Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, rugsėjo 21 d.


MOTERŲ TEISĖS
Lenkijoje įsigalios beveik visiškas abortų uždraudimas
BNS

Prieštaringai vertinamas Lenkijos teismo sprendimas dėl beveik visiško abortų uždraudimo įsigalios trečiadienį, pranešė vyriausybė, o šis pareiškimas veikiausiai išprovokuos naujus masinius protestus.

„Nutartis šiandien bus paskelbta Įstatymų žurnale“, – tviteryje pranešė vyriausybės informacinis centras.

Vyriausybė nurodė, kad taip pat bus paskelbti Konstitucinio Tribunolo spalio 22-osios nutarties motyvai.

Protestų banga kilo praėjusiais metais, Konstituciniam teismui paskelbus, kad esami abortų įstatymai, leidžiantys nutraukti nėštumą vaisiaus apsigimimo atveju, prieštarauja konstitucijai.

Protestuotojai nukreipė savo pyktį į valdančiąją konservatyvią partiją „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kurios deputatai kreipėsi į Konstitucinį teismą.

Katalikiškoje Lenkijoje jau ir taip galioja vieni griežčiausių abortų įstatymų Europoje.

Iki šiol 38 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje per metus būdavo teisėtai atliekama mažiau kaip 2 tūkst. nėštumo nutraukimo procedūrų. Moterų grupių skaičiavimu, apie 200 tūkst. moterų nutraukia nepageidaujamą nėštumą nelegaliai arba vyksta į užsienį. 

Kai teismo nutartis įsigalios ją paskelbus oficialiajame leidinyje, nutraukti nėštumą bus leidžiama tik išžaginimo arba kraujomaišos atveju, taip pat kai kyla grėsmė motinos gyvybei.

Pernykštes demonstracijas organizavęs judėjimas „Moterų streikas“ paragino susirinkti į protestą prie Konstitucinio teismo Varšuvoje vėliau trečiadienį. „Šiandien išreikškite savo pyktį taip, kaip jums atrodo tinkama“, – per spaudos konferenciją sakė viena iš judėjimo steigėjų Marta Lempart. – Raginame visus išeiti į gatves.“

Kita „Moterų streiko“ atstovė Klementyna Suchanow sakė: „Mobilizuojasi visa Lenkija, ne vien Varšuva. Esame pasirengę!“„Kalbėdami apie pragarą moterims, galime kalbėti ir apie pragarą vyriausybei. Mes užkursime jums šį pragarą“, – pridūrė ji.

Vyriausybė atidėjo minėto nutarimo paskelbimą po visoje šalyje vykusių demonstracijų, vykusių nepaisant apribojimų dėl koronaviruso, draudžiančių mitingus.

To teismo sprendimo išprovokuoti protestai netrukus tapo platesnių antivyriausybinių nuotaikų išraiška.

Didžiausi protestai sutraukė dešimtis tūkstančių žmonių, o organizatoriai juos pavadino kartos „revoliucija“ prieš status quo, taip pat ir prieš Bažnyčią.

Vyriausybė gynė teismo nutartį, argumentuodama, kad ji užkirs kelią abortams dėl vadinamųjų eugenikos priežasčių. Tačiau žmogaus teisių gynėjai sako, kad dėl šio teismo sprendimo moterys bus priverstos tęsti nėštumą net tais atvejais, kai kūdikis gimęs neabejotinai mirs.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 01 27 21:15
Spausdinti