Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gegužės 31 d.


IRAKAS
JAV sutiko išvesti iš Irako visas ten likusias kovines pajėgas
BNS
Scanpix

Jungtinės Valstijos per trečiadienį surengtas derybas su Iraku sutiko išvesti visas šioje šalyje likusias kovines amerikiečių pajėgas, kovojančias su džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) ekstremistais, tačiau ketinama palikti dalį karinių instruktorių.

Po pirmojo „strateginio dialogo“ nuo JAV prezidento Joe Bideno administracijos darbo pradžios abi šalys pareiškė, kad Irako kariuomenė padarė reikšmingą pažangą.

„Šalys patvirtino, kad JAV ir koalicijos pajėgų misija dabar perėjo prie sutelktos į mokymo ir konsultavimo uždavinius, tokiu būdu suteikiant galimybę perdislokuoti visas tebesančias kovines pajėgas iš Irako, o laikas bus nustatytas per būsimas technines derybas“, – sakoma bendrame pranešime, paskelbtame po strateginių derybų, vykusių virtualiu formatu.

Pastaruoju metu bazės, kuriose yra laikoma JAV karių, beveik kasdien buvo apšaudomos raketomis. Dėl tokių atakų kaltinamos šiitų sukarintos grupės, palaikančios ryšius su Iranu, o J. Bidenas dėl tokių veiksmų įsakė surengti aviacijos smūgių prieš susijusias stovyklas Sirijoje.

Vis dėlto J. Bidenas, nedažnai išreiškiantis pritarimą savo pirmtako Donaldo Trumpo politikai, ieškojo būdų užbaigti Amerikos „nepabaigiamus karus“.

D. Trumpas savo kadencijos paskutiniais mėnesiais įsakė smarkiai sumažinti JAV kontingentus Irake ir Afganistane. Iki sausio 15 dienos abiejose šalyse buvo palikta maždaug po 2,5 tūkst. amerikiečių karių.

Buvęs prezidentas Barackas Obama, kurio administracijoje J. Bidenas ėjo viceprezidento pareigas, buvo išvedęs iš Irako visas JAV pajėgas, bet vėliau turėjo grąžinti karius, prasidėjus IS puolimui, per kurį džihadistai užėmė dideles šalies teritorijas.

„JAV ir kitų tarptautinių pajėgų perėjimas nuo kovinių operacijų prie mokymų, aprūpinimo ir pagalbos ISF (Irako saugumo pajėgoms) atspindi jų strateginės partnerystės sėkmę ir užtikrina palaikymą ISF besitęsiančioms pastangoms užtikrinti, kad ISIS („Islamo valstybė“) niekada nebekeltų grėsmės Irako stabilumui“, – sakoma bendrame pranešime.

Irakas taip pat pasižadėjo apsaugoti bazes, kuriose laikomos JAV vadovaujamos pajėgos, kurių vienintelis tikslas, anot Vašingtono – „palaikyti Irako pastangas kovojant su ISIS“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 04 08 11:13
Spausdinti