Meniu
Prenumerata

pirmadienis, gruodžio 4 d.


JAV
Kanados gaisrai Niujorką apgaubė apokaliptine migla
BNS
Scanpix
Niujorkas.

JAV rytinės pakrantės miestuose paskelbus pavojaus signalus dėl oro kokybės, Niujorkas trečiadienį skendėjo smoge, kurį sukėlė Kanados gaisrų dūmai, o tūkstančiai kanadiečių buvo priversti bėgti iš savo namų.

Tvyrant tirštam, gelsvos spalvos taršos rūkui virš garsiųjų Manhatano dangoraižių, Didžiojo Obuolio meras paragino gyventojus likti namuose, taip pat buvo atidėti skrydžiai ir sporto renginiai.

JAV Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) pranešė, kad iš Kanados pasklidus dūmams už kelių šimtų kilometrų, daugiau kaip 100 mln. žmonių JAV šiaurės rytuose, vakaruose iki Čikagos ir pietuose iki Atlantos buvo įspėti apie taršą.

Pačioje Kanadoje dėl niokojančių miškų gaisrų daugiau nei 20 000 žmonių buvo priversti palikti namus ir išdegė apie 3,8 mln. hektarų žemės.

Ministras pirmininkas Justinas Trudeau teigė, kad šis miškų gaisrų sezonas Kanadoje yra pats blogiausias per visą istoriją.

„Kvapas toks, tarsi kas nors lauke keptų kepsnius“, – sakė 30-metė Niujorko turistė iš Tailando Nicha Suaittiyanon ir pasiskundė, kad labai ašaroja ir niežti akys.

43 metų teisininkas Hugh Hillas sakė, kad jam perštėjo gerklę nuo kenksmingo rūko, kurį jis prilygino malkomis kūrenamos krosnies kvapui.

Kaip ir daugelis niujorkiečių, vaikščiodamas su šunimi Centriniame parke, kuris paprastai laikomas žaliaisiais Manhatano plaučiais, jis dėvėjo veido kaukę.

„Nežinau, ar tai psichologinis, ar fizinis aspektas, bet žinau, kad dėvėti kaukę yra naudinga. Akivaizdu, kad tai neapsaugos nuo visko, bet šunį reikia vedžioti“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

IQAir.com, kuri stebi oro kokybę visame pasaulyje, teigė, kad Niujorke, kuriame paprastai dangus būna mėlynas, oro kokybės indeksas (AQI) yra blogiausias iš visų didžiųjų pasaulio miestų.

Naujasis Delis, garsėjantis tarša, buvo antras pagal užterštumą. Svetainės duomenimis, Niujorkas paprastai nepatenka į 3 000 miestų, kuriuose tarša yra didžiausia.

„Pavojingas oro taršos lygis“

Kitos stebėsenos bendrovės „AirNow“ duomenimis, 17 val. (24 val. Lietuvos laiku) Niujorko AQI pasiekė pavojingą 413 lygį, t. y. nedaug trūko, kad skalėje būtų pasiektas maksimalus 500 balų lygis.

NASA mokslininkas Ryanas Staufferis naujienų agentūrai AFP sakė, kad Niujorkas viršijo ankstesnį AQI lygį, nustatytą prieš 21 metus.

Niujorko sveikatos apsaugos komisaras Aswinas Vasanas teigė, kad oro kokybė Niujorke blogiausia nuo 1960-ųjų, o Niujorko valstijos gubernatorė Kathy Hochul (Keiti Houkul) pavadino tai nepaprastąja krize, kuri gali tęstis kelias dienas.

Niujorko valstybinėse mokyklose buvo sustabdyti visi užsiėmimai lauke, o miesto meras Ericas Adamsas paragino miesto gyventojus leisti laiką lauke tik būtiniausiais atvejais.

„Tai ne ta diena, kai reikia treniruotis maratonui“, – sakė jis žurnalistams.

Smogas apgaubė Laisvės statulą ir Manhatano dangoraižius, o Federalinė aviacijos administracija pranešė, kad dėl pablogėjusio matomumo sulėtėjo eismas į miesto oro uostus ir iš jų.

Dėl prastos oro kokybės Aukščiausioji beisbolo lyga atidėjo trečiadienio rungtynes tarp Niujorko „Yankees“ ir Čikagos „White Sox“, taip pat „Phillies“ namų rungtynes su Detroito „Tigers“.

WNBA ir Nacionalinė moterų futbolo lyga taip pat paskelbė apie rungtynių atidėjimą.

Muzikos organizatoriai atšaukė koncertų ciklo Brukline atidarymo vakarą, kuriame turėjo pasirodyti Corinne Bailey Rae.

Aktorė Jodie Comer vos po dešimties minučių paliko Brodvėjaus vieno veiksmo spektaklio „Prima Facie“ (Iš pirmo žvilgsnio) sceną, motyvuodama kvėpavimo sutrikimais, ir ją pakeitė dublerė, AFP sakė spektaklio atstovas spaudai.

Vašingtone pareigūnai įspėjo, kad oro kokybė yra „nesveika širdies ir plaučių ligomis sergantiems žmonėms, vyresnio amžiaus suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams“, ir atšaukė visus užsiėmimus lauke valstybinėse mokyklose, įskaitant sporto pamokas.

„Klimato krizė“

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre sakė, kad ši situacija yra „nerimą keliantis pavyzdys, kaip klimato krizė trikdo mūsų gyvenimą“.

Mokslininkai teigia, kad šiltėjanti temperatūra didina karštų ir sausų orų, kurie dažnai skatina miškų gaisrus, riziką.

Kanadoje iš Kvebeko provincijos, kuri šiuo metu yra nelaimės epicentras, jau evakuota daugiau kaip 11 000 vietinių gyventojų, o iki trečiadienio pabaigos tikimasi išvežti dar 4 000, sakė vietos lyderis Francois Legault.

JAV prezidentas Joe Bidenas socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad daugiau kaip 600 JAV ugniagesių, kitų darbuotojų ir įrangos buvo išsiųsti į Kanadą padėti kovoti su gaisrais.

Baltieji rūmai pranešė, kad J. Bidenas trečiadienį kalbėjosi su J. Trudeau ir pasiūlė „papildomą paramą, reaguojant į niokojančius ir istorinius miškų gaisrus“.

J. Trudeau socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad padėkojo J. Bidenui, ir pridūrė: „Šie gaisrai turi įtakos kasdienybei, gyvenimui ir pragyvenimo šaltiniams bei mūsų oro kokybei.“

„Toliau dirbsime... siekdami kovoti su klimato kaita ir šalinti jos padarinius“, – pridūrė jis.

Niujorke 76-erių į pensiją išėjęs teisininkas Jackas Wrightas teigė, kad tarša „visą dieną kėlė kosulį“.

„Prieš 50 metų mečiau rūkyti, bet tai toks kosulys, kokį turėjau, kai rūkiau“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP, išėjęs pasivaikščioti palei Rytų upę.

Tačiau ne visus trikdė aitri smarvė, tvyrojusi 8,7 mln. gyventojų turinčiame mieste.

„Man tai netrukdo. Žinote, Niujorkas dažnai skleidžia keistą kvapą“, – sakė 78-erių pensininkė Pamela Roderick.

2023 06 08 08:16
Spausdinti