Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 18 d.


VENGRIJOS OBUOLIAVIMAS
Kinijos prezidentas pažadėjo sustiprinti ekonominius ryšius su Vengrija
ELTA
Scanpix
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas lankosi Vengrijoje.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį per vizitą Budapešte pažadėjo sustiprinti jau ir taip klestinčius ekonominius ryšius su Vengrija ir pasisakė už tai, kad artimiausia sąjungininkė Europos Sąjungoje (ES) „atliktų didesnį vaidmenį“ puoselėjant Pekino ir bloko santykius.

Valstybinis vizitas Vengrijoje yra paskutinė pirmosios Xi Jinpingo kelionės į Europą nuo 2019 m. dalis. Anksčiau šią savaitę Kinijos vadovas dar viešėjo Prancūzijoje ir Serbijoje.

Po ketvirtadienio popietę surengto susitikimo su Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu Xi Jinpingas pareiškė, kad Pekinas savo santykius su ES laiko „labai svarbiais“. Kinijos lyderis taip pat paragino Vengriją, kuri antroje metų pusėje perims pirmininkavimą blokui, „atlikti didesnį vaidmenį ES bei siekti naujos ir didesnės Kinijos ir ES santykių plėtros“.

Vakaruose stebint susiskaldymą dėl karo Ukrainoje ir pasaulinės prekybos, abu lyderiai akcentavo savo bendrą požiūrį ir pademonstravo glaudžius ryšius, paskelbdami, kad buvo pasirašyta 18 dvišalių susitarimų.

18 susitarimų

Anksčiau ketvirtadienį Xi Jinpingą ir jo žmoną Peng Liyuan prezidento rūmų kieme Budapešte priėmė Vengrijos prezidentas Tamasas Sulyokas. Remiantis po susitikimo išplatintu pranešimu, Kinijos prezidentas pareiškė, kad dvišaliai „santykiai dabar yra geriausi istorijoje“.

Dažnai su Briuseliu nesutariantis V. Orbanas nuo savo grįžimo į valdžią 2010 m. vykdo į Rytus orientuotą užsienio politiką ir siekia glaudesnių ekonominių ryšių su Rusija, Kinija ir kitomis Azijos šalimis.

Nacionalistų premjeras išliko ištikimas savo strategijai nepaisant to, kad tarp Vakarų šalių ir Pekino padidėjo įtampa dėl žmogaus teisių, COVID-19 pandemijos, prekybos ir Rusijos invazijos į Ukrainą.

Trijų dienų trukmės Xi Jinpingo vizitas Vengrijoje „liudija didėjančią Vengrijos svarbą pasaulio politikoje“, ketvirtadienį pareiškė V. Orbano personalo vadovas Gergely Gulyasas.

Ketvirtadienį buvo paskelbta apie keletą naujų projektų, įskaitant geležinkelių infrastruktūros statybas, naftotiekį tarp Vengrijos ir Serbijos, taip pat bendradarbiavimą branduoliniame sektoriuje.

Nuo tada, kai 2022 m. Vengrija pradėjo pateikti save kaip pasaulinį elektromobilių gamybos centrą, visoje šalyje pridygo baterijų ir automobilių gamyklų, investavus dešimtis milijardų eurų.

Nors vyriausybė sako, kad Vengrijai naudinga partnerystė su Kinija, opozicijos partijos išreiškė susirūpinimą dėl skaidrumo stokos, baterijų gamyklų poveikio aplinkai ir korupcijos.

„Vienišas balsas Europoje“

Kinijos lyderis savo kelionę pradėjo Prancūzijoje – vizitas buvo nuoširdus, tačiau taip pat išryškino įtampą tarp Pekino ir ES dėl karo Ukrainoje ir pasaulinės prekybos.

Nors Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas spaudė Pekiną nepalaikyti Rusijos karo prieš Ukrainą ir pripažinti sąžiningesnę prekybą, Vengrija Xi Jinpingui buvo „draugiškesnė vieta“, sakė Singapūro universiteto politologas Ja Ian Chongas. Jis pridūrė, kad Vengrijoje – šalyje, kurią su Maskva ir Pekinu sieja glaudūs ryšiai, – Xi Jinpingas galėjo „išvengti sunkių pokalbių ir nejaukių klausimų“.

Abi šalys paragino taikiai išspręsti Rusijos karą Ukrainoje.

Ketvirtadienį V. Orbanas padėkojo Kinijai už jos pastangas „skatinti taiką ir klestėjimą regione“ ir apibūdino Vengriją kaip „vienišą balsą Europoje“.

„Vengrija Xi (Jinpingui) suteikia diplomatinę pergalę, parodydama jo šiltus ryšius su ES šalimi nare, kuri vis dar nuties raudoną kilimą Kinijos investicijoms“, – sakė „Clingendael China Centre“ tyrėja Xiaoxue Martin.

Budapešto gatvėse turistai stebėjosi sustiprintu saugumu, policija blokavo prieigą prie tam tikrų objektų. „Atvyko Kinijos princas“, – šypsojosi Izraelio turistas, kuris nusivylė, kad negali funikulieriumi pakilti iki Budos pilies.

Tuo metu 23-ejų Budapešto gyventojas Norbertas, kuris nepanoro atskleisti savo viso vardo, sukritikavo ryšius, mezgamus su „engėjiška galybe, kuri investuoja į savo pačios interesus“.

2024 05 10 11:16
Spausdinti