Meniu
Prenumerata

trečiadienis, balandžio 24 d.


JUNGTINĖ KARALYSTĖ
JK lyderio posto siekiantys L. Truss ir R. Sunakas paskutinįkart surėmė ietis prieš torius
BNS
Scanpix
R. Sunakas ir L. Truss.

Du konservatoriai, siekiantys partijos ir Jungtinės Karalystės lyderio posto, trečiadienį, likus kelioms dienoms iki laimėtojo paskelbimo, paskutinį kartą surėmė ietis partijos narių akivaizdoje.

Po virtinės skandalų Borisui Johnsonui liepą paskelbus apie savo atsistatydinimą, valdančiųjų konservatorių favorite kovoje dėl partijos lyderio, o kartu ir JK premjero posto, laikoma dabartinė užsienio reikalų sekretorė Liz Truss.

Jos varžovas – buvęs iždo kancleris Rishi Sunakas.

Paštu ir internetu vykdomas maždaug 200 000 torių balsavimas prasidėjo praėjusį mėnesį ir baigsis penktadienį. Nugalėtojas turi būti paskelbtas pirmadienį.

Darbą Dauningo gatvėje naujasis lyderis pradės jau kitą dieną, B. Johnsonui oficialiai įteikus savo atsistatydinimą.

Tradiciškai, netrukus po buvusio vyriausybės vadovo atsistatydinimo pas karalienę atvyksta naujasis premjeras, kurio monarchė prašo formuoti naują vyriausybę.

Trečiadienį karališkieji rūmai pranešė, kad karalienė Elizabeth II „dėl judėjimo problemų“ kitą savaitę priims B. Johnsoną ir naująjį JK ministrą pirmininką savo Balmoralo dvare Škotijoje, o ne Bakingamo rūmuose, kaip įprasta.

Nuo liepos, kai prasidėjo kova dėl partijos lyderio ir premjero posto, buvo surengta 12 torių kampanijos renginių visoje JK. Per paskutinįjį iš jų L. Truss teigė, kad jei bus išrinkta, ji „daugiausia dėmesio skirs energijos kainoms vartotojams ir tam, kaip išjudinti Britanijos ekonomiką“.

Naujasis ministras pirmininkas pareigas pradės eiti sudėtingu metu, Britanijai susiduriant su didžiausia per keturis dešimtmečius infliacija, augant sąskaitoms už energiją ir tvyrant perspėjimams apie artėjančią recesiją.

L. Truss pažadėjo mažinti mokesčius, kad paskatintų ekonomikos augimą, tačiau kol kas nedetalizuoja, kaip ji padės britams.

R. Sunakas savo ruožtu pažadėjo tolesnę paramą ir teigė, kad jo prioritetas bus infliacijos pažabojimas, o L. Truss mokesčių mažinimo planus pavadino neapgalvotais.

Trečiadienį vykusiame renginyje, kurį Londono „Wembley“ arenoje stebėjo tūkstančiai torių, R. Sunakas buvo nusiteikęs taikiau L. Truss atžvilgiu, tačiau atrodė, kad jis priekaištavo B. Johnsonui.

„Vadovausiu vyriausybei, kuri dirbs kompetentingai, rimtai, o visa, ką darysime, bus grindžiama padorumu ir sąžiningumu“, – pareiškė jis.

„Tai yra pokytis, kurį ketinu įnešti. Būtent toks ministras pirmininkas ketinu būti ir būtent taip mes laimėsime kitus visuotinius rinkimus“, – pridūrė R. Sunakas.

Britanija turi surengti visuotinius rinkimus ne vėliau kaip 2025 metų sausio mėnesį, tačiau balsavimas gali įvykti ir anksčiau – dauguma tikisi jo 2024-aisiais.

Naujausios rinkėjų apklausos rodo, kad konservatoriams vis sunkiau išlaikyti valdžią. Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija dabar turi dviženklę persvarą prieš valdančiąją partiją.

2022 09 01 10:55
Spausdinti