Meniu
Prenumerata

penktadienis, rugsėjo 29 d.


IZRAELIS IR PALESTINA
Izraelio ir Gazos Ruožo konfliktas jau nusinešė per 200 gyvybių
BNS
Scanpix
Sprogimas Gazoje.

Izraelio aviacijos smūgių sprogimai pirmadienį paryčiais drebino Gazos Ruožą, tęsiantis ginkluotam konfliktui tarp žydų valstybės ir palestiniečių kovotojų, per savaitę nusinešusiam daugiau kaip 200 žmonių gyvybių, nors tarptautinė bendrija ragina deeskaluoti padėtį.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Izraelis per kelias minutes surengė dešimtis smūgių tankiai apgyventame palestiniečių pajūrio anklave, kontroliuojamame islamistų judėjimo „Hamas“, sakė ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Dėl šių atakų daug kur nutrūko elektros tiekimas ir buvo apgadinta šimtai pastatų, pranešė vietos tarnybos. Pranešimų apie aukas kol kas nebuvo.

Gazos Ruožo vakaruose gyvenantis 39 metų Madas Abed Rabbo kalbėjo apie „siaubą ir baimę“, sukeltą šių intensyvių atakų.

„Tokio masto smūgių dar niekada nebuvo“, – teigė jis.

Izraelio kariuomenė prieš 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku informavo, kad jos aviacija „smogia teroristiniams taikiniams Gazos Ruože“.

Gazoje gyvenanti Mani Qazaat sakė, kad Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu „turėtų suvokti, kad esame civiliai, o ne kovotojai“.

„Atrodė, kad mirštu“, – po bombardavimo skundėsi ji.

Kaip pranešė palestiniečių Sveikatos apsaugos ministerija, sekmadienis buvo pražūtingiausia diena nuo bombardavimų pradžios gegužės 10-ąją  – Gazos Ruože žuvo 42 palestiniečiai, įskaitant mažiausiai aštuonis vaikus ir du gydytojus.

Kaip rodo naujausi duomenys, nuo Izraelio kampanijos prieš „Hamas“ pradžios Gazos Ruože žuvo iš viso 197 palestiniečiai, tarp jų mažiausiai 58 vaikai, dar per 1,2 tūkst. žmonių buvo sužeista. Šis puolimas buvo pradėtas atsakant į anklavo kovotojų raketų atakas prieš žydų valstybę, išprovokuotas Jeruzalėje kilusių neramumų.

Izraelyje dėl palestiniečių kovotojų leidžiamų raketų žuvo 10 žmonių, įskaitant vieną vaiką, dar 282 žmonės buvo sužeisti.

„Teisėtas taikinys“

Izraelio kariuomenė nurodė, kad nuo praeito pirmadienio žydų valstybės link buvo paleista apie 3 tūkst. raketų ir kad šios atakos buvo intensyviausios nei kada nors anksčiau. Daugiau kaip tūkstantį raketų numušė izraeliečių oro erdvės gynybos sistema „Iron Dome“ („Geležinis kupolas“).

B. Netanyahu sekmadienį kreipdamasis per televiziją sakė, kad Izraelio „kampanija prieš teroristines organizacijas bus tęsiama visa jėga“ ir kad įgyvendinti jos tikslus „reikės laiko“.

Izraelio kariuomenė nurodė smogianti „Hamas“ ir ginkluotos grupuotės „Islamo džihadas“ infrastruktūrai, įskaitant stambias tunelių sistemas, ginklų gamyklas ir sandėlius.

Izraelio aviacija smogė „Hamas“ politinio sparno Gazos Ruože vadovo Yahyos Sinwaro namui, pranešė kariškiai. Jų paskelbtame vaizdo įraše matyti kylantys dūmų debesys ir smarkiai nuniokoti statiniai, bet nebuvo pranešta, ar šis veikėjas buvo nukautas.

Šeštadienio popietę liepsnų kamuoliai ir dūmų bei dulkių debesys kilo į padangę, kai izraeliečiai subombardavo daugiaaukštį pastatą, kuriame veikė televizijos „al Jazeera“ ir naujienų agentūros AP biurai. Likus valandai iki šio smūgio pastato savininkas buvo įspėtas evakuoti žmones.

B. Netanyahu sekmadienį sakė, kad pastate taip pat veikė palestiniečių „teroristų“ žvalgybos biuras.

„Šis taikinys – visiškai teisėtas“, – tvirtino premjeras.

Susirėmimai tarp bendruomenių

Šis „Hamas“ ir Izraelio konfliktas yra intensyviausias nuo 2014 metų, kai žydų valstybė surengė antžeminę operaciją Gazos ruože, kuria, anot kariškių, siekta nutraukti apšaudymus raketomis ir sunaikinti kontrabandininkų tunelius.

Tąsyk palestiniečių pusėje žuvo 2 251 žmogus, daugiausiai civiliai, taip pat 74 izraeliečiai – daugiausia kariai.

Sekmadienį atidarydamas pirmąjį Saugumo Tarybos posėdį dėl Artimuosiuose Rytuose atsinaujinusio smurto Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad šios kautynes yra „itin pasibaisėtinos“.

„Tai privalo tučtuojau liautis“, – pareiškė jis.

Tačiau JT derybos, jau atidėtos Izraelio sąjungininkių Jungtinių Valstijų pastangomis, reikšmingų rezultatų neatnešė, nes Vašingtonas užmojus paskelbti rezoliuciją blokavo.

JAV prezidento Joe Bideno administracija pareiškė dirbanti užkulisiuose ir perspėjo, kad Saugumo Tarybos pareiškimas gali atnešti nepageidaujamų rezultatų.

Izraelis taip pat stengiasi nuslopinti smurtą tarp žydų ir arabų bendruomenių bei susirėmimus okupuotame Vakarų Krante, kur nuo praeito pirmadienio žuvo 19 palestiniečių.

Gegužės 7-ąją dideli Izraelio saugumo pajėgų ir palestiniečių protestuotojų susirėmimai įsiplieskė Al Aksos mečetės, kuri yra viena švenčiausių islamo vietų, komplekse. Šiuos neramumus išprovokavo Izraelio planai iškeldinti keletą palestiniečių šeimų iš Šeich Džaros rajono aneksuotoje Rytų Jeruzalėje.

Planai dėl iškeldinimų Šeich Džaroje izraeliečių ir palestiniečių susirėmimus kurstė kelias ankstesnes savaites.

Sekmadienį šiame rajone buvo nukautas užpuolikas, nukreipęs automobilį į policijos pareigūnus ir septynis jų sužeidęs, pranešė teisėsaugininkai.

Policija taip pat nurodė, kad praeitą naktį „kažkiek įtariamųjų“ buvo sulaikyti per susirėmimus kitame Rytų Jeruzalės rajone.

A. Guterresas perspėjo, kad kautynės gali sukelti plačių padarinių, jeigu jos nebus nedelsiant nutrauktos.

„Tai turi potencialo sukelti nevaldomą saugumo ir humanitarinę krizę, toliau skatinsiančią ekstremizmą – ne vien okupuotoje palestiniečių teritorijoje ir Izraelyje, bet ir visame regione“, – kalbėjo JT vadovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 05 17 10:10
Spausdinti