Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 18 d.


UKRAINOS PREZIDENTO VIZITAS JAV
Mažėjant pagalbos finansavimui V. Zelenskis susitiks su J. Bidenu ir respublikonais
BNS
Unian
Volodymyras Zelenskis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį vyks į Vašingtoną susitikti su JAV prezidentu Joe Bidenu, respublikonams prieštaraujant dėl paramos paramos su Rusijos invazija kovojančiai jo šaliai.

Vizitas rengiamas tokiu metu, kai nuogąstaujama, kad netrukus lėšos Ukrainai išseks.

Baltiesiems rūmams paskelbus apie V. Zelenskio vizitą, vienas Baltųjų rūmų padėjėjas sakė, kad naujasis Atstovų Rūmų pirmininkas Mike'as Johnsonas, kuris bandė susieti pagalbą Ukrainai su JAV sienų saugumo finansavimu, antradienį taip pat susitiks su ukrainiečių lyderiu.

Tuo metu vienas JAV Senato pareigūnas sakė, kad demokratų daugumos lyderis Chuckas Schumeris ir respublikonų lyderis Mitchas McConnellas taip pat pakvietė V. Zelenskį kalbėti antradienio rytą vyksiančiame visų senatorių susitikime – praėjus savaitei po to, kai keli respublikonai įpykę pasišalino iš įslaptinto instruktažo apie Ukrainą, kuriame ukrainiečių lyderis turėjo kalbėti vaizdo ryšiu.

J. Bidenas ir V. Zelenskis aptars neatidėliotinus Ukrainos poreikius, šiai šaliai kovojant su Rusijos invazija, ir „gyvybišką Jungtinių Valstijų nuolatinės paramos svarbą šiuo kritiniu momentu“, sakoma Baltųjų rūmų spaudos sekretorės Karine Jean-Pierre pranešime.

Ukrainos prezidentūra teigė, kad susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama tokiems svarbiems klausimams kaip „bendri ginklų ir oro gynybos sistemų gamybos projektai, taip pat mūsų šalių pastangų koordinavimas ateinančiais metais.“

Praėjusią savaitę respublikonų senatoriai blokavo Baltųjų rūmų prašymą skirti 106 mlrd. dolerių (97,4 mlrd. eurų) bendrą skubios pagalbos paketą Ukrainai ir Izraeliui, demokratams atsisakius numatyti reformas dėl nelegalios migracijos.

Tai laikoma nesėkme JAV prezidentui Joe Bidenui, kuris ragino įstatymų leidėjus pritarti lėšų skyrimui, perspėdamas, kad V. Putinas nesustotų ties pergale Ukrainoje ir galėtų net užpulti kurią nors NATO šalį.

JAV nacionalinis saugumas

Valdymo ir biudžeto biuro direktorė Shalanda Young sekmadienio ryto žinių laidoje „Face the Nation“ dar sykį išreiškė šį nuogąstavimą ir perspėjo, kad Ukrainos likimas „turi įtakos ir mūsų nacionaliniam saugumui.“

„Kas bus, jei V. Putinas žygiuos per Ukrainą, kas bus toliau? NATO šalims, mūsų sūnums ir dukroms, gresia pavojus tapti didesnio konflikto dalimi“, – sakė ji.

Tačiau respublikonai liko skeptiški, o senatorius Jamesas Davidas Vance'as, artimas buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo sąjungininkas, atmetė, anot jo, absurdišką idėją, kad V. Putinas kelia pavojų NATO šalims regione.

Sekmadienį jis sakė CNN, kad nepritaria „tuščiam čekiui“ Ukrainai.

„Reikia aiškiai suformuluoti, ko siekiama. Ką 61 milijardas dolerių (57 mlrd. eurų) padės pasiekti, ko nepadarė 100 milijardų dolerių (93 mlrd. eurų)?“ – retoriškai klausė J. D. Vance'as.

„Geriausias Amerikos interesas – pripažinti, kad Ukrainai teks atiduoti dalį teritorijos rusams, ir mums reikia užbaigti karą“, – pridūrė jis.

Ginčas dėl finansavimo rodo, kad Vakarų parama Ukrainai mažėja tuo metu, kai Kyjivo kontrpuolimas silpnėja, o V. Putino pajėgos siekia naujų laimėjimų.

Ukrainos puolime panaudota milijardų dolerių vertės Vakarų ginkluotė, tačiau per daugiau nei metus fronto linija beveik nepasikeitė, o Rusijos puolimas fronte pastaruoju metu suintensyvėjo.

Baltieji rūmai teigė, kad J. Bideno susitikimas įvyks gyvybiškai svarbiu metu, „kai Rusija intensyvina raketų ir dronų smūgius prieš Ukrainą“.

Gruodžio pradžioje V. Putinas pasirašė dekretą, kuriuo 15 proc. – maždaug 170 tūkst. žmonių – didinamas šalies karių skaičius.

Maskva neseniai užsiminė apie galimą taikos susitarimą, kurio pagrindas būtų sumažėjusi ir neutrali Ukraina, tačiau su tuo vargu ar sutiktų V. Zelenskis.

Trečiadienį JAV Valstybės departamentas atskirai paskelbė apie laikiną priemonę skirti Ukrainai 175 mln. dolerių (162,58 mln. eurų) paramą, įskaitant mobiliąsias artilerijos sistemas HIMARS, sviedinius, raketas ir šaudmenis.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį tvirtino, kad „Ukraina atliko nepaprastą darbą“ gindamasi.

„Pasirinkimas labai aiškus, – sakė jis televizijai „ABC News“ – Jei mes tai padarysime ir padėsime Ukrainai išlaikyti pasiektus laimėjimus, padėsime užtikrinti, kad Rusija ir toliau patirs strateginę nesėkmę Ukrainoje. Tai vienas iš kelių, kuriuo galima eiti.“

„Kitas kelias – daryti tai, ką palaiko tik Maskva ir galbūt Teheranas bei Pekinas, tai yra, neteikti šios pagalbos“, – sakė jis.

2023 12 11 08:37
Spausdinti