Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 20 d.


MIRTIES BAUSMĖ
JAV įvykdė pirmą per 17 metų federalinę egzekuciją
BNS
Unsplash
Kalėjimas.

Buvusiam baltųjų viršenybės šalininkui, nuteistam už trijų vienos šeimos narių nužudymą 1996-aisiais, antradienį buvo įvykdyta pirmoji per 17 metų JAV federalinė egzekucija, pranešė Teisingumo departamentas.

47 metų Danielui Lewisui Lee Tere Hoto kalėjime Indianoje buvo suleista mirtina injekcija. Jo mirtis konstatuota 8 val. 7 min. vietos (15 val. 7 min. Lietuvos) laiku. Anksčiau antradienį JAV Aukščiausiasis Teismas atvėrė galimybę įvykdyti pirmąsias per pastaruosius 17 metų federalines egzekucijas, panaikinęs anksčiau paskelbtą žemesnės instancijos teismo nurodymą jas atidėti.

„Panaikiname apygardos teismo preliminarų uždraudimą, kad... egzekucijos galėtų būti vykdomos, kaip suplanuota“, – nutarė Aukščiausiasis Teismas byloje dėl keturių suplanuotų egzekucijų. Federalinė teisėja Tanya Chutkan buvo sustabdžiusi šių mirties bausmių vykdymą, kad būtų galima teisiškai apskųsti egzekucijoms naudojamas mirtinas injekcijas.

Apygardos teismo sprendimas buvo priimtas likus vos kelioms valandoms iki pirmosios egzekucijos D. L. Lee. Kaliniai „nepadarė būtino įspūdžio, kad pateisintų Federalinio teismo įsikišimą paskutinę minutę“, anksti antradienį paskelbtoje nutartyje pabrėžė Aukščiausiasis Teismas.

Nusprendusi įšaldyti egzekucijas T. Chutkan buvo nutarusi, kad mirties bausmių vykdymas pasitelkiant vien preparatą pentobarbitalį gali sukelti „didžiulį skausmą ir nereikalingas kančias“, todėl galbūt pažeidžia konstitucijoje numatytą draudimą taikyti žiaurias ir neįprastas bausmes. Apeliacinis teismas buvo patvirtinęs šią nutartį, tačiau Aukščiausiasis Teismas ją panaikino.

D. L. Lee yra pirmasis nuo 2003 metų federalinės teisingumo sistemos kalinys, kuriam įvykdyta mirties bausmė. Ši egzekucija taip pat yra pirmoji nuo to laiko, kai prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie planus atnaujinti šią praktiką.

Nuo 1988 metų, kai JAV buvo panaikintas mirties bausmės moratoriumas, šalyje buvo įvykdytos tik trys federalinės egzekucijos. D. L. Lee ir kitas asmuo, Chevie Kehoe, buvo nuteisti Arkanzase 1999 metais už ginklų pardavėjo Williamo Muellerio, jo žmonos ir jos aštuonmetės dukters nužudymą. Prokurorų teigimu, jiedu pavogė iš W. Muellerio ginklus, kuriuos ketino parduoti ir padėti finansuoti baltųjų viršenybės šalininkų organizacijos „Aryan Peoples Republic“ („Arijų tautų respublika“) steigimą šalies šiaurės vakaruose.

D. L. Lee, kuris nuo to laiko, pasak jo advokatų, atsisakė savo radikalių įsitikinimų, buvo nuteistas myriop, o Ch. Kehoe gavo tris laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes be galimybės lygtinai išeiti į laisvę.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 07 14 17:00
Spausdinti