Meniu
Prenumerata

sekmadienis, kovo 26 d.


Katalonijoje naudotos guminės kulkos, dirba 3 iš 4 balsavimo apylinkių
BNS
(AP nuotr.).

Kaip ir buvo prognozuojama, nepriklausomybės referendumas Katalonijoje yra tikrai įtemptas. Konfiskuotas balsadėžes išvežti trukdę protestuotojai buvo apšaudyti. Regione iki šiol veikia 73 proc. balsavimo centrų.

Vyriausybės atstovas Jordi Turullas ragino katalonus išlikti ramius ir kantrius, bet „pilietiškai ir taikiai“ ginti savo teisę balsuoti. Toks raginimas buvo paskelbtas policijai per susirėmimus su protestuojančiais rinkėjais blokavus balsavimą kai kuriuose centruose ir konfiskavus balsadėžes. Barselonoje policija į protestuotojus šaudė guminėmis kulkomis prie vienos balsavimo apylinkės; sužeisti keli žmonės. Pareigūnai kulkomis mėgino išvaikyti žmones, norėjusius sutrukdyti Nacionalinės policijos automobiliams išvežti iš apylinkės paimtas balsavimo urnas. AP fotografas paliudijo, kaip buvo sužeisti keli žmonės per priešpriešą Barselonoje prie Rius i Tauleto mokyklos, kur kai kurie rinkėjai suspėjo pabalsuoti iki policijai atvykstant. Pasak liudininkų, buvo spardomas ir mušamas lazdomis 48-erių Manuelis Conedeminas, informacinių technologijų specialistas, pamėginęs sutrukdyti policininkams išvažiuoti su konfiskuotomis balsadėžėmis. Be to į jį dar buvo šauta šratais.

Palygino su Franco laikais

J.Turullas sakė, kad „pasaulis pamatė Ispanijos valstybės smurtą“, ir policijos veiksmus pavadino „represija, primenančia (Francisco) Franco erą“ – Ispanijos 1939-1975 metų diktatūrą. Pasak J.Turullo, Ispanijos centrinės vyriausybės atstovas Katalonijoje Enricas Millo dėl tokių priemonių turėtų atsistatydinti. Katalonijos pagalbos tarnybos pranešė, kad medicinos pagalba suteikta 38 asmenims, nukentėjusiems per policijos veiksmus rinkimų apylinkėse. Nurodoma, kad 35 žmonės sužeisti lengvai, o trys „sunkiau“; devyni nuvežti į sveikatos centrus; „dauguma atvejų buvo sumušimai, galvos svaigimas ir nerimo priepuoliai“

 Katalonų lyderis piktinosi naudojama jėga

Katalonų lyderis Carlesas Puigdemont'as piktinosi „nepateisinamu smurtu“. „Nepateisinamas ir neprotingai, ir neatsakingai Ispanijos valstybės naudojamas smurtas nesustabdys Katalonijos žmonių valios“, – sakė jis žurnalistams, smerkdamas tai, kad policija panaudoja „lazdas, gumines kulkas, ir nežabotą jėgą“ prieš taikius demonstrantus. Katalonijos pagalbos tarnybos pranešė, kad medicinos pagalba suteikta 38 asmenims, nukentėjusiems per policijos veiksmus rinkimų apylinkėse.
Katalonijos pagalbos tarnybos pranešė, kad medicinos pagalba suteikta 38 asmenims, nukentėjusiems per policijos veiksmus rinkimų apylinkėse.
Nurodoma, kad 35 žmonės sužeisti lengvai, o trys „sunkiau“; devyni nuvežti į sveikatos centrus; „dauguma atvejų buvo sumušimai, galvos svaigimas ir nerimo priepuoliai“.

Ispanija – metas liautis vaidinti farsą

Ispanijos centrinė vyriausybė sekmadienį pareikalavo, kad Katalonijos prezidentas C. Puigdemont'as atšauktų nepriklausomybės referendumą regione ir jį vadino farsu. „C.Puigdemont'as ir jo komanda, tik jie yra atsakingi už visa tai, kas vyksta šiandien, ir už visa tai, kas gali įvykti, jeigu jie nenutrauks šio farso“, – sakė Ispanijos centrinės vyriausybės atstovas Katalonijoje Enricas Millo per spaudos konferenciją. Jis peikė Katalonijos vyriausybę, paskutinę minutę pakeitusią referendumo taisykles, kad būtų priimami balsalapiai be vokų, ir sakė, kad tai neužtikrina konfidencialumo ir atveria kelią suklastotų biuletenių kišimui į balsadėžes. „Katalonijos policijos pareigūnams buvo nurodyta blokuoti šį neteisėtą referendumą ir neleisti atidaryti rinkimų apylinkių, bet, deja, dauguma atvejų taip nebuvo. Politika nugalėjo profesionalumą“, – sakė E. Millo. „Vienintelis šiandienos operacijos tikslas yra užtikrinti, kad šis neteisėtas referendumas neįvyktų ir kad Ispanijos bei Katalonijos žmonės galėtų toliau taikiai ir laisvai gyventi, kaip gyveno pastaruosius 40 metų“, – pridūrė jis.
Ispanijos centrinė vyriausybė kategoriškai nepritaria referendumui, kurį teismai paskelbė nekonstituciniu, ir žadėjo neleisti jam įvykti.
Ispanijos centrinė vyriausybė kategoriškai nepritaria referendumui, kurį teismai paskelbė nekonstituciniu, ir žadėjo neleisti jam įvykti. Referendumas sukėlė didžiausią per kelis dešimtmečius Ispanijos politinę krizę ir suskaldė katalonų bendruomenę. Regiono gyventojai yra pasidaliję į apylyges nepriklausomybės priešininkų ir šalininkų stovyklas, nors didžioji dauguma ir nori šį klausimą išspręsti teisėtu balsavimu. „Ispanijos demokratija susiduria su didžiausiu savo iššūkiu“, – sekmadienį skelbė didžiausio šalies dienraščio „El Pais“ antraštė. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 10 01 19:13
Spausdinti