Meniu
Prenumerata

antradienis, balandžio 16 d.


JUNGTINĖ KARALYSTĖ
JK naujoji premjerė L. Truss stengiasi išgelbėti klibantį postą
BNS
Scanpix
L. Truss.

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Liz Truss tvirtina vis dar esanti ištikima savo „patikimos“ ekonomikos planams, sekmadienį pradėdama derybas dėl krizės valdymo su savo naujuoju iždo sekretoriumi.

Prie konservatorių kritikos, nukreiptos į jos ekonominę darbotvarkę, prisijungė net JAV prezidentas Joe Bidenas, o L. Truss pripažino, kad buvo „skaudu“ atleisti savo draugą Kwasi Kwartengą iš iždo kanclerio pareigų.

Tačiau dienraštyje „The Sun on Sunday“ ji rašė: „Negalime nutiesti kelio į mažais mokesčiais paremtą ir sparčiai augančią ekonomiką, neišlaikydami rinkos pasitikėjimo mūsų įsipareigojimu gauti patikimus pinigus.“

Šis pasitikėjimas pakibo ant plauko rugsėjo 23 dieną, kai premjerė su K. Kwartengu pristatė dešiniųjų programą, įkvėptą 9-o dešimtmečio JAV prezidento Ronaldo Reagano, su 45 mlrd. svarų sterlingų (52 mlrd. eurų) mokesčių mažinimo strategija valstybės skolos didinimo sąskaita.

Reaguojant į tai, rinkos susitraukė, padidindamos skolinimosi išlaidas milijonams britų, o konservatorių reitingai smuko. Visa tai lėmė atvirą karą valdančiojoje partijoje praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai L. Truss premjero poste pakeitė Borisą Johnsoną.

Penktadienį ji atleido K. Kwartengą, nepaisant to, kad jis buvo projekto bendraautoris. Naujasis iždo sekretorius Jeremy Huntas dabar naikina mokesčių mažinimą, o jo kabineto kolegos reikalauja griežtai apriboti išlaidas, nors britai išgyvena pragyvenimo išlaidų krizę.

J. Huntas sekmadienį susitiko su ministre pirmininke, kad aptartų naują biudžeto planą, kurį jis turi pateikti spalio 31 dieną.

„Tai bus labai, labai sunku, ir manau, kad turime būti sąžiningi su žmonėmis“, – sakė jis per interviu BBC televizijai, transliuotame sekmadienį.

Jis gynė L. Truss, nepaisant jos atsitraukimo nuo planuoto mokesčių mažinimo.

„Ji buvo pasirengusi padaryti sunkiausius dalykus politikoje, tačiau metas keisti kryptį“, – sakė ministras bei pridūrė, kad premjerė toliau vadovauja.

Laikraščiai ir keli torių partijos nariai suabejojo šiuo nuosprendžiu, teigdami, kad pagrindinė premjerės politikos kryptis jau nebepasiteisins.

Iždo departamentas atsisakė patvirtinti pranešimus, jog J. Huntas ketina atidėti planuotą bazinio pajamų mokesčio tarifo sumažinimą, tokiu būdu dar labiau sustiprinant abejones dėl naujosios vyriausybės pertvarkų.

„Libertarai džihadistai“

Pasak laikraščių „The Sunday Times“ ir „Sunday Express“, torių parlamento nariai pateikė iki 100 laiškų, kuriuose reiškiamas nepasitikėjimas L. Truss.

Teigiama, kad oponentai telkiasi aplink kovoje dėl Konservatorių partijos lyderio ir JK premjero posto L. Truss pralaimėjusį Rishi Sunaką ir kitą buvusią jos priešininkę Penny Mordaunt, kad sudarytų galimą „vienybės bilietą“ nukentėjusiai partijai pastatyti ant kojų.

Gynybos sekretorius Benas Wallace'as gali būti dar vienas kompromisinis kandidatas į lyderius, pranešė „Sunday Mirror“.

„Nerimauju, kad per pastarąsias kelias savaites vyriausybė atrodė kaip libertarai džihadistai ir su visa šalimi elgėsi kaip su laboratorinėmis pelėmis, su kuriomis galima atlikti ultra laisvosios rinkos eksperimentus“, – televizijai „Sky News“ sakė torių parlamentaras Robertas Halfonas, kuris palaikė R. Sunaką.

„Žinoma, kolegos yra nepatenkinti tuo, kas vyksta, nes nuomonės apklausos rodo kraupius rezultatus, – sakė jis. -Neišvengiama, kad kolegos... kalbasi, kad sužinotų, ką galima dėl to padaryti.“

Tačiau B. Johnsonui ištikimi toriai, kurie vis dar pyksta dėl R. Sunako nelojalumo skandalų sukrėstam buvusiam lyderiui, perspėjo nesigriebti naujo lyderio paieškų apeinant eilinius partiečius, ir sakė, kad partija susidurs su nenugalimu spaudimu surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus.

Tuo metu J. Bidenas žengė labai neįprastą žingsnį ir pasmerkė ankstesnius L. Truss ketinimus mažinti mokesčius turtingiausiems asmenims.

„Ne aš vienas maniau, kad tai buvo klaida“, – teigė JAV prezidentas.

2022 10 16 15:38
Spausdinti