Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gegužės 28 d.


GRĖSMĖS
JAV ir Europa rengiasi galimam dujų tiekimo iš Rusijos nutraukimui
BNS
BNS foto
Dujos.

JAV ir Europos pareigūnai derina veiksmus su gamtinių dujų tiekėjais visame pasaulyje tam atvejui, jei Rusija per konfliktą dėl Ukrainos nutrauktų tiekimą, pranešė Joe Bideno administracijos pareigūnai.

JAV ir jų sąjungininkės Europoje yra pažadėjusios skaudžias ekonomines ir politines sankcijas, jei Rusija surengtų karinę invaziją į Ukrainą, bet nerimauja, kad tokios sankcijos gali atsiliepti ir europiečiams. Be kitų dalykų, Rusija potencialiai galėtų viduržiemį nutraukti gamtinių dujų tiekimą Europai.

V. Putinas prie Ukrainos sienų sutelkė apie 100 tūkst. karių, taip išprovokuodamas diplomatinę krizę Europai ir JAV. Jis neigia, kad Rusija ketina įsiveržti į Ukrainą.

Bet kokios JAV ir Europos priemonės prieš Rusiją invazijos atveju taip pat turėtų „pasekmių kitiems, įskaitant mus“, pirmadienį vakare, skaitydamas vieną iš virtinės paskaitų, sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

„Yra kaina visiems, – sakė jis. – Visgi mes atlikome didžiulį darbą, kad sušvelnintume bet kokį sankcijų poveikį tiems, kas... jas taiko, taip pat bet kokius galimus Rusijos atsakomuosius veiksmus.“

Du JAV administracijos aukšto rango pareigūnai antradienį atskirai informavo reporterius apie J. Bideno nacionalinio saugumo komandos pastangas spręsti bet kokį galimą sankcijų pašalinį poveikį. Pareigūnai kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.

Jei reikės, Europa ieškos gamtinių dujų tiekėjų Šiaurės Afrikoje, Viduriniuose Rytuose, Azijoje ir Jungtinėse Valstijose. Nutrauktam tiekimui iš Rusijos kompensuoti reiktų „gana nedidelių kiekių iš įvairių šaltinių“, sakė vienas šių pareigūnų.

J. Bideno administracija yra pripažinusi, kad prezidentas Vladimiras Putinas dideliu laipsniu toleruotų sankcijų daromą žalą Rusijos ekonomikai. Bet pareigūnai sakė, kad sankcijų metodas „aukštai pradėti ir aukštai laikytis“, dėl kurio jie perspėjo Rusiją, galėtų paveikti V. Putino apskaičiavimus.

Vienas pareigūnas sakė, kad sankcijos gali nulemti Rusijoje keliolikos procentų infliaciją ir gilią recesiją. Anot kito pareigūno, tai nepadėtų V. Putinui laimėti rusų „širdžių ir protų“.

Jungtinėse Valstijose gamtinių dujų eksportui nepritariantiems dideliems pramoniniams energijos vartotojams ir gamintojams atstovaujanti grupė atrodė esanti pasirengusi svarstyti išimtį dėl pagalbos europiečiams atlaikyti bet kokį galimą rusiškų gamtinių dujų tiekimo sumažinimą ar nutraukimą.

Ši grupė – „Industrial Energy Consumers of America“ – paprašė energetikos sekretorės Jennifer Granholm apriboti suskystintų gamtinių dujų eksportą. Augantis JAV eksportas prisidėjo prie gamtinių dujų kainų kilimo, teigia grupė.

„Industrial Energy Consumers of America“ prezidentas Paulas Cicio antradienį reporteriams sakė, kad grupė dar neapsisprendė, kaip JAV turėtų reaguoti į įtampą tarp Rusijos ir Europos dėl gamtinių dujų.

„Mano asmenine nuomone, jei Europai reikės dujų, JAV turėtų tiekti savo sąjungininkėms“, – sakė jis ir pažymėjo, kad daugiausiai amerikietiškų gamtinių dujų tiekiama Kinijai.

„Ar turime pajėgumų tiekti savo sąjungininkėms? Absoliučiai, – sakė P. Cicio. – Tačiau galbūt neturime pajėgumų siųsti į Kiniją. Tad turime preciziškai reaguoti į šią politinę krizę. Tai išties rimtas reikalas.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 01 26 09:55
Spausdinti