Jungtinių Valstijų vyriausybė trečiadienį paskelbė apie, jos teigimu, paskutinį likusį ginklų paketą, skirtą Ukrainai pagal galiojančius leidimus. Dabar Kongresas turi nuspręsti, ar toliau remti Kyjivo kovą su Rusijos invazija.
„Galutiniame metų pakete“ yra oro gynybos ir artilerijos šaudmenų, sakoma Valstybės departamento pranešime. Jame priduriama, kad Kongresas, kuriame respublikonų nuomonės dėl paramos Ukrainai išsiskyrė, turėtų veikti greitai, kad pagalbos srautas būtų atnaujintas.
Prezidentas Joe Bidenas paramą Ukrainai paskelbė prioritetu, o JAV ginklai ir finansinė parama buvo labai svarbūs padedant šiai provakarietiškai šaliai kovoti su daug didesnėmis puolančiomis Rusijos pajėgomis.
Tačiau dešinieji respublikonai siekė sustabdyti šias pastangas ir atsisakė patvirtinti naujas biudžeto išlaidas, jei demokratai prieš tai nesutiks imtis naujų griežtų priemonių prieš nelegalią migraciją per JAV pietinę sieną.
Paskutinės pagalbos dalies vertė siekia 250 mln. dolerių (225,94 mln. eurų) ir apima „oro gynybos šaudmenis, kitus oro gynybos sistemų komponentus, papildomą amuniciją didelio judrumo artilerijos raketų sistemoms, 155 mm ir 105 mm artilerijos šaudmenis, prieštankinę amuniciją ir daugiau kaip 15 mln. šovinių“, teigė Valstybės departamentas.
Pareiškime pabrėžiama, kad Ukrainai padeda JAV vadovaujama koalicija, ir pažymima, kad joje dalyvauja daugiau kaip 50 šalių.
„Būtina, kad Kongresas kuo greičiau imtųsi skubių veiksmų mūsų nacionalinio saugumo interesams įgyvendinti ir padėtų Ukrainai apsisaugoti bei užtikrinti savo ateitį“, – sakoma pranešime.
Kyjive Ukrainos prezidento patarėjas Andrijus Jermakas pasveikino šį sprendimą.
„Ačiū jums už pagalbą. Mes laimėsime“, – rašė A. Jermakas socialiniame tinkle „X“.
Prieš savaitę Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby aiškiai pareiškė, kad artėjantis JAV karinės pagalbos sumažinimas bus paskutinis įmanomas ir „nebeliks jokių įgaliojimų papildyti pagalbą.“
„Mums reikės, kad Kongresas nedelsdamas imtųsi veiksmų“, – sakė jis.
Demokratai Senate, kuriame jie turi nedidelę daugumą, gruodį bandė spausti respublikonus, kad šie paskutinę akimirką sudarytų susitarimą, tačiau, nesulaukę didelės pažangos, abi šalys išvyko į metų pabaigos šventes.
Kongresas vėl susirinks sausio 8 dieną.
Tačiau tikimasi, kad Senate bus sunku susitarti dėl imigracijos – vieno sudėtingiausių ir ilgiausiai trunkančių galvos skausmų JAV politikoje.
Net ir tokiu atveju susitarimui turės pritarti Atstovų Rūmai, kuriuose respublikonai, dominuojami griežtai dešiniųjų frakcijos, turi nedidelę daugumą.