Meniu
Prenumerata

šeštadienis, sausio 28 d.


PAGALBA UKRAINAI
JAV ir Vokietija siųs Ukrainai šarvuočių
BNS
Scanpix
„Bradleys“ šarvuočiai.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį susitarė siųsti Ukrainai galingai ginkluotų pėstininkų kovos mašinų, taip pradėdami naują Vakarų karinės paramos, skirtos Rusijos invazijai atremti, etapą.

Berlynas taip pat paseks Vašingtono pavyzdžiu nusiųsdamas į Ukrainą modernią raketų sistemą „Patriot“, kad padėtų atremti Maskvos oro atakas.

Abu vadovai sakė, kad Jungtinės Valstijos tieks „Bradleys“, kurie paprastai būna ginkluoti 25 mm automatine patranka, 7,62 mm kulkosvaidžiu ir prieštankinėmis raketomis, o Vokietija atsiųs šarvuočius „Marder“. Kiekviena šalis taip pat pasiūlys mokymus.

J. Bidenas ir O. Scholzas „dar kartą patvirtino savo nepajudinamą solidarumą su Ukraina ir Ukrainos žmonėmis Rusijos agresijos akivaizdoje“, sakoma bendrame pareiškime.

Pentagonas ir Valstybės departamentas pranešė, kad šarvuočiai bus didesnio karinės pagalbos paketo, apie kurį bus paskelbta artimiausią dieną, dalis.

Nors siunčiamos šarvuotosios transporto priemonės nėra tankai, „Bradley“ suteikia „tokią ugnies galią ir apsišarvavimą, kurie suteiks pranašumų mūšio lauke“, sakė Pentagono atstovas spaudai generolas Patas Ryderis.

„Tai ne tankas, bet tai tankų žudikas, – žurnalistams sakė jis. – Esame įsitikinę, kad tai padės jiems mūšio lauke.“

JAV galėtų apmokyti Ukrainos pajėgas naudotis „Patriot“ sistema pačiose Valstijose.

„Nagrinėjame įvairias galimybes, įskaitant galimus mokymus čia, JAV, užsienyje arba jų derinį“, – sakė P. Ryderis.

Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as teigė, kad šarvuotos technikos perdavimas buvo patvirtintas dėl besikeičiančių realijų beveik metus trunkančiame kare, kurio fronto linija dabar apima rytinį Donbaso regioną po to, kai Rusijai nepavyko užimti sostinės Kyjivo.

Jungtinės Valstijos aprūpina ukrainiečius tuo, „ko jiems reikia, kad galėtų apsiginti, iš esmės atsižvelgdamos į tai, kur dabar vyksta mūšis“, žurnalistams sakė jis.

„Dabar, kai matome, kad įvairiose dalyse, įskaitant Donbasą, atsiranda ir stiprėja frontai, yra tam tikrų sistemų, įskaitant šias kovos mašinas, kurių ukrainiečiai paprašė ir kurias, mūsų nuomone, tikslinga suteikti“, – kalbėjo N. Price'as.

Vokietija „Patriot“ sistemą nusprendė atsiųsti po to, kai prieš dvi savaites per Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizitą Vašingtone panašų pranešimą pateikė Jungtinės Valstijos.

Kyjivas jau seniai reikalauja sunkesnės ginkluotės, įskaitant tankus, kuri leistų jai pereiti į puolimą. Vakarų šalys nenoriai leidžiasi į kalbas dėl jų siuntimo, baimindamosi įsitraukti į karą arba provokuoti Rusiją.

Tačiau ukrainiečiai įgavo pagreitį, o Vakarai savo ruožtu didina jiems siunčiamų ginklų kiekį.

Apie naujausiąjį žingsnį pranešta kitą dieną po to, kai Prancūzija pažadėjo pristatyti savo „AMX-10 RC“ lengvuosius tankus – ratines, o ne vikšrines transporto priemones, kurios turi tankams būdingą daug sunkesnę patranką.

Dėl šio Paryžiaus žingsnio O. Scholzui buvo daromas naujas politinis spaudimas labiau padėti Ukrainai.

2023 01 06 10:18
Spausdinti