būti leista vairuoti.

Priėmusi šį istorinį sprendimą, ultrakonservatyvi karalystė tapo paskutine pasaulio valstybe, leidusia moterims sėsti prie vairo. Daugelį metų galiojęs draudimas tarptautinės bendrijos buvo laikomas moterų priespaudos šioje Persijos įlankos karalystėje simboliu. Jis panaikintas po ilgai trukusio moterų teisių aktyvisčių pasipriešinimo. Šis sprendimas neabejotinai supykdys konservatyviąją religingą visuomenės dalį. Jis paskelbtas Saudo Arabijai pradėjus įgyvendinti ambicingas reformas, skirtas pasirengti naftos eros pabaigai ir pagerinti savo tarptautinę reputaciją, kuriai smarkiai pakenkė žmogaus teisių suvaržymai. „Karalius Salmanas bin Abdulazizas al Saudas išleido dekretą, leisiantį karalystėje išduoti vairuotojo pažymėjimus moterims“, – pranešė Saudo Arabijos valstybinė televizija. „Šis dekretas įsigalios 2018 metų birželį“, – nurodė ji. Saudo Arabija „parengiamuoju laikotarpiu“ imsis priemonių sustiprinti pažymėjimų išdavimo pajėgumus ir išplės infrastruktūrą, reikalingą aptarnauti milijonams naujų vairuotojų, priduriama pranešime.

Didi diena

Saudo Arabija yra absoliutinė monarchija, kurioje galioja šariatas (islamo teisė). Konservatyvūs dvasininkai daug metų uoliai gynė draudimą moterims vairuoti, argumentuodami, kad jo panaikinimas paskatins paleistuvavimą. Vienas jų netgi tvirtino, kad vairavimas kenkia moters kiaušidėms. Daug moterų teisių aktyvisčių buvo pasiųstos už grotų dėl to, kad nepaisė draudimo. Karaliaus paskelbtas netikėtas sprendimas buvo sutiktas su euforija ir tam tikru atsargumu. „Didi diena. Negaliu sulaikyti ašarų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Šuros tarybos – monarchijos aukščiausio patariamojo organo – narė Latifah Alshaalan. „Sveikinimai visoms moterims mano gimtinėje“, – pridūrė ji. Aktyvistė Manal al Sharif, 2011 metais vadovavusi protestų judėjimui „Women2Drive“, tviteryje parašė: „Šiandien paskutinė pasaulio šalis leis moterims vairuoti... Mes tai padarėme.“

Euforija ir skepsis

„Tai, kad Saudo Arabija pagaliau nusileido ir nusprendė leisti moterims vairuoti, yra daug metų to siekusių aktyvisčių narsos įrodymas“, – pažymėjo žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“. Kai kurie itin konservatyvios Saudo Arabijos taikomi apribojimai moterims yra patys griežčiausi pasaulyje, nepaisant Vyriausybės pastangų sustiprinti moterų užimtumą. Pagal šalyje galiojančią globos sistemą, šeimos narys vyras – paprastai tėvas, vyras ar brolis – turi suteikti leidimą moteriai mokytis, keliauti ar užsiimti kitokia veikla. Kol kas neaišku, ar moterims bus reikalingas globėjo sutikimas kreipiantis dėl vairuotojo pažymėjimo išdavimo. Karaliui paskelbus istorinį sprendimą, socialinėje žiniasklaidoje ėmė sparčiai plisti grotažymės #IAmMyOwnGuardian (pati esu sau globėja) ir #SaudiWomenCanDrive (Saudo Arabijos moterys gali vairuoti). Daugelis socialinių tinklų vartotojų atvirai šaipėsi iš konservatorių, ilgą laiką rėmusių tokį draudimą.

Suaktyvins ekonomiką

Moterims, kurios dabar priverstos kliautis vairuotojais užsieniečiais ir pavėžėjimo paslaugų programėlėmis, naujoji politika gali suteikti daugiau socialinės laisvės. Dėl didesnio moterų dalyvavimo darbo rinkoje ji taip pat gali paskatinti ekonomiką, kuriai kenkia žemos naftos kainos, sako ekspertai. Šio sprendimo išvakarėse Saudo Arabijos vyrai ir moterys savaitgalį pirmą kartą drauge šventė Saudo Arabijos nacionalinę dieną. Šia švente siekta išryškinti karalystės siekį vykdyti reformas, nors joms griežtai priešinasi konservatyvių religinių pažiūrų veikėjai. Šventės metu vyrai ir moterys šoko gatvėse aidint būgnams ir skambant elektroninei muzikai. Tai buvo labai neįprasti vaizdai, turint galvoje, kad visa tai vyko sunizmo bastionu laikomoje Saudo Arabijoje, garsėjančioje griežta lyčių segregacija. Moterims taip pat buvo leista patekti į stadioną stebėti muzikos koncerto, nors anksčiau į sporto arenas buvo įleidžiami tik vyrai. Šis sprendimas atitinka vyriausybės patvirtintą socialinių ir ekonominių reformų planą „Vision 2030“. Šalyje, kur daugiau nei pusė gyventojų yra jaunesnį nei 25 metų, sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas, karaliaus sūnus ir reformų plano architektas, laikomas politiku, skatinančiu jaunimo aspiracijas įvairiomis priemonėmis, įskaitant moterų įgalinimo propagavimą.

„Didžiulis žingsnis“

JAV valstybės departamentas sveikino naująją karalystės politiką kaip „didžiulį žingsnį teisinga kryptimi“. Panašų komentarą paskelbė ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas. JAV prezidentas Donaldas Trumpas taip pat pasveikino Saudo Arabiją su šiuo sprendimu, pavadinęs jį „teigiamu žingsniu“ šiai ultrakonservatyviai karalystei. „Tai teigiamas žingsnis propaguojant moterų teises ir galimybes Saudo Arabijoje. Toliau palaikysime Saudo Arabijos pastangas stiprinti šalies visuomenę ir ekonomiką vykdant panašias reformas ir įgyvendinant „Vision 2030“ planą“, – priduriama jame.

Paskelbtas svarbiu metu

Svarbiausia Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) narė varžosi dėl įtakos regione su savo senu priešininku Iranu, yra įklimpusi į kontroversišką karinę operaciją kaimyniniame Jemene ir įsivėlusi į konfliktą su kita Persijos įlankos valstybe Kataru. „Sprendimas leisti moterims vairuoti yra didžiausias laimėjimas viešųjų ryšių srityje, kokį Saudo Arabija ir princas Mohammedas galėjo pasiekti vienu veiksmu“, – sakė Jane Kinninmont iš Londone įsikūrusio strateginių studijų centro „Chatham House“. Princas Mohammedas bus pirmasis vadinamosios tūkstantmečio kartos atstovas karalystės soste, tačiau kada jis pakeis savo tėvą, kol kas nežinoma. Sosto įpėdinis jau dabar laikomas faktiniu karalystės valdovu, nes kontroliuoja visus svarbiausius valdžios svertus, pradedant gynyba ir baigiant ekonomika. Manoma, kad prieš perimdamas sostą iš savo 81 metų tėvo, jis siekia užglaistyti bet kokias visuomenės nepritarimo apraiškas. Princas Mohammedas savo gambitu mažinant socialinius suvaržymus – žingsniais, kol kas nesuteikusiais visuomenei daugiau realių politinių ar pilietinių teisių, siekia nukreipti visuomenės dėmesį nuo kritikos dėl pastarojo meto griežtų politinių priemonių, sako kai kurie analitikai. Valdžia šį mėnesį areštavo daugiau nei du tuzinus žmonių, tarp jų kelis įtakingus dvasininkus ir aktyvistus. Kritikai tvirtina, kad šie areštai buvo koordinuota operacija. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.  
2017 09 27 16:15
Spausdinti