Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 26 d.


ARTIMIEJI RYTAI
JAE tapo trečiąja arabų šalimi, užmezgusia santykius su Izraeliu
BNS
Unsplash
Raudų siena.

Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai ketvirtadienį sutarė dėl santykių normalizavimo, tarpininkaujant JAV pasiekę susitarimą, pagal kurį žydų valstybė įsipareigojo sustabdyti savo planą dėl palestiniečių teritorijų aneksijos.

Pagal šį susitarimą, apie kurį pirmasis tviteryje pranešė JAV prezidentas Donaldas Trumpas, JAE taps trečiąja arabų šalimi, užmezgusia santykius su Izraeliu. Anksčiau žydų valstybė sudarė taikos susitarimus su Egiptu ir Jordanija.

Diplomatinių ryšių užmezgimas tarp Izraelio ir Vašingtono sąjungininkų Artimuosiuose Rytuose, įskaitant turtingas konservatyvias monarchijas, yra vienas pagrindinių D.Trumpo strategijos šiame regione tikslų.

Sausį paviešintas prieštaringai vertinamas D. Trumpo planas nutiesė Izraeliui kelią aneksuoti teritorijų ir žydų nausėdijas Vakarų Krante. Šios nausėdijos pagal tarptautinę teisę laikomos neteisėtomis.

„DIDŽIULIS proveržis“, – tviteryje parašė JAV vadovas ir tai pavadino „istoriniu taikos susitarimu tarp dviejų mūsų PUIKIŲ draugų“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pasidalijo D. Trumpo tviterio žinute apie pasiektą susitarimą, prie kurios parašė: „Istorinė diena.“    

20 val. vietos (ir Lietuvos) laiku numatytas jo kreipimasis į izraeliečius per televiziją.

Izraelis sutiko „sustabdyti tolesnę... palestiniečių teritorijų aneksiją“ pagal santykių normalizavimo planą, sakoma Abu Dabio sosto įpėdinio šeicho Mohammedo bin Zayedo al Nahyano tviterio žinutėje.

„Telefoninio pokalbio metu su prezidentu Trumpu ir ministru pirmininku Netanyahu buvo pasiektas susitarimas sustabdyti Izraelio aneksiją palestiniečių teritorijose. JAE ir Izraelis susitarė bendradarbiauti ir parengti veiksmų planą dvišaliams santykiams užmegzti“, – parašė jis.

„Ryšių plėtojimas“

Tačiau palestiniečių islamistų grupuotė „Hamas“, kontroliuojanti Gazos Ruožą, netrukus pareiškė, kad susitarimas „netarnauja palestiniečių reikalui“.

Egipto prezidentas Abdelis Fattah al Sisi, kurio šalis 1979 metais pasirašė sutartį su Izraeliu, nors tam priešinosi arabų pasaulis, gyrė naująjį susitarimą ir sakė besitikintis, kad jis atneš „taiką“ Artimuosiuose Rytuose.

D. Trumpas žurnalistams užsiminė, kad tikimasi ir daugiau diplomatinių proveržių tarp Izraelio ir jo kaimynystėje esančių musulmoniškų šalių.

„Vyksta dalykai, bet apie juos negaliu šnekėti“, – teigė prezidentas.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pavadino tai „istorine diena ir svarbiu žingsniu taikos Artimuosiuose Rytuose link“.

„Jungtinės Valstijos tikisi, kad šis drąsus žingsnis bus pirmasis iš virtinės susitarimų, užbaigsiančių 72 metus trunkantį priešiškumą regione“, – sakė M. Pompeo.

Pasak jo, susitarimas vėliau bus pasirašytas Baltuosiuose rūmuose.

Trijų lyderių pareiškime, kurį D. Trumpas paskelbė tviteryje, sakoma, kad Izraelio ir JAE vadovai „sutiko visiškai normalizuoti santykius“.

Jame taip pat pažymima, kad Izraelio ir JAE delegacijos artimiausiomis savaitėmis susitiks pasirašyti dvišalių susitarimų, susijusių su investicijomis, turizmu, tiesioginiu oro susisiekimu, saugumu, telekomunikacijomis, technologijomis, energetika, sveikatos apsauga, kultūra, aplinkos apsauga, ambasadų įkūrimu ir kitomis sritimis.

„Prezidento Trumpo prašymu ir remiant Jungtiniams Arabų Emyratams, Izraelis sustabdys suvereniteto deklaravimą tose vietovėse, kurios nurodytos Prezidento taikos vizijoje, ir dabar sutelks savo pastangas į ryšių su kitomis arabų ir musulmonų pasaulio šalimis plėtojimą“, – rašoma pareiškime.

„JAV, Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai yra įsitikinę, kad galimi kiti diplomatiniai proveržiai su kitomis šalimis, ir kartu dirbs siekdami šio tikslo“, – priduriama jame.

Palestinos Autonomija sutartį atmetė

Palestinos Autonomija ketvirtadienį pareiškė „griežtai atmetanti ir smerkianti“ Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų sudarytą susitarimą normalizuoti santykius, taip pat paragino sušaukti nepaprastąjį Arabų Lygos susitikimą.

Palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso pranešime netikėtas susitarimas, numatantis, kad Izraelis įšaldys planus aneksuoti dalį okupuoto Vakarų Kranto teritorijų, vadinamas „agresija“ prieš Palestinos žmones ir jų siekių, įskaitant norą įkurti dalyje Jeruzalės savo būsimos valstybės sostinę, „išdavyste“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 08 14 07:56
Spausdinti