Meniu
Prenumerata

šeštadienis, sausio 28 d.


VIDURIO RYTAI
Kritus Pandžšyro slėniui, Talibanas teigia kontroliuojantis visą Afganistaną
BNS
Scanpix
Talibano kariai Kabule.

Talibanas pirmadienį pareiškė kontroliuojantis visą Afganistano teritoriją, kovotojams, jų pačių teigimų, laimėjus svarbų mūšį dėl Pandžšyro slėnio – paskutinės pasipriešinimo talibams tvirtovės.

Praėjusį mėnesį žaibiškai sutriuškinęs Afganistano kariuomenę ir šventęs paskutinių JAV karių išvykimą iš šalies po 20 metų trukusio karo, Talibanas puolė pajėgas, gynusias šalies šiaurės rytų kalnuose esantį Pandžšyro slėnį.

Griežtosios linijos islamistams paskelbus apie pergalę, jų atstovas perspėjo nebesukilti prieš jų valdymą, tuo pat metu ragindamas buvusius saugumo pajėgų narius integruotis į naująjį režimą.

„Su šia pergale mūsų šalis visiškai ištraukta iš karo liūno“, – sakė Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas per spaudos konferenciją Kabule.

„Islamo Emyratas labai jautriai [reaguoja] į sukilimus. Bet kam, kas bandys pradėti kokį nors sukilimą, bus skaudžiai smogta. Daugiau jų nebeleisime“, – pabrėžė Z. Mujahidas.

Socialinėje žiniasklaidoje Talibano paskelbtoje nuotraukoje matyti jo kovotojai, įžengę į gubernatoriaus biurą Pandžšyro provincijoje – bastione, garsėjusiame pasipriešinimu sovietų kariams 9-ąjį dešimtmetį ir 1996–2001 metais valdžiusiam pirmajam Talibano režimui.

Tačiau Nacionalinis pasipriešinimo frontas (NRF), vienijantis Talibanui besipriešinančias sukarintas organizacijas ir buvusias Afganistano saugumo pajėgas, pripažino patyręs reikšmingų nuostolių mūšio lauke ir paragino skelbti paliaubas.

Pirmadienį NRF paskelbė tviteryje, kad jo kovotojai tebegina „strategiškai svarbias pozicijas“ slėnyje.

Šią grupuotę sudaro Ahmadui Massoudui – legendinio partizanų vado Ahmado Shaho Massoudo sūnui – ištikimi kovotojai, taip pat Afganistano kariuomenės liekanos, pasitraukusios į Pandžšyrą.

NRF lyderis pirmadienį paragino surengti „nacionalinį sukilimą“ prieš Talibaną.

Žiniasklaidai skirtoje garso žinutėje A. Massoudas sakė: „Kad ir kur būtumėte, [šalies] viduje ar išorėje, raginu jus pradėti nacionalinį sukilimą dėl mūsų šalies orumo, laisvės ir klestėjimo.“

Talibano vyriausybė

Talibai – prieš tris savaites įsiveržę į Kabulą tokiu greičiu, kad, analitikų teigimu, tikriausiai patys liko nustebę – dar nebaigė formuoti savo naujojo režimo.

Kovotojams ruošiantis pereiti prie pagrindinių institucijų ir šimtus tūkstančių gyventojų turinčių miestų valdymo, Z. Mujahidas pranešė, kad pirmiausia bus paskelbta laikinoji vyriausybė, kurios sudėtį vėliau bus galima koreguoti.

„Galutiniai sprendimai priimti, dabar dirbame ties techniniais klausimais“ – sakė jis.

Naujieji Afganistano valdovai pažadėjo „įtraukesnę“ vyriausybę nei per pirmąjį savo pirmąjį valdymą, taip pat prasidėjusį po ilgamečių konfliktų – Sovietų Sąjungos įsiveržimo 1979 metais ir paskui kilusio niokojančio pilietinio karo.

Jie pažadėjo, kad nauja vyriausybė atspindės sudėtingą Afganistano etninę struktūrą, nors vargu ar tarp aukščiausių pareigūnų bus moterų.

Per ankstesnį savo valdymą 1996–2001 metais Talibanas buvo įvedęs brutalų šariato režimą ir liūdnai pagarsėjo dėl savo elgesio su moterimis, kurioms buvo draudžiama vienoms išeiti iš namų, įgyti išsilavinimą ar dirbti.

Šįkart moterims bus leidžiama lankyti universitetą, jei studentai bus atskiriami pagal lytį bent užuolaida auditorijoje, sekmadienį paskelbtame ilgame dokumente nurodė Talibano švietimo institucija.

Tačiau studentės taip pat privalės dėvėti abają ir didžiąją veido dalį dengiantį nikabą vietoje konservatyvesnių visą kūną uždengiančių burkų, kaip reikalaudavo ankstesnis talibų režimas.

Talibanui bandant pereiti nuo sukilimo prie valdymo, islamistai susiduria su daugybe iššūkių, įskaitant humanitarinius poreikius, kuriems tenkinti gyvybiškai svarbi tarptautinė pagalba.

Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas yra atvykęs į Kabulą derybų su Talibano vadovais, žadančiais remti JT pastangas.

„Valdžia pažadėjo, kad bus užtikrintas humanitarinės pagalbos darbuotojų saugumas; kad bus leidžiama teikti humanitarinę pagalbą žmonėms, kuriems jos reikia; kad humanitarinės pagalbos darbuotojams – tiek vyrams, tiek moterims – bus garantuojama judėjimo laisvė“, – nurodoma JT atstovo Stephane'o Dujarrico pareiškime.

Kaip tviteryje paskelbė Talibano atstovas, grupuotė patikino Jungtines Tautas, kad su jomis bendradarbiaus.

Intensyvi diplomatija

Tarptautinė bendruomenė susitaiko su naujuoju Talibano režimu, pasitelkdama intensyvią diplomatiją.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pirmadienį turi atvykti į Katarą, kuris yra svarbus Afganistano sagos dalyvis.

Kataras, kur įsikūrusi didelė JAV karinė bazė, tapo tranzito punktu, iš kurio iš Afganistano buvo išskraidinta 55 tūkst. žmonių – tai yra beveik pusė visų asmenų, kuriuos Vašingtono vadovaujamos pajėgos evakavo po rugpjūčio 15 dienos, kai šalies kontrolę perėmė talibai.

A. Blinkenas taip pat su katariečiais aptars pastangas kartu su Turkija vėl atidaryti Kabulo oro uostą; tai yra būtina norint pristatyti labai reikalingą humanitarinę pagalbą ir evakuoti likusius afganistaniečius.

Trečiadienį amerikiečių diplomatijos vadovas nuvyks į JAV oro pajėgų bazę Vokietijos Ramšteine, kur laikinai apsistojo tūkstančiai afganistaniečių, persikeliančių į Jungtines Valstijas. Iš ten A. Blinkenas kartu su vokiečių užsienio reikalų ministru Heiko Maasu surengs 20 šalių ministrų virtualų susitikimą krizei aptarti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 09 06 15:20
Spausdinti