Po beveik dvejus metus trukusių derybų Jungtinė Karalystė (JK) prisijungs prie 11 šalių bloko, užmegzdama svarbią prekybos partnerystę Azijos ir Ramiojo vandenyno regione ir sudarydama didžiausią prekybos susitarimą po „Brexit'o“, penktadienį paskelbė ministras pirmininkas Rishi Sunakas.
Nuo tada, kai 2018 metais buvo sudaryta Visapusė ir pažangi Ramiojo vandenyno partnerystės (CPTPP) sutartis, Didžioji Britanija taps pirmąja nauja susitarimo dalyve ir pirmąja Europos šalimi šiame bloke.
R. Sunako biuro duomenimis, kai JK taps 12-ąja nare, prekybos blokas apims daugiau kaip 500 mln. žmonių ir generuos 15 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP).
Premjero biuro teigimu, po 21 mėnesį trukusių įtemptų derybų pasiektas susitarimas leis Didžiajai Britanijai prisijungti prie „dinamiškos ekonomikos grupės“ bei patvirtina, kad nuo ES atsiskyrusi šalis naudojasi „naujų prekybos laisvių teikiamomis galimybėmis“.
Kartu tai leidžia įgyvendinti svarbų „Brexito“ šalininkų pažadą, kad į ES nebepriklausanti Jungtinė Karalystė galės pasinaudoti galimybe prisijungti prie kitų prekybos blokų, kurių ekonomika auga sparčiau nei esančiųjų arčiau.
Tuo metu kritikai teigia, kad šie užmojai vargu ar kompensuos ekonominę žalą, patirtą išstojus iš ES – didžiausio pasaulyje prekybos bloko ir didžiausios kolektyvinės ekonomikos.
„Savo esme esame atvira, laisvosios prekybos šalis, o šis susitarimas rodo realią mūsų laisvių po „Brexito“ ekonominę naudą“, – sakoma R. Sunako pareiškime, kuriame pranešama apie susitarimą.
„Prisijungusi prie CPTPP, Jungtinė Karalystė pasaulio ekonomikoje užims puikias pozicijas ir galės pasinaudoti naujų darbo vietų kūrimo, augimo ir naujovių diegimo galimybėmis“, – priduriama jame.
CPTPP yra ankstesnės Ramiojo vandenyno prekybos sutarties, iš kurios Jungtinės Valstijos pasitraukė 2017 metais, valdant buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui, tęsinys.
Susitarimą yra pasirašiusios Didžiojo septyneto (G 7) narės Kanada ir Japonija bei istorinės JK sąjungininkės Australija ir Naujoji Zelandija.
Kitos bloko narės yra Meksika, Čilė ir Peru, taip pat Malaizija, Singapūras, Vietnamas ir Brunėjus.
„Svarbus įvykis“
Nepaisant didėjančios geopolitinės įtampos, ypač su Kanbera, oficialią paraišką prisijungti prie bloko 2021 metais pateikė ir Kinija.
Tam, kad nauja šalis galėtų prisijungti prie CPTPP, visos esamos narės turi pasiekti konsensusą.
Nuo tada, kai 2021 metais Didžioji Britanija pasitraukė iš ES bendrosios rinkos, ji siekia sudaryti dvišalius susitarimus, norėdama paskatinti savo tarptautinę prekybą ir sustiprinti silpnėjusią ekonomiką.
Londonas jau yra sudaręs susitarimus su tokiomis toli įsikūrusiomis sąjungininkėmis kaip Australija, Naujoji Zelandija ir Singapūras, o šiuo metu vyksta derybos su Indija ir Kanada.
Visgi svarbios derybos su Jungtinėmis Valstijomis įstrigo.
Jungtinė Karalystė 2021-ųjų vasario mėnesį pateikė paraišką prisijungti prie CPTPP, o vėliau, tų pačių metų birželį, pradėjo derybas.
Londonas ir kitos esamos narės yra pasirengusios imtis „galutinių reikiamų teisinių ir administracinių veiksmų“, kad kiek vėliau šiais metais Didžioji Britanija oficialiai pasirašytų sutartį, pranešė R. Sunako biuras.
Skaičiuojama, kad ilgainiui prisijungimas prie bloko į JK ekonomiką įlies 1,8 mlrd. svarų sterlingų (2,02 mlrd. eurų).
Daugiau nei 99 proc. JK prekių, eksportuojamų į CPTPP nares, nuo šiol galės būti taikomi nuliniai muitų tarifai, įskaitant pagrindines JK eksportuojamas prekes, tokias kaip automobiliai, šokoladas, mašinos ir viskis.
Pasak ministro pirmininko biuro, nuo 2022 metų pradžios iki rugsėjo pabaigos Didžiosios Britanijos eksportas į šias šalis jau sudarė 60,5 mlrd. svarų (apie 68,6 mlrd. eurų) ir tikimasi, kad jis dar labiau išaugs, kai vyks CPTPP kontekste.
JK dominuojančiai paslaugų pramonei taip pat bus naudinga „mažesnė biurokratija ir geresnė prieiga prie augančių Ramiojo vandenyno regiono rinkų, kuriose laukiami aukštos kokybės JK produktai ir paslaugos“, teigiama pranešime.
Didžiosios Britanijos pramonės konfederacijos (CBI) laikinasis vadovas Matthew Fellas susitarimą pavadino „svarbiu įvykiu Jungtinei Karalystei ir Britanijos pramonei“.
„Narystė sustiprins Jungtinės Karalystės įsipareigojimą kurti partnerystes šiame vis labiau susiskaidžiusiame pasaulyje“, – kalbėjo jis.