Mianmaro chunta įvykdė mirties bausmę keturiems kaliniams, įskaitant nuverstos lyderės Aung San Suu Kyi partijos buvusį įstatymų leidėją ir žinomą aktyvistą, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
Mianmaro laikraštis „Global New Light of Myanmar“ pranešė, kad keturiems asmenimis buvo įvykdyta mirties bausmė už vadovavimą „žiauriems ir nežmoniškiems teroro aktams“.
Leidinys teigė, kad egzekucijos buvo įvykdytos „pagal kalėjime galiojančią tvarką“, tačiau nenurodė, kada ir kaip vyrai buvo nužudyti.
Praėjusiais metais valdžią užgrobusi chunta pasmerkė myriop dešimtis prieš perversmą nusistačiusių aktyvistų, tačiau Mianmare mirties bausmė nebuvo vykdoma ištisus dešimtmečius.
Lapkritį suimtas buvęs Aung San Suu Kyi Nacionalinės demokratijos lygos (NLD) įstatymų leidėjas Phyo Zeya Thawas sausį buvo nuteistas mirties bausme už nusikaltimus pagal kovos su terorizmu įstatymus.
Tokį patį nuosprendį karinis tribunolas skyrė iškiliam demokratijos aktyvistui Kyawui Minui Yu, dar žinomam kaip Ko Jimmy.
Dar du vyrai buvo nuteisti mirties bausme už tai, kad Jangone nužudė moterį, kuri, kaip įtariama, buvo chuntos informatorė.
Tarptautinė kritika
Praėjusį mėnesį chunta sulaukė griežtos tarptautinės kritikos, kai paskelbė apie ketinimą vykdyti egzekucijas.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pasmerkė chuntos sprendimą ir pavadino jį „akivaizdžiu teisės į gyvybę, laisvę ir asmens saugumą pažeidimu“.
JT teisių ekspertai teigė, kad jei mirties bausmės bus įvykdytos – pirmą kartą Mianmare nuo 1988 metų – tai gali reikšti egzekucijų pakariant pradžią.
Ekspertų teigimu, pagal chuntos karo padėties nuostatas mirties bausmė gali būti skiriama už 23 „neaiškius ir plačiai apibrėžtus nusikaltimus“, kurie praktiškai gali apimti bet kokią kariuomenės kritiką.
Mianmaro ekspertas Richardas Horsey iš Tarptautinės krizių grupės (ICG) socialiniame tinkle „Twitter“ teigė, kad egzekucijos yra „pasipiktinimą keliantis veiksmas“ ir kad „tai sukels politinį šoką dabar ir dar ilgam“.
Phyo Zeya Thaw buvo kaltinamas organizavęs kelis išpuolius prieš režimo pajėgas, įskaitant rugpjūtį įvykdytas įžūlias šaudynes priemiestiniame traukinyje Jangone. Tąsyk žuvo penki policininkai.
Šis NLD narys buvo išrinktas į parlamentą per 2015 metų rinkimus, nuo kurių prasidėjo perėjimas prie civilinio valdymo.
Kyawas Minas Yu, kuris išgarsėjo per 1988 metų Mianmaro studentų sukilimą prieš ankstesnį karinį režimą, buvo suimtas per naktinį reidą spalio mėnesį.
Generolai teisino sprendimą įvykdyti perversmą, tvirtindami, kad 2020 metais vykę rinkimai, kuriuos triuškinamai laimėjo Aung San Suu Kyi NLD, buvo klastojami.
Perversmo dieną – 2021-ųjų vasario 1-ąją – chunta sulaikė civilinę lyderę ir tebelaiko ją suimtą. Chunta jai yra iškėlusi virtinę bylų, dėl kurių ji gali būti nuteista kalėti daugiau kaip 150 metų.