Meniu
Prenumerata

trečiadienis, vasario 21 d.


COVID-19 EUROPOJE
Nyderlandų ir Belgijos premjerai smerkia smurto protrūkius prieš COVID-19 ribojimus nukreiptuose protestuose
BNS
Scanpix
M. Rutte.

Belgijos ministras pirmininkas Alexander'as De Croo pirmadienį pasmerkė „visiškai nepriimtiną“ smurto protrūkį per Briuselyje vykusią protesto akciją prieš griežtesnes kovos su COVID-19 priemones, į kurią susirinko 35 tūkst. žmonių. Tuo tarpu Nyderlandų premjeras Markas Rutte taip pat pasmerkė ankstesnes tris naktis šalyje vykusius neramumus, prasiveržusius per protestus prieš suvaržymus, įvestus dėl COVID-19 pandemijos, kaip „idiotų“ kurstomą „gryną smurtą“ ir pažadėjo, kad kaltieji bus patraukti atsakomybėn.

Sekmadienį trys belgų policininkai buvo sužeisti, kai demonstrantai, susirinkę protestuoti prieš griežtesnius apribojimus neskiepytiems asmenims, svaidė į pareigūnus akmenis ir degino padangas miesto centre.

Po susitikimo su prancūzų kolega Jeanu Castexu kalbėdamasis su žurnalistais A. De Croo padėkojo policijai už darbą ginant viešąją tvarką „labai labai sunkiu periodu“.

Kaip ir keliose kitose Europos šalyse, Belgijoje nepaisant palyginti sėkmingos skiepijimo kampanijos artinantis žiemai sparčiai daugėja COVID-19 atvejų.

Praėjusią savaitę A. De Croo vyriausybė paskelbė sugrąžinanti griežtesnes taisykles, įskaitant privalomą nuotolinį darbą kai kuriems žmonėms ir privalomą kaukių dėvėjimą.

Po protestų ir smurto kaimyniniuose Nyderlanduose skeptikai, skanduodami „Laisvė, laisvė“, sekmadienį žygiavo Briuselio gatvėmis ir griebėsi smurto prieš policiją.

„Gyvename laisvoje šalyje, galime protestuoti, bet tai, kaip elgėsi kai kurie demonstrantai, neturi nieko bendra su laisve, – skundėsi A. De Croo. – Tai neturėjo nieko bendra su tuo, ar vakcinavimas gerai, tai buvo nusikalstamas elgesys.“

Kai kurie protestuotojai nepritarė vakcinoms, kiti – privalomoms sveikatos apsaugos priemonėms, esą varžančioms asmens laisvę. Daug demonstrantų nešė flamandų nacionalistų vėliavas.

Keli dalyviai nešė plakatus, rodančius, kad tikima kraštutinėmis sąmokslo teorijomis ar laikomasi antisemitinių pažiūrų.

Demonstrantams pradėjus svaidyti į policiją įvairus daiktus ir ant degančių barikadų krauti mažosios architektūros elementus, pareigūnai minias ėmė vaikyti vandens patrankomis ir ašarinėmis dujomis.

Nyderlandų premjeras: karantino priešininkų riaušės yra „idiotų“ kurstomas smurtas

Nyderlanduose savaitgalį vyko dešimtys smurtinių protestų prieš vyriausybės įvestas kovos su koronavirusu priemones.

Mažiausiai 130 žmonių buvo suimti, keturi asmenys ir dar keli policijos pareigūnai buvo sužeisti nuo penktadienį kilusio pirmo smurto protrūkio, kai protestas Roterdamo uostamiestyje peraugo į policijos ir riaušininkų susirėmimus.

Nuo penktadienio keliuose Nyderlandų miestuose kilusios riaušės yra „grynas smurtas, prisidengiant protestais“, pabrėžė premjeras.

„Aš suprantu, kad visuomenėje yra daug įtampos, nes mes jau taip ilgai susiduriame su koronaviruso rykšte“, – sakė M. Rutte.

Kalbėdamas olandų žiniasklaidai M. Rutte pridūrė visuomet ginsiantis teisę protestuoti, bet „niekada nesutiksiu, kad idiotai naudotų gryną smurtą“.

Nyderlandai lapkričio 13 dieną sugrąžino dalinį karantiną ir svarsto galimybę įvesti vadinamąją „2G priemonių“ taisyklę, neleidžiančią nevakcinuotiems ar nepersirgusiems asmenims lankytis kavinėse ir baruose.

Penktadienio vakarą šimtai riaušininkų susirėmė su policijos pareigūnais Roterdamo centre. Policijai pradėjus šaudyti į riaušininkus mažiausiai keturi žmonės buvo sužeisti. Neramumų dalyviai taip pat sužeidė kelis pareigūnus.

Šeštadienį protestuotojai degino laužus Hagoje ir kituose šalies miestuose, o sekmadienį demonstrantai leido petardas ir naikino turtą šiauriniuose Groningeno bei Leivardeno miestuose, rytinėje Enschedėje ir pietiniame Tilburge.

Šeštadienį teko nutraukti dvejas futbolo rungtynes, kai sirgaliai pradėjo leisti fejerverkus ir veržtis į aikštelę.

Futbolo rungtynės Leivardeno mieste sekmadienį taip pat buvo trumpam nutrauktos, kai sirgaliai kuriems dėl COVID-19 apribojimų buvo uždrausta stebėti rungtynes, pradėjo laidyti petardas, pranešė Nyderlandų žiniasklaida.

„Darosi laukiniai“

Anksčiau šiais metais Nyderlandai išgyveno didžiausias riaušes per 40 metų, vyriausybei dėl COVID-19 įvedus komendanto valandą. Dėl naujausių riaušių kai kas kaltina nusivylusį jaunimą.

„Jie mano, kad tai yra būdas priversti juos išgirsti, – naujienų agentūrai AFP sakė 31 metų Mustafa Toprakas. – Taip elgtis yra blogai, bet, paklausykite, jaunimas darosi laukinis.“

„Jie yra jauni žmonės ir jau beveik dvejus metus dėl COVID-19 jų laisvės labai suvaržytos. Todėl taip, aš kažkiek (juos) suprantu, tik negaliu jiems pritarti“, – sakė 60 metų Claudia van der Wijngaard.

Tuo metu prokurorai patikslino, kad keturi žmonės buvo sužeisti penktadienį policijai panaudojus šaunamuosius ginklus Roterdame, kur, pasak mero, vyko „smurto orgija“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 11 22 16:05
Spausdinti