Meniu
Prenumerata

sekmadienis, balandžio 21 d.


ĮTAMPA ARTIMUOSIUOSE RYTUOSE
JAV patvirtino – Izraelio ir Saudo Arabijos santykiuose matyti akivaizdi pažanga
BNS
Scanpix
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas atvyko į Egipto sostinę Kairą.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas spaudos konferencijoje Kaire patikino, kad Izraelio ir Saudo Arabijos santykių normalizavimo procesas užtruko dėl karo Gazos Ruože.

Jo teigimu, trečiadienį Persijos įlankos regiono karalystėje buvo surengta „labai gera diskusija“ su Saudo Arabijos valdytoju sosto įpėdiniu Mohammedu bin Salmanu ir užsienio reikalų ministru Faisalu bin Farhanu. Derybų metu daugiausia dėmesio buvo skiriama karui Gazos Ruože ir Jungtinių Valstijų bei Saudo Arabijos santykiams.

JAV vyriausiasis diplomatas teigė negalįs tiksliai nurodyti, kada bus pagaliau normalizuoti Izraelio ir Saudo Arabijos santykiai, tačiau teigė, kad diskusijos „artėja prie taško, kai pasieksime susitarimus“.

Pasak aukšto rango Valstybės departamento pareigūno, kalbėjusio naujienų agentūrai AFP su anonimiškumo sąlyga, tolesnė pažanga priklauso nuo to, kaip bus išspręsti keli klausimai.

A. Blinkeno žodžiais, tai būtų „istorinė galimybė abiem tautoms ir visam regionui“.

Vašingtonas siekė suburti arabų šalis, planuojant valdymą Gazos Ruože po karo ir siekiant santykių su Izraeliu normalizavimo.

Jungtinės Valstijos, pagrindinė Izraelio rėmėja, jau seniai siekia tarpininkauti sudarant Saudo Arabijos ir Izraelio susitarimą, kuris reikštų ir JAV saugumo garantijas Rijadui.

Tačiau Rijadas bet kokį susitarimą sieja su sąlyga, kad bus pripažinta nepriklausoma palestiniečių valstybė, o Izraelis tokią galimybę atmetė.

Praėjusiais metais, prieš prasidedant daugiausiai aukų pareikalavusiam karui Gazos Ruože, vis dėlto atrodė, kad susitarimas bus pasiektas.

Kruviniausias visų laikų karas Gazos Ruože prasidėjo po to, kai spalio 7-ąją „Hamas“ surengė precedento neturintį išpuolį, per kurį Izraelyje žuvo apie 1 160 žmonių, daugiausia civilių, rodo AFP vertinimas, paremtas oficialiais Izraelio duomenimis.

„Hamas“ taip pat paėmė apie 250 įkaitų, iš kurių, Izraelio žiniomis, Gazos Ruože dar yra apie 130, įskaitant 33 žuvusius įkaitus.

Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą, per kurį, anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, apgultame anklave žuvo beveik 32 tūkst. žmonių, daugiausia moterų ir vaikų.

Saudo Arabija labai kritikavo Izraelio atsakomąją karinę kampaniją „Hamas“ valdomame Gazos Ruože.

Rijadas pareiškė, kad nenormalizuos ryšių su Izraeliu, kol Izraelio pajėgos nepaliks Gazos Ruožo ir nebus pasiektas dviejų valstybių sprendimas su palestiniečiais.

Regiono galiūnė Saudo Arabija niekada nepripažino Izraelio ir neprisijungė prie vadinamųjų 2020 metų Abraomo susitarimų, kuriems tarpininkavo Jungtinės Valstijos ir pagal kuriuos kaimyniniai Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Marokas užmezgė diplomatinius ryšius su Izraeliu.

2024 03 22 15:38
Spausdinti