Meniu
Prenumerata

penktadienis, birželio 14 d.


B. JOHNSONO EROS PABAIGA
Naujasis JK premjeras bus įvardytas rugsėjo 5 dieną
BNS
BorisJohnson/Twitter
B. Johnsonas.

Naujasis Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas, pakeisiantis atsistatydinantį vyriausybės vadovą Borisą Johnsoną , bus paskelbtas rugsėjo 5-ąją, pirmadienį informavo valdančioji Konservatorių partija.

Apie savo norą pakeisti šiame poste B. Johnsoną yra paskelbę 11 pretendentų. Šeši jų yra iš etninių mažumų.

Naujo lyderio paieškos buvo išprovokuotos praėjusią savaitę, kai 58 metų B. Johnsonas buvo priverstas trauktis iš vyriausybės atsistatydinus daugiau kaip 50 jos narių, tokiu būdu pareiškusių protestą dėl skandalų lydėto jo valdymo.

Įtakingas konservatorių parlamentarų 1922-ųjų komitetas pirmadienį parengė naujo partijos lyderio rinkimų grafiką.

Oficialus kandidatų iškėlimas prasidės ir baigsis antradienį, o naujasis ministras pirmininkas bus paskelbtas parlamentui rugsėjo 5-ąją sugrįžus po vasaros atostogų, reporteriams sakė 1922-ųjų komiteto pirmininkas Grahamas Brady.

Torių parlamentarai virtine balsavimų trumpins dabartinį kandidatų sąrašą. Galiausiai sąraše liks du kandidatai, ir partijos nariai išrinks laimėtoją.

Kadangi B. Johnsonas raginamas kuo greičiau palikti Dauningo gatvę ir siekiama, kad parlamento balsavimai nesitęstų per jo vasaros atostogas, kandidatų sąrašas turėtų būti sparčiai trumpinamas.

1922-ųjų komiteto vykdomasis sekretorius Bobas Blackmanas sakė, kad tik du kandidatai sąraše turi likti iki liepos 21-ąją prasidėsiančių parlamento vasaros atostogų.

Pirmasis balsavimas bus surengtas trečiadienį, o antrasis – tikriausiai ketvirtadienį, sakė G. Brady.

Kad procesas vyktų sparčiau, kandidatai, norėdami dalyvauti konkurse, turi užsitikrinti mažiausiai 20 parlamentarų paramą, o ne aštuonių, kaip būtų įprasta, be to, bus eliminuoti visi kandidatai, per pirmąjį balsavimą nesurinkę 30 parlamentarų balsų. Vėliau po kiekvieno balsavimo atkris mažiausiai balsų surinkęs pretendentas.

Tarp kandidatų yra buvęs iždo kancleris Rishi Sunakas ir buvęs sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas, kurių atsistatydinimas paskatino iš pareigų pasitraukti dar dešimtis vyriausybės narių.

Apie dalyvavimą taip pat paskelbė užsienio reikalų sekretorė Liz Truss ir R. Sunako įpėdinis Nadhimas Zahawi. Kaip pranešama, apie galimybę kandidatuoti svarsto ir vidaus reikalų sekretorė Priti Patel.

Tačiau įtakingos interneto svetainės „ConservativeHome“ atlikta eilinių partijos narių apklausa, kurios rezultatai paskelbti pirmadienį, parodė nemažą paramą ir ne tokiems garsiems kandidatams, tarp jų buvusiai gynybos sekretorei Penny Mordaunt ir šiek tiek nuo jos atsiliekančiai buvusiai lygių galimybių ministrei Kemi Badenoch.

Kai sąraše liks du kandidatai, vyks Konservatorių partijos narių balsavimas. Vasaros mėnesiais bus surengta virtinė rinkimų kampanijos renginių. Naujasis lyderis – vienas iš dviejų likusių kandidatų – bus paskelbtas rugsėjo 5-ąją.

„Brexito“ „veidas“ B. Johnsonas apie pasitraukimą iš partijos lyderio posto paskelbė ketvirtadienį, bet liks Dauningo gatvėje, kol bus surastas jo įpėdinis.

S. Javidas sakė, kad Britanijai susiduriant su dideliu pragyvenimo išlaidų ir energijos kainų augimu, vykstant karui Ukrainoje, labiau nei bet kada reikia šalies lyderių „kompetencijos“.

„Labai tikiuosi, kad ši kampanija gali būti ir bus tuo persilaužimu, kurio mums reikia“, – sakė jis.

Nuopuolis

Lankydamasis viename mokslo tyrimų institute Londone, B. Johnsonas sulaukė tiesioginio klausimo, ar parems kurį nors kandidatą į jo įpėdinius.

„Šiuo metu ministro pirmininko darbas – leisti nuspręsti partijai, leisti jiems tai atlikti ir toliau įgyvendinti projektus, kuriuos esame išrinkti įgyvendinti“, – atsakė jis.

B. Johnsonas patyrė įspūdingą nuopuolį. 2019 metų gruodį jis triuškinamai laimėjo parlamento rinkimus, pažadėjęs galutinai išvesti Britaniją iš Europos Sąjungos.

Turėdamas daugumą parlamente jis sugebėjo tai padaryti, bet B. Johnsono vadovavimą vyriausybę supurtė virtinė skandalų. Vienas iš jų yra susijęs su premjero rezidencijoje Dauningo gatvėje rengtais pasilinksminimais, per kuriuos buvo vartojamas alkoholis, nors šalyje galiojo susirinkimus varžančios griežtos taisyklės dėl COVID-19 pandemijos. Dėl šių vakarėlių B. Johnsonui policija skyrė baudą.

Praeitą savaitę kilo triukšmas paaiškėjus, kad premjeras paskyrė vieną kolegą į aukštas pareigas, nors žinojo, kad šis asmuo yra kaltinamas lytiniu užpuolimu. Tuomet iš pareigų pasitraukė virtinė konservatorių veikėjų, ir galiausiai B. Johnsonas buvo priverstas atsistatydinti.

Sakydamas atsistatydinimo kalbą B. Johnsonas kaltino prieš ją susimokiusią „bandą“, o jo sąjungininkai pažėrė piktų priekaištų R. Sunakui.

Visgi B. Johnsonas pirmadienį nesutiko atsakyti, ar jaučiasi esąs išduotas.

„Apie visa tai nebenoriu nieko sakyti“, – pareiškė jis.

„Vyksta konkursas... Nenorėčiau pakenkti niekieno galimybėms pareikšdamas palaikymą, – sakė premjeras. – Tiesiog turiu judėti pirmyn, ir paskutinėmis dienomis ar savaitėmis... ministro pirmininko konstitucinė funkcija esant šiai padėčiai – toliau vykdyti savo mandatą. Ir tai aš darau.“

„Juo labiau susitelksime į mus renkančius žmones... [ir] mažiau kalbėsime apie politiką Vestminsteryje, juo laimingesni visi būsime“, – pridūrė B. Johnsonas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 07 12 09:09
Spausdinti