Meniu
Prenumerata

sekmadienis, spalio 1 d.


JAV
J. Bidenas: neigdami rinkimų rezultatus respublikonai atveria „kelią į chaosą“
BNS
Unsplash
Asociatyvi nuotrauka.

Prieš kitą savaitę vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį perspėjo šalies rinkėjus, kad demokratijos ateičiai iškilo pavojus.

Pasak jo, kai kurių respublikonų kandidatų tvirtas atsisakymas priimti rinkimų rezultatus atveria „kelią į chaosą Amerikoje“.

Konservatoriams kalant jo administraciją prie kryžiaus dėl prastos valstybės ekonominės padėties, 79 metų demokratas bedė pirštu į respublikonus, neigusius J. Bideno pergalę prieš buvusį prezidentą Donaldą Trumpą 2020 metų rinkimuose.

„Yra kandidatų, pretenduojančių į visus postus Amerikoje,.. kurie neįsipareigos priimti rinkimų, kuriuose dalyvauja, rezultatų“, – komentavo J. Bidenas per televiziją transliuotame kreipimesi į tautą.

Pasak jo, jų tikslas buvo sekti D. Trumpo pavyzdžiu ir bandyti „sugriauti pačią rinkimų sistemą“.

JAV lyderis taip pat pažymėjo, kad šiais metais vyksiančiame balsavime visoje šalyje dalyvaus daugiau nei 300 rinkimų rezultatus neigiančių respublikonų.

„Jie skatina smurtą ir rinkėjų bei rinkimų pareigūnų bauginimą“, – pareiškė jis, praėjus mažiau nei dvejiems metams po to, kai 2020 metų balsavimo rezultatams nepritarusi D. Trumpo šalininkų minia šturmavo JAV Kapitolijų.

„Tai yra kelias į chaosą Amerikoje, – sakė jis. – Tai neturi precedento. Tai neteisėta. Ir tai – neamerikietiška.“

J. Bideno įspėjimas apie grėsmes demokratijai pasirodė likus šešioms dienoms iki antradienį vyksiančio balsavimo, per kurį respublikonai neslepia ambicijų susigrąžinti galią Atstovų Rūmuose ir galbūt Senate.

Po smurtinio išpuolio prieš JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi sutuoktinį, smarkiai padidinusio susirūpinimą dėl karštos politinės retorikos, prezidentas paragino amerikiečius susivienyti ginant demokratiją.

„Privalome ryžtingai stoti prieš politinį smurtą ir rinkėjų bauginimą, taškas“, – sakė jis.

„Turime stoti akistaton su šia problema, – kalbėjo Demokratų atstovas. – Negalime apsimesti, kad tai tiesiog išsispręs savaime.“

Tačiau praėjus beveik metams ir 10 mėnesių po Kapitolijaus šturmo, apklausos rodo, kad JAV rinkėjai yra labiau susirūpinę dėl ekonomikos.

Daugiau nei pusė dalyvavusių naujoje Kvinipiakų universiteto visuomenės nuomonės tyrimų centro „Quinnipiac University Poll“ surengtoje apklausoje nurodė, kad dujų ir vartojimo prekių kainos yra ekonominė problema, kelianti jiems didžiausią nerimą.

Reaguodamas į J. Bideno kalbą, Atstovų rūmų respublikonų lyderis Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis) apkaltino prezidentą atsisakius „atsižvelgti į pagrindinius amerikiečių rūpesčius“.

„Po šešių dienų respublikonai įtikinamai laimės ir padės sugrąžinti Ameriką į vėžes“, – tviteryje parašė K. McCarthy, kuris taps Atstovų Rūmų pirmininku, jei respublikonai laimės kitos savaitės rinkimus.

Demokratams žeriamos kritikos strėlės dėl infliacijos ir sukeltos baimės dėl gresiančios recesijos, Federaliniam rezervų bankui nuolat didinant palūkanų normas.

J. Bidenas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose vykusiame renginyje, kuriame dalyvavo profesinių sąjungų darbuotojai ir darbdaviai, pripažino, kad „infliacija vis dar kelia skausmą“.

Šis jo pareiškimas nuskambėjo JAV centriniam bankui dar kartą staigiai padidinus palūkanų normas, pakeliant bazinę skolinimosi normą 0,75 procentinio punkto – tai ketvirtas iš eilės tokio dydžio padidėjimas ir šeštasis šiais metais.

Balansavimas

J. Bidenas, kurio reitingai jau daugiau nei metus yra žemi, kampanijos metu buvo gana nepastebimas.

Tačiau trečiadienį sakydamas kalbą jis parodė kovingą nusiteikimą prieš ateinančias kalbas Pensilvanijoje, Naujojoje Meksikoje, Kalifornijoje ir Merilande.

Po J. Bideno triumfo rinkimuose demokratai gali pasigirti keliomis svarbiomis pergalėmis teisės aktų leidyboje, tačiau jiems trukdo progresyvistų ir nuosaikiųjų tarpusavio kovos partijos viduje.

Didžiulis ginčas, kurį sukėlė partijos kairysis flangas, raginantis demokratų lyderį derėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, buvo naujausias vidinės netvarkos pavyzdys.

Demokratai didžiąją kampanijos dalį skyrė įvairioms temoms, koncentruodamiesi į abortų teisių, klimato kaitos, reprodukcinių laisvių ir karo Ukrainoje svarbą.

Tačiau apklausos nuolat rodo, kad rinkėjams labiau rūpi jų pačių finansinis stabilumas, o dėl vidinio susiskaldymo demokratai vieningai nesureagavo į respublikonų kaltinimus netinkamai tvarkant šalies ekonomiką.

Nepriklausomo politinės analizės centro „Cook Political Report“ paskelbti reitingai antradienį išryškino respublikonų pranašumą 10-yje rinkimų dėl vietos Atstovų Rūmuose lenktynių paprastai demokratus palaikančiose Niujorko, Naujojo Džersio, Oregono, Kalifornijos ir Ilinojaus valstijose.

2022 11 03 13:48
Spausdinti