Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 13 d.


FUKUŠIMA JAPONIJA
Japonija privalės ilgai teikti duomenis apie vandens iš Fukušimos AE išleidimą
BNS
Scanpix
Fukušimo AE.

Pietų Korėjos ministras pirmininkas Han Duck-soo ketvirtadienį pareiškė, kad Japonija privalės per ateinančius dešimtmečius nuolat pateikti duomenis apie iš avariją prieš 12 metų patyrusios Fukušimos atominės elektrinės į Ramųjį vandenyną išleidžiamo vandens poveikį.

„Raginu Japonijos vyriausybę per ateinančius 30 metų skaidriai ir atsakingai atskleisti informaciją apie išleidimą“, – sakė premjeras, kritikuodamas, jo teigimu, melagingas naujienas ir politinius išsišokimus dėl Japonijos žingsnio, kuriam Seulas viešai pritarė.

Ketvirtadienį Japonija pradėjo į Ramųjį vandenyną išleisti apdorotą užterštą vandenį iš avarijos ištiktos elektrinės.

Tokijas tvirtina, kad ši operacija yra saugi, Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) taip pat teigė, kad Japonijos planas per kelis dešimtmečius išleisti išvalytą vandenį iš Fukušimos AE į jūrą yra saugus.

Didžiausią pasipriešinimą tam kol kas demonstruoja Kinija, ketvirtadienį pasmerkusi Japonijos sprendimą ir pavadinusi jį itin savanaudišku bei neatsakingu.

„Vandenynas yra bendra visos žmonijos nuosavybė, o priverstinis Fukušimos branduolinių nuotekų išleidimas į vandenyną yra itin savanaudiškas ir neatsakingas veiksmas, kuriuo ignoruojami tarptautiniai visuomenės interesai“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.

Kinijos muitinė ketvirtadienį sustabdė visų akvakultūros produktų importą iš Japonijos.

„Siekdama visapusiškai užkirsti kelią maisto saugos rizikai, susijusiai su radioaktyviąja tarša, kurią sukelia į jūrą iš Fukušimos atominės elektrinės išleidžiamos nuotekos, apsaugoti Kinijos vartotojų sveikatą ir užtikrinti importuojamų maisto produktų saugą, Generalinė muitinės administracija (...) nusprendė nuo 2023 metų rugpjūčio 24 dienos visiškai sustabdyti Japonijos kilmės akvakultūros produktų, įskaitant valgomuosius vandens gyvūnus, importą“, – teigiama muitinės pranešime.

Pietų Korėjoje taip pat atsirado besipiktinančių japonų žingsniu. Šalies policija naujienų agentūrai AFP ketvirtadienį pranešė, kad per protestą dėl nuotekų išleidimo buvo sulaikyta daugiau kaip 10 žmonių, kurie bandė įsiveržti į Japonijos ambasadą Seule.

„Daugiau nei 10 žmonių buvo sulaikyti už bandymą įsilaužti į ambasadą“, – sakė įvykio vietoje buvęs policijos pareigūnas.

Prie ambasados susirinko saujelė protestuotojų, laikiusių plakatus su užrašais „Vandenynas nėra Japonijos šiukšliadėžė“ ir „Mes prieštaraujame nuotekų išleidimui“.

Naujienų agentūra „Yonhap“ nurodė, kad dėl bandymo įsilaužti buvo sulaikyta 16 žmonių – visi universiteto studentai.

Keli Fukušimos „Daiichi“ elektrinės reaktoriai išsilydė po to, kai aušinimo sistemos buvo pažeistos galingo 2011 metais įvykusio cunamio.

Kilusi branduolinė avarija buvo didžiausia po Černobylio AE katastrofos, o jos padarinių likvidavimo darbai truko daugiau nei dešimtmetį, tačiau dauguma teritorijų, kurios dėl radiacijos buvo paskelbtos uždraustomis, dabar vėl atidarytos.

Nuo to laiko, kai 2011 metais Fukušimos elektrinę sugriovė žemės drebėjimas ir cunamis, per kuriuos žuvo 18 tūkst. žmonių, susikaupė apie 1,34 mln. tonų vandens. Šio vandens kiekis prilygsta daugiau kaip 500 olimpinių plaukimo baseinų.

Jėgainės operatorė TEPCO teigia, kad šis vanduo buvo praskiestas ir filtruotas, kad būtų pašalintos visos radioaktyviosios medžiagos, išskyrus tritį, kurio kiekis yra gerokai mažesnis už pavojingą lygį.

2023 08 24 10:46
Spausdinti