Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, birželio 13 d.


JAV
J. Bidenas svarbiausiu kadencijos vidurio rinkimų klausimu kelia kovą dėl abortų
BNS
Unsplash
JAV vykę protestai dėl teisės į abortą.

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį pažadėjo svarbiausiu savo prioritetu iškelti įstatymą dėl teisės į abortus visoje šalyje įtvirtinimo, jei demokratai laimės sunkią kadencijos vidurio rinkimų kovą.

J. Bideno kalba žymi naują Baltųjų rūmų bandymą sustiprinti partijos pozicijas prieš lapkričio 8-osios rinkimus, demokratams viliantis paneigti dabartines istorines tendencijas ir išsaugoti minimalią persvarą Kongrese.

Per kadencijos vidurio rinkimus tradiciškai nubaudžiama Baltųjų rūmų partija, o šiemet demokratams koją kiša infliacija, prezidento nepopuliarumas ir įnirtingi kultūriniai karai dėl mokyklų, lyties klausimų ir abortų.

Tačiau abortų klausimą J. Bidenas laiko veiksniu, galinčiu pakeisti padėtį, visuomenėje verdant pykčiui dėl Aukščiausiojo Teismo sprendimo panaikinti 1973 metais priimtą ir teisę į abortą visoje šalyje įtvirtinusią nutartį byloje „Roe v Wade“ (Rou prieš Veidą).

„Moterys visoje šalyje, pradedant mano namais, neteko vienos pagrindinių teisių“, – pareiškė J. Bidenas, sakydamas kalbą Vašingtone.

Paminėjęs moterų, norinčių nutraukti nėštumą, išgyvenamus „chaosą ir sielvartą“, prezidentas sakė, kad po Aukščiausiojo Teismo sprendimo respublikonai abortus jau uždraudė 16 valstijų, kur iš viso gyvena 26,5 mln. moterų.

Pasak jo, lapkričio rinkimai parengs areną svarbiai kitų metų kovai naujos sudėties Kongrese.

J. Bidenas pažadėjo, kad respublikonų pergalės atveju sustabdys bet kokius bandymus priimti abortų draudimą visos šalies mastu.

„Aš tai vetuosiu“, – sakė jis.

Jei Kongreso kontrolę išlaikys demokratai, prioritetas bus nacionalinis teisės į abortus įstatymas, iš esmės paneigiantis Aukščiausiojo Teismo sprendimą.

„Pirmas įstatymo projektas, kurį nusiųsiu Kongresui, bus „Roe v. Wade“ įtraukimas į sistemą", – sakė J. Bidenas ir pavadino tai pažadu.

Baltieji rūmai nenurodo, kaip J. Bidenas įsivaizduoja tokį įstatymą ir ar jis pritartų kokiems nors abortų suvaržymams.

„Tai turėtų spręsti moteris ir jos gydytojas, jos šeima, o ne politikai“, – sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre.

2022 10 19 11:39
Spausdinti