Meniu
Prenumerata

šeštadienis, birželio 15 d.


ARTIMIEJI RYTAI
Izraeliui skamba raginimai elgtis santūriai, o Vakarams – vienytis prieš Iraną
ELTA
Scanpix
Berniukas jodinėja ant asilo šalia vienos iš Izraelio priešraketinės gynybos sistemos „Iron Dome“ baterijų.

Britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas paragino Izraelį po Irano atakų elgtis santūriai, tuo tarpu Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad Vakarai turi nedelsiant griežtinti sankcijas Teheranui.

„Izraelis, kaip nepriklausoma suvereni šalis, turi teisę reaguoti į tokias atakas“, – pirmadienį radijo stočiai „Times Radio“ teigė D. Cameronas. Tačiau Jungtinė Karalystė esą nori išvengti eskalacijos ir pataria „savo draugams Izraelyje, kad metas galvoti ir galva, ir širdimi“.

Toks santūrumas prilygsta dvigubam Irano pralaimėjimui, kalbėjo D. Cameronas. „Jo ataka buvo ne tik beveik visiška nesėkmė. Dabar ir likęs pasaulis mato, kokią piktavališką įtaką Iranas turi regionui ir kokia tikroji jo prigimtis“, – tęsi jis. Todėl esą teisinga, jei Izraelis dabar savo ruožtu neaštrintų situacijos.

„Geriausia, ką galima padaryti Izraelio atveju, tai pripažinti, kad tai buvo Irano nesėkmė“, – pažymėjo buvęs premjeras. Dabar Izraelis, anot jo, vėl galii susitelkti į kovą su islamistiniu „Hamas“ judėjimu Gazos Ruože ir izraeliečių įkaitų paleidimą. Kartu D. Cameronas akcentavo, kad Izraelis, kaip suvereni šalis, pats priims sprendimus.

Vakarų sankcijos Teheranui

„Aptarėme situaciją Artimuosiuose Rytuose, pasmerkdami precedento neturintį Irano puolimą prieš Izraelį. Tolesnė eskalacija ir jos išplitimas turėtų katastrofiškų pasekmių ir Artimųjų Rytų regionui, ir nuo Rusijos agresijos besiginančiai Ukrainai. Vis dėlto akivaizdu, kad Iranas, kaip ir Rusija, jaučiasi padrąsinti Vakarų neryžtingumo“, – pirmadienį po dvišalio susitikimo su Nyderlandų užsienio reikalų ministre Hanke Bruins Slot sakė G. Landsbergis.

„Privalome nedelsiant stiprinti sankcijas Iranui už jo regioninį destabilizuojantį elgesį ir paramą Rusijos agresijai prieš Ukrainą“, – ragino jis.

Kaip pranešta anksčiau, Lietuva pasmerkė savaitgalį vykusį Irano antpuolį prieš Izraelį. Teherano veiksmus smerkia daugelis Vakarų šalių, įskaitant Vokietiją, Jungtinę Karalystę, Prancūziją.

Iranas ne kartą grasino suduoti Izraeliui smūgį, keršydamas už kruviną balandžio 1-osios išpuolį prieš konsulatą Damaske.

Nyderlandų ministrė įsitikinusi, kad situacija Artimuosiuose Rytuose nenukreips tarptautinės bendruomenės dėmesio nuo Ukrainos

Pirmadienį vykusio dvišalio susitikimo metu politikai aptarė ir padėtį Ukrainoje, tolimesnes galimybes prisidėti prie paramos Kyjivui.

„Šiandien kalbėjome apie paramą Ukrainai, kovojančiai su Rusijos agresija. Taip pat – apie tai, kaip apsaugoti mūsų sąjungą nuo neišvengiamos grėsmės prie mūsų sienų“, – žurnalistams sakė H. Bruins Slot.

„Didelį dėmesį susitikime skyrėme klausimui dėl karinės paramos Ukrainai. Ukraina patiria didžiulį spaudimą karo fronte, Rusijai su nauju atkaklumu naikinant Ukrainos kritinę infrastruktūrą. Ukrainoje ypatingai jaučiamas amunicijos bei oro gynybos sistemų trūkumas“, – tvirtino G. Landsbergis.

H. Bruins Slot yra įsitikinusi, kad nerimstanti situacija Artimuosiuose Rytuose neturėtų nukreipti tarptautinės bendruomenės dėmesio nuo to, kas vyksta Ukrainoje.

„Esu įsitikinusi, kad ukrainiečių kovojamas mūšis prieš Rusiją yra svarbus Europos saugumui ir stabilumui“, – kalbėjo H. Bruins Slot.

„Jeigu neremsime Ukrainos, jeigu jie nelaimės karo – galiausiai, mes prarasime viską“, – patikino ji, akcentuodama, jog Rusijai pasiekus pergalę Ukrainoje, V. Putinui to neužteks.

„Ukraina turi būti mūsų prioritetų viršuje“, – pabrėžė Nyderlandų užsienio reikalų ministrė.

Mano, kad ukrainiečiai pagrįstai kels klausimus dėl oro gynybos Izraelyje

Savo ruožtu G. Landsbergis pripažino, kad situacijai Artimuosiuose Rytuose dar labiau eskaluojant, kyla rizika, jog Vakarų dėmesys bus padalintas tarp Izraelio ir Ukrainos. Tačiau tai, pažymėjo jis, yra hipotetinė situacija.

Visgi, politikas atkreipė dėmesį į tai, jog Irano antpuolio metu Izraelio dangus buvo efektyviai apsaugotas ir Vakarų valstybių pagalba. Tokios paramos iš NATO šalių prašo ir Kyjivas. G. Landsbergio manymu, savaitgalio įvykiai gali pastiprinti Ukrainos argumentus dėl Vakarų pagalbos oro gynybos srityje.

„Vakarų pagalba užtikrintas oro saugumas ne NATO partnerei Izraeliui. Manau, kad ukrainiečiai gali kelti šį klausimą ir kels jį pagrįstai“, – svarstė G. Landsbergis.

„Manau, kad tai galėtų pastiprinti jų argumentaciją dėl papildomo oro gynybos poreikio“, – apibendrino jis.

Pirmadienį Lietuvoje lankosi Nyderlandų užsienio reikalų ministrė Hankė Bruins Slot. Politikė susitiko su šalies diplomatijos vadovu Gabrieliumi Landsbergiu, vėliau vyks į Ruklą, kur aplankys NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje tarnaujančius Nyderlandų karius.

2024 04 15 11:37
Spausdinti