Meniu
Prenumerata

pirmadienis, gruodžio 4 d.


DAGESTANAS
JAV pasmerkė antisemitinį išpuolį Dagestane, Izraelis pareikalavo apsaugoti jo piliečius
ELTA
Scanpix
Antisemitiniai išpuoliai Machačkalos oro uoste Dagestane.

JAV pasmerkė „antisemitinius protestus“, kurie sekmadienį įvyko Dagestano oro uoste, pasklidus gandams, kad jame nusileido lėktuvas iš Izraelio, pranešė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovė spaudai.

„Jungtinės Valstijos griežtai smerkia antisemitinius protestus Dagestane, Rusijoje, – sakė Adrienne Watson socialiniane tinkle „X“. – Stebėdamos antisemitizmo augimą pasaulyje JAV tvirtai palaiko visą žydų bendruomenę.“

Po virtinės prieš žydus nukreiptų incidentų Izraelis sekmadienį paragino Rusijos valdžios institucijas apsaugoti jo piliečius.

Kiek anksčiau antisemistiškai nusiteikusi minia šturmavo Machačkalos oro uostą Pietų Rusijos Dagestano respublikoje, kai jame nusileido lėktuvas iš Tel Avivo.

Bendrame Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanjahu kanceliarijos ir Užsienio reikalų ministerijos pareiškime sakoma, kad „Izraelis tikisi, jog Rusijos teisėsaugos institucijos užtikrins visų Izraelio piliečių ir žydų, kad ir kur jie būtų, gerovę ir imsis ryžtingų veiksmų prieš riaušininkus ir laukinius kurstytojus, nusiteikusius prieš žydus ir Izraelio piliečius“.

„Izraelio valstybė labai rimtai vertina bandymus pakenkti Izraelio piliečiams ir žydams“, – sakoma pareiškime ir priduriama, kad Izraelio vyriausybė toliau stebi įvykius Dagestane.

Pareiškime taip pat sakoma, kad Izraelio ambasadorius Rusijoje Aleksandras Ben Zvi bendradarbiauja su Rusijos valdžios institucijomis, kad „užtikrintų žydų ir izraeliečių gerovę šioje vietovėje“.

Anksčiau sekmadienį Dagestano kaimyninės Čečėnijos informacijos ministras Achmedas Dudajevas „Telegram“ perspėjo dėl „provokacijų“ ir paragino laikytis ramybės didėjant įtampai Kaukaze.

Dagestano vyriausybė „Telegram“ paskelbė raginimą nutraukti „neteisėtus veiksmus“, nepaisant pykčio dėl „nežmoniškų civilių gyventojų – palestiniečių – žudynių“.

Respublikos gubernatorius Sergejus Melikovas kiek vėliau „Telegram“ paskelbė: „Visi dagestaniečiai užjaučia nukentėjusius nuo nedorų žmonių ir politikų veiksmų, supranta jų kančias ir meldžiasi už taiką Palestinoje. Tačiau tai, kas įvyko mūsų oro uoste, yra skandalinga ir turėtų sulaukti atitinkamo teisėsaugos institucijų įvertinimo. Tai ir bus padaryta.“

„Neapykantos kultūra“

Dagestanas ir Čečėnija – tai daugiausia musulmoniškos teritorijos, Rusijoje vadinamos respublikomis, regione, kuriame daugelį metų tvyro smarki įtampa santykiuose su centrine Rusijos valdžia.

Sekmadienį naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad kitoje Šiaurės Kaukazo respublikoje – Kabardoje-Balkarijoje – Nalčiko mieste buvo padegtas žydų centras.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, išreiškęs susirūpinimą dėl „pasibaisėtinų“ vaizdo įrašų, paskelbtų socialinėje žiniasklaidoje, socialiniame tinkle „X“ rašė, kad tai nebuvo pavienis incidentas.

Pasak jo, tai yra „dalis plačiai Rusijoje paplitusios neapykantos kitoms tautoms kultūros, kurią skatina valstybinė televizija, propagandos specialistai ir valdžios institucijos“.

Dagestanas yra piečiausia Rusijos teritorija ir vienas skurdžiausių jos regionų. Jo gyventojams tenka aktyviai kariauti Ukrainoje: nepriklausomose ataskaitose nurodoma, kad iš čia į Ukrainą pasiųsta santykinai daugiau vyrų nei iš daugelio etniškai rusiškų regionų.

Savo pareiškime S. Melikovas teigė, kad ši minia išdavė dagestaniečius, kurie kariaudami Ukrainoje „oriai atstovavo respublikai“.

2023 10 30 07:42
Spausdinti