Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, vasario 22 d.


JAV
JAV įstatymų leidėjai pritarė D. Trumpo mokesčių deklaracijų paviešinimui
BNS
Scanpix
D. Trumpas.

Jungtinių Valstijų įstatymų leidėjai antradienį nubalsavo už tai, kad būtų paviešintos buvusio prezidento Donaldo Trumpo mokesčių deklaracijos.

Šiuo žingsniu bus užbaigta ilgus metus trukusi eksprezidento kova už tai, kad jo deklaracijos liktų privačios.

Respublikonų lyderis, kuris pralaimėjo 2020-ųjų rinkimus, daugiau nei prieš mėnesį paskelbė, kad ketina vėl kandidatuoti į prezidento postą, pažeidė ilgus metus pareigas ėjusių prezidentų tradiciją ir atsisakė atskleisti savo mokesčių deklaracijas, taip sukeldamas spėliones, kas ten galėtų būti.

Demokratų kontroliuojamų Atstovų Rūmų Mokesčių ir pajamų komitetas 24 balsais prieš 16 pritarė, kad D. Trumpo šešerių metų deklaracijos būtų paviešintos, o tai yra vienas iš paskutiniųjų žingsnių prieš sausio mėnesį perduodant valdžią respublikonams.

Kongreso narys demokratas Lloydas Doggettas televizijai CNN teigė, kad Atstovų Rūmams bus išsiųstos ataskaitos santraukos su JAV Kongreso Jungtinio mokesčių komiteto analize ir neapdorotos mokesčių deklaracijos.

„Tai gali užsitęsti kelias dienas, kad būtų galima užtušuoti tokius dalykus kaip socialinio draudimo numeriai... ir panašūs dalykai“, – sakė jis.

Balsavimas dėl D. Trumpo mokesčių deklaracijų atskleidimo įvyko po to, kai komiteto pirmininkas Richardas Nealas gavo galimybę susipažinti su 2015–2020 metų dokumentais, taip užbaigiant ilgai trukusią teisinę kovą, kuri buvo pasiekusi JAV Aukščiausiąjį Teismą.

Su deklaracijomis susipažino tik nedidelė, specialiai atrinkta įstatymų leidėjų grupė, laikantis privatumo įstatymų, pagal kuriuos informacijos atskleidimas gali būti laikomas baudžiamuoju nusikaltimu.

Tačiau pagal galiojančius JAV įstatymus, kongresmenai, atsakingi už mokesčių sritį, gali patikrinti bet kurio Jungtinių Valstijų mokesčių mokėtojo deklaracijas.

D. Trumpo finansai visada kėlė didelį JAV visuomenės susidomėjimą, iš dalies dėl buvusio prezidento pastangų juos išlaikyti paslaptyje, taip pat dėl prabangaus jo, kaip nekilnojamojo turto magnato, gyvenimo būdo iki Baltųjų rūmų.

Iš D. Trumpo mokesčių deklaracijų būtų galima sužinoti, kiek lėšų jis skyrė labdarai, ar yra susijęs su užsienio verslu ir ar turi kitų galimų interesų konfliktų, o taip pat, kaip jo verslą paveikė prezidentavimo laikotarpis ir pandemija.

„Godumo ir sukčiavimo atvejis“

Anksčiau šį mėnesį D. Trumpo šeimos bendrovė buvo pripažinta kalta dėl mokestinio sukčiavimo, o Manhatano apygardos prokuroras Alvinas Braggas teigė, kad „tai buvo godumo ir sukčiavimo atvejis“.

Pats D. Trumpas nebuvo apkaltintas, bet įmonė ir atskiras jo šeimos verslo subjektas buvo pripažinti kaltais dėl 13 metų trukusios sukčiavimo ir mokesčių vengimo schemos, pagal kurią buvo klastojami verslo dokumentai.

Laikraštis „The New York Times“ 2020 metais paskelbė tyrimą apie D. Trumpo finansus, jame teigiama, kad buvęs prezidentas, prieš ateidamas į valdžią, galimai mokėjo mažai federalinių pajamų mokesčių arba visai jų nemokėjo.

Tuo metu JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi pareiškė, kad tai atskleidžia „D. Trumpo panieką Amerikos dirbančioms šeimoms“.

Eksprezidentas tuoj pat atmetė kaltinimus kaip „visiškai netikras naujienas“.

Prieš antradienį įvykusį balsavimą JAV Finansų ir mokesčių komiteto respublikonai perspėjo, kad pajamų deklaracijų paviešinimas gali sukurti precedentą, kuris pažeistų paprastų amerikiečių privatumą ir suteiktų naujų galimybių nepagrįstai tirti politinius oponentus.

Respublikonai taip pat pridūrė, kad nurodomas deklaracijų nagrinėjimo tikslas yra nenuoširdus.

Įstatymai neįpareigoja JAV prezidento skelbti duomenis apie asmeninius finansus, tačiau nuo Richardo Nixono laikų tai darė visi Amerikos lyderiai.

2022 12 21 10:32
Spausdinti