Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


ĮTAMPA
JAV ir Jungtinė Karalystė atšaukia dalį diplomatų iš Kijevo atnaujinta
BNS
Unsplash
Kijevas.

Jungtinės Valstijos nurodė Kijeve dirbančių savo diplomatų šeimų nariams išvykti iš Ukrainos „dėl besitęsiančios grėsmės“, kad Rusija įsiverš į šią šalį, sekmadienį pranešė Valstybės departamentas. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija pirmadienį pranešė atšaukianti dalį savo ambasados Kijeve diplomatinių darbuotojų ir evakuosianti jų šeimų narius.

Vašingtonas taip pat leido savanoriškai išvykti ne patiems būtiniausiems ambasados darbuotojams ir paragino Ukrainoje esančius JAV piliečius „apsvarstyti galimybę išvykti dabar“, nes Maskvos invazijos atveju neturėtų galimybių juos evakuoti.

Tuo metu Jungtinės Karalystės ambasada tęs „būtiniausią darbą“, teigė ministerija.

„Kai kurie ambasados darbuotojai ir jų šeimų nariai atšaukiami iš Kijevo reaguojant į didėjančią grėsmę iš Rusijos, – sakoma Užsienio, Sandraugos ir plėtros biuro Londone pranešime. – Britanijos ambasada lieka atidaryta ir toliau tęs būtiniausią darbą.“

Rusija prie sienos su Ukraina yra sutelkusi dešimtis tūkstančių karių, daug tankų, kitų kovos mašinų, artilerijos ir raketų sistemų.

Dėl šių manevrų Vašingtonas ir Europa paskelbė griežtų perspėjimų Maskvai, bet intensyvios diplomatinės pastangos kol kas neatnešė aiškių rezultatų.

JAV ambasada tebedirba, o reikalų patikėtinė Kristina Kvien kol kas lieka Ukrainoje, žurnalistams sakė vienas aukšto rango Valstybės departamento pareigūnas.

Pareigūnas pakartojo anksčiau Baltųjų rūmų paskelbtus perspėjimus, kad Rusija gali įsiveržti Ukrainą „bet kuriuo metu“.

Vašingtonas „neturės galimybės evakuoti JAV piliečių iškilus tokiam nenumatytam atvejui“, sakė pareigūnas ir paragino amerikiečius apsvarstyti galimybę kuo greičiau išvykti komerciniu arba privačiu transportu.

Pareigūnas negalėjo atsakyti, kiek amerikiečių šiuo metu yra Ukrainoje, bet Valstybės Departamento atstovai praeitą mėnesį minėjo, kad jų yra 10–15 tūkstančių.

Valstybės departamentas jau anksčiau rekomendavo amerikiečiams dėl Rusijos invazijos grėsmės atsisakyti bet kokių kelionių į Ukrainą.

Sekmadienį tarnyba taip pat patarė nevykti į Rusiją, ypač į sritis netoli sienos su Ukraina. Departamentas perspėjo, kad amerikiečiai gali būti „persekiojami“ ir kad Vašingtonas turėtų „ribotas galimybes“ jiems padėti.

JAV piliečiai, „kurie lankosi arba gyvena Rusijoje, buvo be priežasties apklausiami ir sulaukdavo Rusijos pareigūnų grasinimų bei gali tapti persekiojamo, netinkamo elgesio ir [pinigų] prievartavimo aukomis“, sakoma rekomendacijoje.

Kremlius neigia planuojantis įsiveržti į kaimyninę šalį, bet pabrėžė, kad padėtis galėtų deeskaluojama tik tuo atveju, jeigu Vakarų šalys priims Maskvos pateiktus reikalavimus suteikti jai saugumo garantijas. Be kita ko, Rusija reikalauja, kad NATO nebūtų plečiama jos sienų link, įskaitant garantijas, kad Ukraina niekada netaps šio bloko nare, ir kad Aljansas atitrauktų pajėgas, dislokuotas savo rytiniame sparne.

Anksčiau sekmadienį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas atmetė galimybę paskelbti Rusijai griežtų baudžiamųjų sankcijų dar prieš prasidedant potencialiai invazijai. Anot jo, šių sankcijų grėsmė turėtų būti naudojama kaip priemonė atgrasyti Maskvą nuo puolimo.

„Kai sankcijos įvedamas, prarandamas atgrasomasis poveikis“, – televizijai CBS sakė A. Blinkenas.

„Taigi, rengiame ištisą virtinę veiksmų, kurie būtų svarbūs [Rusijos] prezidento (Vladimiro) Putino skaičiavimams“, – pridūrė jis

Be kita ko, tai apima gynybos pagalbos Ukrainai stiprinimą, sakė valstybės sekretorius.

Ukrainos vyriausybė JAV sprendimą evakuoti diplomatų šeimas pirmadienį vadino „per ankstyvu“.

J. Borrellis: ES savo diplomatų šeimų iš Ukrainos kol kas neevakuos

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė neįžvelgiantis priežasčių evakuoti Ukrainoje dirbančių Bendrijos diplomatų šeimų.

„Neketiname daryti to paties, nes nežinome jokių konkrečių priežasčių“, – J. Borrellis sakė atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuriame vaizdo ryšiu taip pat dalyvaus JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas.

„Nemanau, kad turėtume dramatizuoti, kol vyksta derybos [su Rusija] – o jos vyksta, – pridūrė ES diplomatijos vadovas. – Nemanau, kad turime priežasčių palikti Ukrainą.“

Pasak J. Borrellio, A. Blinkenas žadėjo per ES ministrų pasitarimą informuoti sąjungininkus apie sprendimo evakuoti iš Ukrainos amerikiečių diplomatų šeimų narius priežastis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 01 24 09:01
Spausdinti