Meniu
Prenumerata

šeštadienis, birželio 15 d.


IQ MĖNESIO ŠALIS
Malta
IQ
Pixabay.com
Malta.

Robertas Abela sekmadienį tapo naujuoju Maltos premjeru ir pakeitė šiame poste dėl žurnalistės nužudymo pasitraukusį Josephą Muscatą.

Vieno buvusio Maltos prezidento sūnus R. Abela sekmadienį buvo išrinktas Darbo partijos lyderiu ir tai reiškia, kad jis automatiškai tampa premjeru. Jo išrinkimas, daugelio nuomone, reiškia tęstinumą. Anksčiau buvo spėta, kad premjeru turėtų tapti dabartinis sveikatos apsaugos ministras ir premjero pavaduotojas Chrisas Fearne’as.

Tai iššūkių mažiausios ES valstybės politiniame ir visuomeniniame gyvenime nepanaikins, tačiau turės įtakos pastangoms įtampai Maltoje sumažinti.

Ši itin sustiprėjo lapkričio pabaigoje, kai įvyko proveržis 2017 m. spalį nužudytos žurnalistės Daphne Caruanos Galizios byloje. Mainais į informaciją apie tai, kas atsakingas už moters nužudymą, prezidento malonė buvo suteikta tarpininko vaidmenį tarp bombą žurnalistės nuomojamame automobilyje padėjusių ir tai užsakiusių asmenų atlikusiam taksi vairuotojui Melvinui Theumai. Kitą dieną po to Maltos policija sulaikė vieną įtakingiausių šalies verslininkų Yorgeną Fenechą, jachta bandžiusį išplaukti iš šalies. Tai atvedė iki premjero administracijos vadovo Keitho Schembrio, kuris įvardytas žmogžudystės organizatoriumi. Jis ir du J. Muscato vyriausybės nariai atsistatydino.

D. Caruanos Galizios šeima kaltina buvusį ministrą pirmininką žinojus apie žmogžudystę ir ją dangsčius. Žibalo į ugnį pila ir pačios žurnalistės tyrimai. Vos kelios dienos iki mirties savo tinklaraštyje J. Muscatą ir jo aplinką moteris palygino su Italijos mafija, situaciją vadino beviltiška. Grasinimų susidorojimu D. Caruana Galizia bei jos šeima sulaukė ir anksčiau. Ilgą laiką žurnalistę saugojo policija, tačiau apsauga sumažinta 2010 m., visai panaikinta 2013-aisiais – tais pačiais metais, kai į valdžią sugrįžo dažnu jos kritikos ir tyrimų taikiniu buvusi leiboristų partija.

Situaciją šalyje jau kurį laiką akylai stebi ne tik spaudos laisvę ginančios ir su korupcija kovojančios organizacijos, bet ir ES institucijos. Naujajai Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen pareiškus, kad teisės viršenybei bus skiriama itin daug dėmesio, svarstoma, jog Maltos gali laukti toks pat scenarijus kaip Lenkijos ir Vengrijos. Šioms šalims pradėta procedūra dėl įtariamų ES bendrųjų vertybių ir teisės viršenybės principo pažeidimų.

Atsistatydindamas J. Muscatas atveria daugiau erdvės siekti nešališko žurnalistės žmogžudystės tyrimo, tačiau Maltos bėda – ne tik neužbaigiama D. Caruanos Galizios byla. Pagal šalyje galiojančius įstatymus premjeras skiria policijos komisarą, teisėjus, ministrus, generalinį prokurorą, gali prašyti prezidento malonės. Tai tik padidina premjero interesų konflikto riziką, kuriai panaikinti teks imtis rimtų teisinių reformų.

Pabėgėliai

Kiek daugiau nei 440 tūkst. gyventojų turinti sala tampa daugelio migrantų, mėginančių perplaukti Viduržemio jūrą iš Šiaurės Afrikos, kelionės tikslu. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra skaičiuoja, kad 2019 m. iš Libijos uostų išplaukė ir Maltoje išlipo 2804 pabėgėliai ir imigrantai. Tai yra 0,6 proc. visos šalies populiacijos. Didžiąją jų dalį sudaro vyrai ir vaikai, kilę iš Sudano, Eritrėjos ir Nigerijos. Spaudimas Maltai dar labiau padidėjo, kai Italija ėmė griežtai riboti atvykėlių srautą.

2020 01 13 09:50
Spausdinti