Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 23 d.


SVYRUOJANTI LENKIJA
Konstitucinė krizė Lenkijoje: D. Tuskas teigė, kad būtų atviras pirmalaikių rinkimų idėjai, „jei bus neįmanoma valdyti“
BNS
Scanpix
Donaldas Tuskas.

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas ketvirtadienį pareiškė, kad būtų atviras pirmalaikių rinkimų idėjai, jei dėl konflikto su prezidentu vyriausybė nebegalėtų vykdyti savo funkcijų.

„Jei bus neįmanoma valdyti, nes jis (prezidentas Andrzejus Duda – IQ past.) trukdys, ir jei jie norės pirmalaikių rinkimų, jie jų sulauks“, – sakė D. Tuskas žurnalistams Briuselyje, turėdamas omenyje valstybės vadovą, kurį kritikai kaltina trukdant naujosios vyriausybės darbui, ir jo sąjungininkus, konservatyviąją opozicinę partiją „Teisė ir teisingumas“ (PiS).

D. Tuskas kalbėjo kitą dieną po to, kai A. Duda pasirašė parlamento sutartą nacionalinį biudžetą, bet iškart nusiuntė jį Konstituciniam Tribunolui įvertinti, nurodydamas abejones dėl biudžeto priėmimo procedūrų.

Nors biudžetas buvo priimtas didele persvara, dviejų parlamentarų, kurių mandatai buvo panaikinti dėl kriminalinio teistumo, nedalyvavimas reiškė, kad Nacionalinė Asamblėja balsavimo metu veikė ne visa galia.

Tai galėtų reikšti tam tikrą konstitucinę problemą.

Du nedalyvavę parlamentarai – buvęs vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminskis ir jo pavaduotojas Maciejus Wasikas – praėjusį mėnesį buvo nuteisti už įgaliojimų viršijimą 2007 metais, kai jie dirbo ankstesnėje PiS vadovaujamoje vyriausybėje.

Jie atsidūrė už grotų ir pradėjo bado streiką, bet tuomet A. Duda suteikė jiems malonę.

Jų byla yra vienas iš daugelio D. Tusko vyriausybės nesutarimų su A. Duda ir PiS. Abi stovyklos kaltina viena kitą teisės viršenybės principo pažeidimais.

D. Tusko vyriausybė kone kasdien grumiasi su PiS, tebeturinčia sąjungininkų centriniame banke ir Konstituciniame Tribunole, taip pat keliose kitose svarbiose teismų ir finansų institucijose.

Trečiadienį A. Duda paskelbė, kad nesant dviejų parlamentarų visus parlamento priimtus įstatymus siųs Konstituciniam Tribunolui.

D. Tuskas sakė, jog visiškai nepriimtina, kad A. Duda minimų dviejų parlamentarų interesus iškelia aukščiau šalies interesų, o parlamento pirmininkas prezidento pareiškimą pavadino šantažu.

2024 02 01 13:29
Spausdinti