Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, birželio 8 d.


JAV IR ŠIAURĖS AIRIJA
J. Bidenas atskrido į Belfastą ir pažadėjo palaikyti taiką
BNS
Scanpix
J. Bidenas atvyko į Belfastą.

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas antradienį atvyko į Šiaurės Airiją, tikėdamasis padėti išsaugoti trapią taiką, kuri buvo sudaryta prieš 25 metus po dešimtmečius trukusio sektantiško smurto dėl britų valdymo.

Prieš įlipdamas į „Air Force One“ 80 metų J. Bidenas sakė, kad jo kelionės prioritetas – „išlaikyti taiką“ ir užbaigti užsitęsusią politinę aklavietę, kurią sukėlė Jungtinę Karalystę remiančių partijų pasipriešinimas prekybos taisyklėms po „Brexit'o“.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas sutiko J. Bideną iškart, kai tik lėktuvas nusileido Šiaurės Airijos sostinėje, praėjus vos 24 valandoms po svarbių Didžiojo penktadienio ir Belfasto susitarimo metinių.

Tačiau saugumas tebekelia susirūpinimą.

Pirmadienį per nelegalias disidentų ir proairiškų respublikonų eitynes Londonderyje, nacionalistų vadinamame Deriu, kaukėti jaunuoliai apmėtė policijos automobilius Molotovo kokteiliais.

Nepaisant nerimą keliančių scenų, JAV pareigūnai teigė, kad J. Bidenas „labai džiaugiasi šia kelione“.

„Norėtume, kad Nacionalinė Asamblėja (Belfaste) būtų sugrąžinta“, – pakeliui į Belfastą žurnalistams sakė Baltųjų rūmų atstovas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Kirby.

„Žinia yra dvejopa. Tai sveikinimas Didžiojo penktadienio susitarimo 25-mečio proga... (ir) kalbėjimas apie tai, kaip svarbu stengtis dirbti prekybos ir ekonomikos politikos srityje, kuri būtų naudinga visoms bendruomenėms ir Jungtinėms Valstijoms“, – sakė jis.

J. Bidenas trečiadienį sakys kalbą Alsterio universitete Belfaste, kuriame daugiausia dėmesio skirs ekonominiams pažadams, susijusiems su vidaus investicijomis, jei taika išsilaikys.

Baltieji rūmai pranešė, kad jis taip pat susitiks su pagrindinių Šiaurės Airijos partijų atstovais; pranešama, kad jis spaus JK palankią Demokratinę junionistų partiją (DUP) atnaujinti valdžios pasidalijimą.

Valdžia pasidalijanti vyriausybė Belfaste yra pagrindinis taikos susitarimų elementas, tačiau prieš 14 mėnesių jis žlugo dėl to, kad partija griežtai prieštaravo prekybos susitarimams Šiaurės Airijoje po „Brexit'o“.

Airiškų šaknų turintis J. Bidenas po to vyks į Airiją, kur viešės tris dienas.

Jis pasakys kalbą Airijos parlamente ir „pasidžiaugs giliais istoriniais ryšiais“, kuriuos šalis palaiko su Jungtinėmis Valstijomis, pranešė Baltieji rūmai.

2023 04 12 08:55
Spausdinti