Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 13 d.


JAV
JAV – protestai dėl dar vieno policijos nušauto juodaodžio mirties
BNS
Scanpix
Protestai Akrone.

Keli šimtai protestuotojų sekmadienį surengė demonstraciją Ohajo valstijos Akrono mieste, pareigūnams paskelbus prie uniformų tvirtinamų vaizdo registratorių nufilmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip policija dešimtimis kulkų suvarpo juodaodį vyrą.

Kilus visuomenės pykčio protrūkiui dėl naujausio pareigūnų įvykdyto juodaodžio nužudymo Jungtinėse Valstijose, minia žmonių su plakatais „Teisingumas Jaylandui“ žygiavo prie rotušės, nepaisant valdžios raginimų laikytis ramybės.

25 metų Jaylandas Walkeris buvo nušautas praeitą pirmadienį, pareigūnams bandant sustabdyti jo automobilį dėl kelių eismo taisyklių pažeidimo, sakė policija.

Sekmadienį – ketvirtą protestų dieną – demonstracijos dalyviai žygiavo ramiai, išskyrus kelias įtemptas akimirkas, kai protestuotojai reiškė nepasitenkinimą priartėję prie policijos pareigūnų linijos.

Po pirmųjų eitynių minia žmonių liko gatvėje ir toliau protestavo.

Baimindamasi galimų neramumų 190 tūkst. gyventojų turinčio miesto valdžia prie policijos departamento perkėlė sniego valytuvų ir kitos sunkiosios technikos, kad ji apsaugotų pastatą nuo protestuojančiųjų.

Iš pradžių nedaug informacijos apie šaudymą teikę Akrono valdžios pareigūnai sekmadienį paskelbė du vaizdo įrašus iš įvykio vietos. Viename jų prie uniformos tvirtinamas registratorius užfiksavo atskirus kadrus ir garsą, o kitame įamžintos visos gaudynės ir šaudymas.

Balsas už kadro paaiškino, kad J. Walkerio automobilis nepakluso policijos reikalavimui sustoti ir nuvažiavo. Automobilio persekiojimą pradėję pareigūnai sakė, kad iš J. Walkerio automobilio buvo paleistas šūvis.

Po keletą minučių trukusių gaudynių J. Walkeris iššoko iš tebevažiuojančio automobilio ir bandė bėgti. Pareigūnai bandė jį sustabdyti panaudodami elektrošoko įtaisus, bet jis bėgo toliau.

Galiausiai keletas pareigūnų įvijo J. Walkerį į automobilių stovėjimo aikštelę. Registratorių įrašai yra per daug neryškūs, kad būtų galima aiškiai matyti, kas vyksta, tačiau po šaudymo paskelbtame pirminiame policijos pareiškime sakoma, kad jo elgesys leido pareigūnams suprasti, kad jis kelia „mirtiną grėsmę“.

Visi įvykio vietoje buvę pareigūnai pradėjo šaudyti į J. Walkerį ir šovė po keletą kartų iš eilės.

Pašautas vyras mirė įvykio vietoje. Pagal nepatvirtintą informaciją į jį pataikė apie 60 pareigūnų paleistų kulkų.

Šis incidentas – dar viena afroamerikiečio mirtis nuo pareigūnų rankos – vėl sukėlė rasizmu ir policijos žiaurumu pasipiktinusių gyventojų protestus.

„Daugelis norės viešai išlieti savo nuoskaudas, ir aš visiškai palaikau mūsų gyventojų teisę organizuoti taikius susibūrimus“, – spaudos konferencijoje sakė Akrono meras Danas Horriganas.

Meras taip pat patikino, kad jam „skauda širdį“ dėl šių įvykių.

„Bet aš tikiuosi, kad bendruomenė sutiks, jog smurtas ir griovimas nėra (tinkamas) sprendimas“, – sakė meras.

Jis taip pat pranešė apie pradėtą nepriklausomą įvykio aplinkybių tyrimą.

Policijos viršininkas Steve'as Mylettas sakė, kad nežino tikslaus kulkų, paleistų į J. Walkerį, skaičiaus, tačiau teismo medicinos eksperto ataskaitoje „nurodoma, kad pono Wakerio kūne yra daugiau kaip 60 žaizdų“.

Jis pridūrė, kad aštuoniems su J. Walkerio mirtimi susijusiems pareigūnams buvo suteiktos apmokamos atostogos, kol bus baigtas tyrimas.

Pareigūnai atšaukė liepos 4 dienos savaitgalį suplanuotą šventę mieste.

Akrone gimusi krepšinio žvaigždė LeBronas Jamesas sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad meldžiasi už savo miestą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 07 04 08:57
Spausdinti