Meniu
Prenumerata

pirmadienis, balandžio 22 d.


JUNGTINĖ KARALYSTĖ
Naująja JK premjere tapo L. Truss
BNS
Scanpix
L. Truss.

Naująja Jungtinės Karalystės premjere taps užsienio reikalų sekretorė Liz Truss, rodo valdančiosios Konservatorių partijos balsavimo rezultatai.

Rezultatus paskelbusį įtakingo konservatorių parlamentarų 1922-ųjų komiteto pirmininką Grahamą Brady pirmadienį cituoja britų transliuotojas BBC.

L. Truss antradienį pakeis Borisą Johnsoną prie Konservatorių partijos bei vyriausybės vairo ir perims vadovavimą šaliai, jai grumiantis su aštrėjančia pragyvenimo išlaidų krize.

L. Truss pirmadienį pažadėjo pateikti „drąsų planą“, apimantį mokesčių mažinimą, JK ekonomikos augimą ir priemones energijos kainų problemai spręsti.

„Pateiksiu drąsų planą mokesčiams sumažinti ir mūsų ekonomikai auginti. Tesėsiu [pažadus] dėl energijos krizės, užsiimdama žmonių sąskaitų už energiją [klausimu]", – sakė L. Truss, paskelbta Konservatorių partijos lyderio rinkimų nugalėtoja.

Ji taip pat išgyrė savo pirmtaką B. Johnsoną, sulaukdama minios sveikinimo šūksnių. L. Truss, regis, taip pat paneigė bet kokias kalbas apie pirmalaikius rinkimus.

Viena svarbiausių jos žinučių buvo siekis vėl suvienyti partiją. Tai nebus lengva, turint galvoje, kad jos pergalė buvo pasiekta mažesne persvara nei per ankstesnius torių lyderio rinkimus.

„Man garbė būti išrinktai Konservatorių partijos lydere. Ačiū, kad pasitikėjote manimi... Imsiuosi drąsių veiksmų, kad visi išgyventume šiuos sunkius laikus, augintume savo ekonomiką ir išnaudotume Jungtinės Karalystės potencialą“, – tviteryje parašė ji.

Kovoje dėl posto L. Truss įveikė buvusį iždo kanclerį Rishi Sunaką.

Už L. Truss balsavo 81 326 toriai, o R. Sunakas sulaukė 60 399 balsų.

B. Johnsonas pirmadienį paragino valdančiąją Konservatorių partiją susitelkti aplink jo įpėdinę L. Truss.

Tviteryje jis sakė, kad remia jos planus kovoti su pragyvenimo išlaidų krize ir spręsti nelygybės problemą.

„Dabar atėjo laikas visiems konservatoriams 100 proc. ją palaikyti“, – parašė B. Johnsonas.

R. Sunakas savo ruožtu padėkojo už jį balsavusiems toriams ir taip pat paragino palaikyti L. Truss.

„Dėkoju visiems, kurie balsavo už mane per šią kampaniją. Visą laiką sakiau, kad konservatoriai yra viena šeima“, – sakė jis tviteryje ir paragino „dabar vieningai palaikyti naująją ministrę pirmininkę Liz Truss, kai ji ves šalį per sunkius laikus“.

Torių partijos narių balsavimas, vykęs internetu ir paštu, baigėsi penktadienio pavakare po du mėnesius trukusių įtemptų varžybų. Jų metu du paskutiniai pretendentai keliavo po šalį, dalyvavo rinkimų kampanijos renginiuose bei televizijos debatuose.

L. Truss taps trečiąja JK ministre pirmininke po Theresos May ir Margaret Thatcher.

Karalienė Elizabeth II šią savaitę priims naująją ministrę pirmininkę savo Balmoralo dvare Škotijoje.

Apklausos rodė, kad 47 metų užsienio reikalų sekretorė per visą rinkimų laikotarpį nuolat lenkė savo 42 metų varžovą R. Sunaką.

Balsavimas, kuriame dalyvavo apie 200 tūkst. torių partijos narių, prasidėjo rugpjūčio pradžioje, praėjus mėnesiui po to, kai B. Johnsonas paskelbė apie savo atsistatydinimą po virtinės skandalų, paskatinusių maištą ministrų kabinete.

2022 09 05 14:41
Spausdinti