Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


ITALIJA
Mirė Italijos ekspremjeras S. Berlusconi
BNS
Scanpix
Silvio Berlusconi.

Ligoninėje mirė Italijos ekspremjeras Silvio Berlusconi, pirmadienį pranešė jo atstovas.

Buvusiam premjerui, dešiniosios partijos „Pirmyn, Italija“ (it. Forza Italia) lyderiui ir žiniasklaidos įmonės „Mediaset“ įkūrėjui buvo 86 metai.

Leukemija sergantis S. Berlusconi praėjusią savaitę buvo paguldytas į Milano San Rafaelės ligoninę atlikti įprastų patikrinimų.

Balandžio mėnesį S. Berlusconi buvo skubiai nugabentas į tą pačią ligoninę dėl plaučių infekcijos ir pusantros savaitės praleido intensyviosios terapijos skyriuje. Tada gydytojai nustatė, kad jis serga leukemija, tačiau tvirtino, kad ji nėra ūmi.

Gydytojai nustatė, kad jis serga lėtine mielomonocitine leukemija – reto tipo kraujo vėžiu. Ligai, kuria dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, būdingas piktybinių leukocitų kaupimasis kaulų čiulpuose ir kraujyje.

Dešimtmečius Italijos politikoje dominavęs senatorius ligoninėje iš viso praleido šešias savaites, o gegužės 19 dieną buvo išrašytas iš ligoninės.

„Pirmyn, Italija“ priklauso premjerės Giorgios Meloni koalicinei vyriausybei.

Nors S. Berlusconi tebebuvo partijos pirmininkas, pastaruoju metu jis retai pasirodydavo viešumoje, o jo sveikata jau seniai kėlė susirūpinimą.

2020 metų rugsėjį S. Berlusconi 11 dienų gulėjo ligoninėje dėl COVID-19 sukelto plaučių uždegimo po to, kai užsikrėtė šiuo virusu atostogaudamas Sardinijoje. Jis tai apibūdino kaip galbūt sunkiausią išbandymą gyvenime.

1994–2011 metais S. Berlusconi tris kartus vadovavo Italijai, tačiau viešajame gyvenime dominavo kur kas ilgiau – kaip verslininkas, žiniasklaidos magnatas ir futbolo klubo „AC Milan“ savininkas.

Kadaise grojęs kruiziniuose laivuose, S. Berlusconi pasinaudojo savo žiniasklaidos imperija, turimomis pažintimis ir didžiuliais turtais, kad pradėtų savo politinę karjerą.

Jo šalininkai teigia, kad triskart premjeras buvo gabus ir charizmatiškas valstybės veikėjas, siekęs iškelti Italiją pasaulinėje arenoje. Jo kritikai sako, kad jis buvo populistas, kėlęs grėsmę šalies demokratijai ir naudojęsis politine valdžia kaip priemone asmeniniams tikslams pasiekti.

Jo karjerą taip pat temdė skandalai ir teisinės problemos, kurios buvo susijusios su jo liūdnai pagarsėjusiais „bunga bunga“ sekso vakarėliais.

Jam buvo iškelta baudžiamųjų bylų, tačiau jos buvo nutrauktos, kai biurokratiškoje Italijos teisingumo sistemoje sueidavo senaties terminai arba jam laimėjus apeliacinį procesą.

Tik vienoje iš jų buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis – mokestinio sukčiavimo byloje, susijusioje su kino filmų teisių pardavimu jo verslo imperijoje. 2013 metais Italijos aukščiausios instancijos baudžiamųjų bylų teismas patvirtino apkaltinamąjį nuosprendį, tačiau dėl savo senyvo amžiaus jis išvengė kalėjimo ir buvo įpareigotas atlikti viešuosius darbus, padedant Alzheimerio liga sergantiems pacientams.

Iš jo buvo atimta vieta Senate ir pagal kovos su korupcija įstatymą jam šešerius metus buvo uždrausta kandidatuoti ar eiti valstybines pareigas.

Pasibaigus šiam terminui, jis grįžo į politiką. Sulaukęs 82-erių, S. Berlusconi buvo išrinktas į Europos Parlamentą, o pernai – į Italijos Senatą.

Dėl savo draugystės su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu jis sulaukė nemažai kritikos iš savo bendražygės G. Meloni. Savo 86-ojo gimtadienio proga, tęsiantis plataus masto Rusijos invazijai į Ukrainą, jis gavo iš V. Putino dovanų degtinės, o pats gyrėsi nusiuntęs Kremliaus šeimininkui itališko vyno.

Jį pergyveno 33 metų partnerė Marta Fascina, dvi buvusios žmonos ir penki vaikai. Kai kurie iš jų padeda valdyti jo imperiją, kurios vertė neseniai buvo įvertinta maždaug 7 mlrd. dolerių (6,5 mlrd. eurų).

2023 06 12 11:44
Spausdinti