Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gegužės 22 d.


LEIBORISTŲ PARTIJA
J. Corbyną Leiboristų partijos vadovo poste keičia K. Starmeris
BNS
Scanpix
Praeitis ir ateitis: K. Starmeris (kairėje) ir J. Corbynas.

Jungtinės Karalystės pagrindinė opozicinė Leiboristų partija šeštadienį paskelbė, kad jos naujuoju lyderiu buvo išrinktas partijos atstovas „Brexito“ klausimais Keiras Starmeris, pakeisiantis kairuolį Jeremy Corbyną, atsistatydinusį po triuškinamo pralaimėjimo per gruodį vykusius visuotinius rinkimus.

„Sveikinimai @Keirui_Starmeriui, naujajam Leiboristų partijos lyderiui!“ – sakoma partijos „Twitter“ žinutėje, paskelbtoje po tris mėnesius vykusios lyderio rinkimų kampanijos.

Leiboristų partijos nariai, kurių, kaip manoma, yra daugiau nei pusė milijono, iki ketvirtadienio turėjo atiduoti savo balsą už, jų nuomone, verčiausią kandidatą perimti partijos vairą ir formuoti tolesnę partijos politiką.

Lyderio rinkimų maratonas prasidėjo sausio mėnesį, Leiboristų partijai patyrus triuškinamą pralaimėjimą gruodį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose. Tačiau balsavimą pastarosiomis savaitėmis aptemdė prasidėjusi koronaviruso epidemija.

K. Starmerį palaikė dauguma Leiboristų partijos parlamentarų ir kai kurios didžiausios profesinės sąjungos.

K. Starmerio pagrindinė varžovė buvo J. Corbyno šalininkė ir atstovė verslo klausimais Rebecca Long-Bailey, žadėjusi laikytis savo pirmtako užsibrėžto socialistinio kurso.

Jai pavyko užsitikrinti įtakingos kairiojo sparno aktyvistų grupės „Momentum“, 2015 metais susiformavusios iš J. Corbyno rėmėjų, palaikymą. 

Nors trečioji kandidatė parlamentarė Lisa Nandy pateko į paskutinį leiboristų vadovo rinkimų ratą, tačiau jos galimybės laimėti buvo vertinamos kaip menkos.

2015-aisiais leiboristų lyderiu išrinktas J. Corbynas, veteranas socialistas, partiją pastebimai pakreipė į kairę. Jis pranešė, kad traukiasi iš savo posto, kai jo vadovaujami leiboristai rinkimuose pasirodė blogiausiai per kelis pastaruosius dešimtmečius.

Per vaizdo konferenciją su savo rinkimų kampanijos organizatoriais ir savanoriais ketvirtadienį K. Starmeris sakė, kad jo pergalė reikštų 120 metų partijos prisikėlimą.

Paskutinį kartą leiboristai buvo valdžioje 1997–2007 metais, kai vyriausybei vadovavo Tony Blairas, o vėliau – dar iki 2010 metų, kai jį pakeitė finansų ministras Gordonas Brawnas.

„Turime progą atgaivinti mūsų partiją ir mūsų judėjimą, o dar svarbiau – galimybę sugrąžinti Leiboristų partiją į valdžią,  ten, kur ji turi būti. Šeštadienį žengsime didelį didelį žingsnį to link“, – kalbėjo K. Starmeris.

Nuo vasario 21 dienos, kai po kruopščios parlamento leiboristų atrankos kandidatų į partijos lyderius skaičius sumažėjo iki trijų, rinkimai vyko balsuojant paštu.

Dėl COVID-19 pandemijos paskelbtų reikalavimų laikytis socialinės distancijos, partija atšaukė iškilmingą nugalėtojo paskelbimo renginį.  

Po konservatorių lyderio Boriso Johnsono triumfo gruodžio mėnesio rinkimuose kiti visuotiniai rinkimai numatyti po beveik penkerių metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 04 04 13:11
Spausdinti