Meniu
Prenumerata

trečiadienis, liepos 24 d.


JAV
J. Bideno sūnų Hunterį prisiekusieji pripažino kaltu federalinėje byloje
BNS
Scanpix
H. Bidenas palieka teismą lydimas pirmosios ponios J. Biden (kairėje) ir žmonos M. Biden.

JAV prisiekusieji antradienį pripažino prezidento Joe Bideno sūnų Hunterį kaltu dėl federalinių kaltinimų, susijusių su šaunamojo ginklo įsigijimu.

Tai pirmoji istorijoje baudžiamoji byla prieš pareigas einančio JAV prezidento vaiką.

54 metų H. Bidenas buvo nuteistas pagal visus tris jam pateiktus federalinius kaltinimus, pranešė CNN ir kitos JAV žiniasklaidos priemonės.

Prisiekusieji baudžiamojoje byloje prieš H. Bideną dėl ginklo, kurį šis įsigijo 2018 metais, kai, prokurorų teigimu, buvo priklausomas nuo narkotikų, antradienį užbaigė svarstymus.

Pirmadienį prieš palikdami federalinio teismo pastatą Delavero valstijoje prisiekusieji tarėsi mažiau nei valandą.

H. Bidenui prieš teismą teko stoti prezidento rinkimų kampanijos įkarštyje.

Problemos dėl narkotikų

Praėjusią savaitę prokurorai, remdamiesi H. Bideno buvusios žmonos ir buvusių merginų parodymais, jo nuotraukomis, kuriose jis užfiksuotas su narkotinėmis medžiagomis ir jų vartojimo priemonėmis, bandė įrodyti, kad jis melavo, kai ginklų parduotuvėje pateiktoje anketoje atsakydamas į klausimą, ar jis neteisėtai vartoja narkotikus arba yra nuo jų priklausomas, pažymėjo „Ne“.

H. Bideno problemos dėl narkotikų po jo brolio Beau mirties 2015 metais yra gerai žinomos. Tačiau jo advokatai teigė, kad pirkdamas ginklą jis nelaikė savęs narkomanu ir formoje pažymėjo „Ne“, nes buvo klausiama apie vartojimo teisėtumą bei priklausomybę.

Gynyba siekia įrodyti, kad ginklo pirkimo metu H. Bidenas stengėsi pakeisti savo gyvenimo būdą ir 2018-ųjų rugpjūčio pabaigoje baigė reabilitacijos programą. Advokatai pakvietė tris liudytojus, įskaitant jo dukrą Naomi, kuri prisiekusiesiems sakė, kad jos tėvas prieš ginklo pirkimą atrodė darantis pažangą.

Prisiekusiesiems gynyba teigė, kad niekas iš tikrųjų nematė H. Bideno vartojant narkotikus per tas 11 dienų, kai jis turėjo ginklą. Beau našlė Hallie, tuometinė jo partnerė, H. Bideno automobilyje radusi ginklą jį išmetė.

Tačiau prokurorai prisiekusiesiems parodė kelias dienas po ginklo pirkimo siųstas žinutes, kuriose kaltinamasis sakė Hallie, kad laukia narkotikų prekeivio ir rūko kreką.

Prezidento šeimos narių dalyvavimas

Pirmadienį vykusį posėdį iš pirmosios teismo salės eilės stebėjo pirmoji ponia Jill Biden, prezidento brolis Jamesas ir kiti šeimos nariai. H. Bidenas nebuvo pakviestas liudyti.

Pirmoji ponia teisme lankosi beveik kiekvieną dieną nuo tada, kai praėjusią savaitę prasidėjo procesas.

Prieš perduodant bylą prisiekusiesiems, prokuroras paragino juos sutelkti dėmesį į neginčijamus įrodymus prieš H. Bideną ir nekreipti dėmesio į teismo salėje sėdinčius prezidento šeimos narius.

Gynyba stengėsi spausti kaltintojų liudytojus dėl tam tikrų įvykių prisiminimų.

Teismo procesas vyko prezidento gimtojoje Delavero valstijoje, kur H. Bidenas užaugo ir kur įsitvirtinusi visa Bidenų šeima.

Nors H. Bidenas nedavė parodymų, prisiekusieji ne kartą girdėjo jo balsą, kai prokurorai leido jo 2021 metais išleistos memuarų knygos „Beautiful Things“ garso ištraukas. Knygoje jis pasakoja apie tai, kaip po Beau mirties pasiekė dugną, pasinėrė į narkotikų ir alkoholio liūną, kol galiausiai 2019 metais išsikapstė.

Žlugęs susitarimas

Praėjusiais metais H. Bidenas tikėjosi, kad pavyks išspręsti federalinį tyrimą dėl jo verslo sandorių pagal susitarimą su prokurorais, kuris būtų leidęs išvengti viešo teismo proceso artinantis 2024 metų rinkimams. Juose jo tėvas vėl susikaus su Donaldu Trumpu.

Pagal susitarimą jis būtų pripažinęs kaltę dėl nusižengimų mokesčių srityje ir išvengęs baudžiamojo persekiojimo su ginklu susijusioje byloje, jei dvejus metus nebūtų turėjęs teisinių problemų.

Tačiau susitarimas žlugo po to, kai D. Trumpo paskirta apygardos teisėja Maryellen Noreika suabejojo neįprastais siūlomo susitarimo aspektais, o teisininkams nepavyko išspręsti šio klausimo.

Generalinis prokuroras Merrickas Garlandas praėjusį rugpjūtį specialiuoju prokuroru paskyrė Delavero valstijos prokurorą Davidą Weissą, o po mėnesio H. Bidenui buvo pateikti kaltinimai.

2024 06 11 19:36
Spausdinti