
Ketvirtadienį baigiantis Europos Parlamento (EP) sesijai Strasbūre ir daugeliui europarlamentarų tikriausiai galvojant apie grįžimą namo ir poilsį, iš Briuselio tarsi žaibas smogė žinia: policijos pareigūnai atliko kratas dėl korupcijos tyrimo, o šešėlis krinta net ant 15 EP narių.
Policija, vykdydama tyrimą dėl įtariamos korupcijos „prisidengus komercine lobistine veikla“, ketvirtadienį Belgijoje ir Portugalijoje atlikto 21 kratą, be kita ko, ir „Huawei“ lobistų namuose bei pagrindinėje būstinėje. Operacijoje dalyvavo apie 100 policijos pareigūnų.
„Keli asmenys buvo sulaikyti apklausti dėl įtariamo jų dalyvavimo aktyvioje korupcijoje EP, taip pat dėl dokumentų klastojimo ir klastočių naudojimo“, – pranešė Belgijos federalinė prokuratūra.
Belgijos žiniasklaida pranešė, kad tyrimas susijęs su „Huawei“ ir jos veikla Briuselyje nuo 2021 m., kai esą buvo bandoma pakreipti nuomonę ar net politinius procesus Kinijos technologijų milžinės naudai.
Tai labai primena 2022-ųjų pabaigoje kilusį „Katargeito“ skandalą dėl neteisėto poveikio ir kyšių, kuriuos, kaip teigiama, iš Kataro, Maroko ir Mauritanijos gavo EP nariai, tarp kurių net buvusi šios institucijos vicepirmininkė. Ši byla vis dar tęsiasi, o naujas „Huageito“ skandalas tik dar smarkiau smogs ir taip neskaidrumo šešėlių gaubiamai ES įstatymų leidybos institucijai.
Įdomu, kad, kaip ir prieš dvejus metus, buvo surengta apie dvidešimt kratų keliose šalyse, o abiejų skandalų įtarimų centre – italai. Žinoma, yra ir skirtumų – 2022 m. kalbėta apie šimtus tūkstančių eurų grynaisiais, kuriuos bandyta slėpti net kūdikio vežimėlyje, dabar – apie labiau sofistikuotas pakišas EP nariams.
Pasak dienraščio „Le Soir“, kuris kartu su kitais leidiniais atliko tyrimą, bylos centre – italų kilmės 41 metų Valerio Ottati, kuris 10 metų dirbo dviejų Italijos europarlamentarų padėjėju ir nuo 2019 m. buvo „Huawei“ ES biuro viešųjų ryšių direktorius.
„Įtariama, kad nuo 2021 m. iki šių dienų korupcija buvo praktikuojama reguliariai ir labai diskretiškai, prisidengiant komercinio lobizmo veikla ir įgaunant įvairias formas, pavyzdžiui, atlyginimą už politines pozicijas ar per dovanas, pavyzdžiui, maisto ir kelionių išlaidas, ar net reguliarius kvietimus į futbolo rungtynes“, – pranešė Belgijos prokuratūra.
„Le Soir“ tyrimo duomenimis, pervedimai vienam ar keliems EP nariams buvo atliekami per Portugalijos bendrovę.
Kol kas nebuvo apklaustas nė vienas esamas ar buvęs EP narys, tačiau neatmetama galimybė, kad prokuratūra gali prašyti panaikinti kelių europarlamentarų neliečiamybę. „Le Soir“ pranešė, kad tyrėjai turi konkrečių įtarimų dėl korupcijos, susijusių su keletu esamų ar buvusių EP narių iš kelių politinių partijų, o tyrimo, kuris gali išsiplėsti, akiratyje atsidūrė net apie penkiolika europarlamentarų. EP atstovas nurodė, kad „visada visapusiškai bendradarbiaujame su teisminėmis institucijomis“.
„Ar galime pagaliau suprasti, kad yra trečiųjų šalių, bandančių manipuliuoti ES teisės aktais, ir kad darome per mažai, kad Briuselis taptų atsparus korupcijai?!“ – „X“ tinkle komentavo Danielis Freundas, Žaliųjų frakcijos narys iš Vokietijos.
Europos Komisijos atstovas spaudai Thomas Regnieris ketvirtadienį vidurdienio spaudos konferencijoje atsisakė komentuoti skandalą, bet užsiminė: „Huawei“ kelia didesnę riziką nei kiti 5G tiekėjai; šis punktas galėtų būti įtrauktas į ES konkursų rizikos vertinimą.“
Dar 2023 m. Politico.eu pranešė, kad Belgijos žvalgyba kruopščiai tikrina Kinijos technologijų milžinės veiklą – siekta atidžiai išnagrinėti, kaip Pekinas gali naudotis nevalstybiniais veikėjais, įskaitant „Huawei“ Briuselio biuro lobistus, Kinijos valstybės ir jos Komunistų partijos interesams Europoje įgyvendinti.
Praėjusių metų balandį Vokietijos policija areštavo kraštutinių dešiniųjų partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) priklausiančio europarlamentaro Maximiliano Kraho padėjėją Jian Guo dėl kaltinimų šnipinėjus Kinijai.