Meniu
Prenumerata

sekmadienis, lapkričio 24 d.


RUSIJA
Ką atskleidė caro ir režisieriaus drama?
Evaldas Labanauskas, IQ biuro Briuselyje vadovas
Scanpix
Tiesa slegia...

Metų pabaigoje nuskambėjusi Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir žinomo kino režisieriaus Aleksandro Sokurovo diskusija apnuogino ne tik Rusijos gilumines bėdas, bet ir Kremliaus agresijos priežastis

Rusijos žiniasklaidoje gruodžio 9 d. vykęs Rusijos pilietinės visuomenės plėtros ir žmogaus teisių tarybos nuotolinis posėdis nuskambėjo daugiau ne dėl savo turinio, o dėl V. Putino reakcijos į A. Sokurovo pareiškimą. Prezidentas griežtai užkirto kelią menininko mintims pareikšdamas, kad „tai ne diskusija, o pasikeitimas nuomonėmis“. Dar daugiau dėmesio sulaukė tolesnis šalies vadovui prieštarauti drįsusio A. Sokurovo likimas – ar jam gresia būti suimtam? Apie tai net oficialiai buvo paklaustas Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. Pats režisierius vėliau atsiprašė minimos tarybos už savo teiginius, o draugai suskubo jį įspėti dėl pavojaus gyvybei.

„Garsus režisierius paskelbia laisvės manifestą diktatoriui į akis, išsakydamas žmonių, gyvenančių šio diktatoriaus okupuotose žemėse, bėdas. Diktatorius griežtai jį išbara, po to prie režisieriaus savo įprasta maniera šlykščiai ir su įžeidimais prisikabina banditas, vadinamas padišachu. Režisieriui grasinama mirtimi, dėl to jis visų atsiprašo. Tai yra Rusija, trečiasis XXI a. dešimtmetis. Uždanga nusileidžia“, – nepriklausomame internetiniame leidinyje „Ježednevnyj žurnal“ komentavo istoriją žinomas Rusijos apžvalgininkas Igoris Jakovenka.

Drama prasidėjo filmų „Rusijos arka“, „Faustas“ ir kitų režisieriui įvardijus bėdas, kuriomis jam skundžiasi žmonės: valdininkų savivalė, miestų atskirtis, kitaminčių persekiojimas, prievarta ir nepasitenkinimas Šiaurės Kaukaze, nesugebėjimas suvaldyti COVID-19 krizės. A. Sokurovas savo kreipimąsi į V. Putiną baigė siūlymu galvoti apie naują, kitokią Rusiją: „Vadovaudamiesi Konstitucijos principais, laikykimės visiems lygių žmogaus teisių, kartu išlaikykime įvairovę ir mažumų teises. (…) Paleiskime visus, kurie nenori gyventi su mumis vienoje valstybėje, palinkėkime jiems sėkmės. Palinkėkime sėkmės visiems padišachams (tikėtina, kad turėta omeny kai kurių Rusijos regionų, tarp kurių Čečėnija, vienvaldžiai vadovai – IQ past.), visiems, kurie norėtų gyventi savo gyvenimą.“

2022 02 09 06:45
Spausdinti