Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 23 d.


ĮTAMPA AZIJOJE
Kinija toliau baugina Taivaną: nukirs nepriklausomybės kraujagysles
BNS
YouTube

Kinijos karo laivai ir naikintuvai penktadienį apsupo Taivaną per antrąją pratybų, kurių metu, Pekino teigimu, tikrinamos galimybės užgrobti šią savarankiškąją salą, dieną.

Kinijos kariuomenė pratybas pradėjo ketvirtadienio rytą, apsupdama Taivaną kariniais laivais ir orlaiviais.

Kinija ketvirtadienį taip pat pareiškė, kad „liesis kraujas“ tų, kas remia Taivano nepriklausomybę, ir kad pratybomis aplink Taivaną pasiunčiamas „rimtas įspėjimas“.

Pratybos pradėtos po to, kai Lai Ching-te šią savaitę pradėjo eiti Taivano prezidento pareigas ir pasakė inauguracijos kalbą, kurią Kinija pasmerkė kaip pasisakymą už Taivano nepriklausomybę.

Šios pratybos – dalis intensyvėjančios Kinijos bauginimo kampanijos. Pastaraisiais metais Pekinas aplink Taivaną surengė keletą didelio masto karinių pratybų.

Penktadienį Li Xi, Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos (PLA) Rytų teatro vadavietės atstovas spaudai, teigė, kad pajėgos išbando „bendro galios užgrobimo, bendrų smūgių ir svarbiausių teritorijų kontrolės galimybes“.

Pekinas Taivaną, esantį maždaug už 160 km nuo rytinės Kinijos pakrantės, laiko atsiskyrusia provincija, kurią siekia susigrąžinti į savo kontrolę.

Dėl šio ginčo Taivano sąsiauris jau seniai laikomas vienu pavojingiausių taškų pasaulyje, o šios savaitės įvykiai pakurstė baimę, jog Kinija gali panaudoti karinę jėgą, kad užgrobtų salą.

Jungtinės Valstijos, pagrindinės Taivano sąjungininkės ir karinės rėmėjos, ketvirtadienį paragino Pekiną elgtis santūriai. Jungtinės Tautos paragino visas šalis vengti eskalacijos.

„Nukirs nepriklausomybės kraujagysles“

Prasidėjus pratyboms „Joint Sword-2024A“, Kinija pareiškė, kad jos bus „griežta bausmė už separatistinius Taivano nepriklausomybės jėgų veiksmus“.

Kinijos kariuomenės paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti, kaip kareiviai iš pastato plūsta į kovos postus, kaip skambant kovinei melodijai kyla naikintuvai.

Valstybinis transliuotojas CCTV pranešė, kad kinų karinės jūrų pajėgos kreipėsi į savo kolegas iš Taivano, įspėdamos juos nesipriešinti suvienijimui.

Kariuomenės paskelbtame animuotame paveikslėlyje buvo pavaizduotos raketos, skriejančios link pagrindinių taikinių salos šiaurėje, pietuose ir rytuose, ir teigiama, kad jos „nukirs Taivano nepriklausomybės kraujagysles“.

Taivano pakrančių apsaugos tarnyba penktadienį pranešė, kad keturi Kinijos laivai įplaukė į vadinamuosius apribotus vandenis, kitiems dviem laivams talkinus netoliese.

„Tai jau aštuntas kartas šį mėnesį, kai Kinijos pakrančių apsaugos laivai įplaukė į apribotus vandenis, – sakė tarnyba ir pridūrė, kad laivai išplaukė apie 9 val. ryto vietos (4 val. Lietuvos) laiku. – Raginame Kiniją elgtis santūriai ir nedelsiant nutraukti savo neracionalų elgesį.“

Kinija ne kartą yra pavadinusi Lai Ching-te „pavojingu separatistu“, kuris salai atneš karą ir nuosmukį.

Ketvirtadienį sakydamas kalbą naujasis Taivano lyderis sakė, kad stovės fronto linijoje ir gins salą, tačiau tiesiogiai neužsiminė apie vykstančias pratybas.

Pekiną papiktino pirmadienį pasakyta jo inauguracijos kalba, kurioje jis sveikino „šlovingą Taivano demokratijos erą“.

„Perskeltos galvos ir besiliejantis kraujas“

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas ketvirtadienį pateikė įspėjimą, kuris savo formuluote priminė Kinijos propagandos leidiniuose naudojamą retoriką.

„Taivano nepriklausomybės jėgos, atsimušusios į didį [...] Kinijos sumanymą pasiekti visišką susivienijimą, liks su perskeltomis galvomis ir besiliejančiu krauju“, – pareiškė jis.

Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ ir valdančiosios komunistų partijos organas „People's Daily“ penktadienį paskelbė redakcinius straipsnius, kuriuose gyrė pratybas ir pasmerkė Lai Ching-te „klastingą elgesį“ bei pažadėjo suduoti griežtą smūgį.

Pratybos vyksta Taivano sąsiauryje, į šiaurę, pietus ir rytus nuo salos, taip pat aplink Taibėjaus administruojamas Kinmeno, Madzu, Učiu ir Dongino salas.

Pekinas nurodė, kad pratybos truks iki penktadienio, tačiau analitikai teigia, kad kinai gali jas pratęsti arba paleisti raketų netoli Taivano, kaip tai padarė po 2022 metais įvykusio tuometinės JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi apsilankymo saloje.

Taivano gynybos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad Kinijos kariuomenė per 44 km priartėjo prie pagrindinės Taivano salos.

2024 05 24 10:51
Spausdinti