Meniu
Prenumerata

penktadienis, vasario 23 d.


JUNGTINĖ KARALYSTĖ
Kandidatai į JK premjerus atmeta naują referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės
BNS
Unsplash

Du konservatorių kandidatai, pretenduojantys užimti Jungtinės Karalystės ministro pirmininko postą, antradienį pakartojo nepritariantys naujam referendumui dėl Škotijos nepriklausomybės, dalyvaudami vieninteliame savo rinkimų kampanijos renginyje šioje JK dalyje.

Favorite laikoma Liz Truss pažadėjo, kad „neleis“ surengti antro balsavimo dėl Škotijos pasilikimo Jungtinėje Karalystėje per vieną dešimtmetį, o jos varžovas Rishi Sunakas teigė negalįs „įsivaizduoti aplinkybių“, kuriomis jis tokį balsavimą leistų.

2014 metais škotai nedidele balsų persvara nubalsavo prieš pasitraukimą iš JK, tačiau pirmosios ministrės Nicolos Sturgeon Škotijos nacionalinė partija (SNP) teigia, kad „Brexitas“ pakeitė debatus, ir ji nori surengti antrą plebiscitą 2023 metų spalį.

JK Aukščiausiasis Teismas planuoja šių metų spalio 11–12 dienomis svarstyti, ar tai būtų teisėta be vyriausybės Londone pritarimo.

„Jei būsiu išrinkta ministre pirmininke, neleisiu surengti dar vieno referendumo dėl nepriklausomybės“, – sakė L. Truss Konservatorių partijos nariams agitaciniame renginyje Perto mieste Škotijoje ir sulaukė audringo susirinkusiųjų pritarimo.

„Mes esame ne tik kaimynai, bet ir šeima, ir niekada neleisiu, kad mūsų šeima būtų išskaidyta“, – anksčiau sakė ji renginio dalyviams.

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad Škotijos rinkėjai šiuo klausimu yra pasidaliję beveik po lygiai, nors beveik prieš aštuonerius metus pasisakė už šimtmečius gyvuojančios sąjungos su likusia JK išsaugojimą.

Antradienį vykęs rinkimų kampanijos renginys buvo „slegiantis reginys“ Škotijos gyventojams, sakė viena SNP įstatymų leidėja Kirsten Oswald, nes kandidatai „ne kartą bandė mums šįvakar pasakyti, ko nori Škotija“.

„Mąstymas ir požiūris“

Antradienį taip pat paaiškėjo, kad visuomenės apklausose pirmaujanti L. Truss anksčiau yra sakiusi, kad britams trūksta „įgūdžių ir gebėjimų“ ir kad jiems reikia daugiau dirbti.

Nutekintame garso įraše, padarytame dar 2017–2019 metais, kai ji dirbo vyresniąja ministre Finansų ministerijoje, L. Truss teigė, kad dėl palyginti mažo Jungtinės Karalystės produktyvumo iš dalies kaltas darbuotojų „mąstymas ir požiūris“.

„Iš esmės – tai darbo kultūra“, – sakė ji garso įraše, kurį gavo laikraštis „Guardian“.

„Jeigu nuvyktumėte į Kiniją – ten viskas kitaip, galiu jus patikinti“, – kalbėjo ji.

„Iš esmės – tai britų darbo kultūros problema... Nemanau, kad žmonės taip noriai keičiasi“, – teigė L. Truss.

Vadovavimą vyriausybei baigiantis ministras pirmininkas Borisas Johnsonas atsistatydins rugsėjo 5 dieną, kai L. Truss arba R. Sunakas bus paskelbti visą vasarą vykusių karštų varžybų dėl lyderystės, kurias lydėjo priešiški abiejų stovyklų informaciniai karai, nugalėtoju.

Kitą dieną vadovavimą perims naujasis premjeras.

Maždaug 200 tūkst. Konservatorių partijos narių jau pradėjo naujo partijos vadovo rinkimus.

2022 08 17 09:26
Spausdinti