Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas pareiškė, kad labai apgailestauja dėl penktadienį Gazos Ruože atsinaujinusių Izraelio ir „Hamas“ karo veiksmų, ir tikisi, kad pavyks atkurti paliaubas.
„Labai apgailestauju, kad Gazos Ruože vėl prasidėjo kariniai veiksmai. Vis dar tikiuosi, kad pavyks atnaujinti nustatytą pertrauką. Karo veiksmų sugrįžimas tik parodo, kaip svarbu, kad būtų sudarytos tikros humanitarinės paliaubos“, – sakė JT generalinis sekretorius socialiniame tinkle „X“.
Penktadienį JT vaikų agentūra pasmerkė kovų Gazos Ruože atnaujinimą, pareiškusi, kad „esantieji valdžioje nusprendė, jog vėl bus žudomi vaikai“.
„Nieko nedarymas iš esmės yra pritarimas vaikų žudymui“, – vaizdo ryšiu iš Gazos žurnalistams Ženevoje sakė Jungtinių Tautų vaikų agentūros UNICEF atstovas Jamesas Elderis ir pridūrė, kad „neapgalvota manyti, jog daugiau atakų prieš Gazos gyventojus sukels ką nors kita nei žudynes“.
„Humanitarinė padėtis Gazoje yra tokia pavojinga, kad bet kas, išskyrus ilgalaikę taiką ir plataus masto skubią pagalbą, reiškia katastrofą Gazos vaikams“, – pridūrė jis.
J. Elderio teigimu, itin prasta sveikatos, mitybos, vandens ir sanitarinių sąlygų padėtis anklave kelia grėsmę, kad ten esantiems vaikams gali tekti susidurti su neprilygstamo masto katastrofa.
„Labai neramu girdėti, kaip kai kurie sugeba nekreipti dėmesio į tragišką šių vaikų mirtį; o dabar, šiandien, atrodo, jaučiasi patogiai, kai siaubas – išpuoliai – vėl prasideda, – sakė jis. – Sutikti su vaikų Gazoje auka – tai žmogiškumo pasidavimas. Tai mūsų paskutinis šansas prieš vėl pasineriant į aiškinimąsi, kodėl nebuvo užkirstas kelias dar vienai tragedijai, kurios buvo galima išvengti.“
J. Elderis teigė penktadienį, atsinaujinus karo veiksmams, aplankęs vaikus „Nasser“ ligoninėje Chan Juniso mieste Gazos Ruožo pietuose.
UNICEF atstovas pasakojo, kad paliaubų metu traumuotiems ir sužeistiems vaikams pamažu ėmė grįžti vaikystę menantys žvilgsniai. Tačiau prasidėjus sprogimams, anot jo, akimirksniu sugrįžo baimė, o vaikystė atsitraukė.
Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovas Volkeris Turkas taip pat pareiškė, kad atsinaujinę karo veiksmai Gazos Ruože yra katastrofa, o padėtis, jo teigimu, dabar peržengė krizės ribą.
„Karo veiksmų Gazoje atnaujinimas yra katastrofa. Raginu visas šalis ir valstybes, turinčias tam įtakos, nedelsiant padvigubinti pastangas, kad būtų užtikrintos paliaubos, atsižvelgiant į humanitarinius ir žmogaus teisių pagrindus“, – pareiškime sakė jis.
Kovos buvo sustabdytos lapkričio 24 dieną. Iš pradžių jos turėjo trukti keturias dienas, o vėliau, padedant Katarui ir kitam tarpininkui Egiptui, buvo pratęstos dar kelioms dienoms. Kovos atsinaujino penktadienio rytą.
Per savaitę trukusias paliaubas „Hamas“ ir kiti Gazos Ruožo kovotojai paleido daugiau kaip 100 įkaitų, kurių dauguma yra izraeliečiai, mainais į 240 palestiniečių paleidimą iš Izraelio kalėjimų.
Sudarius paliaubas į nuniokotą Gazos Ruožą taip pat buvo įvežta daugiau pagalbos.
Paliaubos sustabdė kovas, kurios prasidėjo spalio 7 dieną, kai „Hamas“ kovotojai prasiveržė pro militarizuotą Gazos ruožo sieną į Izraelį ir per netikėtą bei pasaulį šokiravusį išpuolį, Izraelio valdžios institucijų duomenimis, nužudė 1,2 tūkst. ir pagrobė apie 240 žmonių.
Atsakydama į tai žydų valstybė pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir Gazos Ruože pradėjo oro bei sausumos karinę kampaniją, per kurią, „Hamas“ teigimu, žuvo daugiau kaip 15 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.