Meniu
Prenumerata

antradienis, gegužės 28 d.


NYDERLANDŲ VYRIAUSYBĖS FORMAVIMAS
Nyderlandų premjero centro dešinieji neprisijungs prie naujosios koalicijos
BNS
Scanpix
Danų politikai tariasi dėl koalicijos.

Nyderlanduose penktadienį po stulbinamos Geerto Wilderso kraštutinių dešiniųjų partijos pergalės rinkimuose pradedama formuoti nauja vyriausybė.

Politinių partijų lyderiai susitiko su parlamento žemųjų rūmų pirmininku, kad paskirtų asmenį, kuriam būtų pavesta išsiaiškinti galimas koalicijas.

G. Wilderso antiislamiška Laisvės partija (PVV) gavo 37 iš 150 vietų parlamente, o tai reiškia, kad Nyderlandai smarkiai pasuko į politinio spektro dešinę. Suskaičiavus beveik visus per trečiadienio rinkimus atiduotus balsus paaiškėjo, kad kadenciją baigiančio ministro pirmininko Marko Rutte partija gaus 24 vietas – 10 mažiau nei per ankstesnius rinkimus.

Dilan Yesilgoz-Zegerius, naujoji centro dešinės Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją (VVD) lyderė ir M. Rutte politinė įpėdinė, prieš penktadienio susitikimą sakė, kad VVD oficialiai neprisijungs prie naujos koalicijos, bet galėtų ją paremti parlamente.

D. Yesilgoz-Zegerius Nyderlandų transliuotojui NOS sakė, kad dabar, kai po 13 metų trukusio ministro pirmininko M. Rutte ir VVD valdymo per rinkimus nebuvo gauta pakankamai vietų parlamente, partijai tiktų kitas vaidmuo.

Tačiau ji pridūrė, kad jos partija sudarytų sąlygas kokia nors centro dešiniųjų koalicijai – pritartų konstruktyviems pasiūlymams.

Rinkimų rezultatai atveria kelią G. Wildersui imtis lyderio vaidmens formuojant naują koaliciją ir galbūt pakeisti M. Rutte premjero poste. Tačiau jam greičiausiai teks įtikinti potencialius koalicijos partnerius, kad jis sušvelnins kai kurias savo antiislamiškos politikos nuostatas.

Jo partijos rinkimų platformoje teigiama, kad Nyderlandai „nėra islamiška šalis“ ir kad negali būti „jokių islamiškų mokyklų, Koranų ir mečečių“.

Viena iš galimų G. Wilderso koalicijos partnerių yra neseniai susikūrusi „Naujojo socialinio sandorio“ (NSC) partija, per rinkimus gavusi 20 vietų. Šios partijos lyderis Pieteris Omtzigtas sakė, kad negali pritarti antikonstitucinei politikai.

Nyderlandų Konstitucijos 1 straipsnyje draudžiama diskriminacija „dėl religijos, įsitikinimų, politinių pažiūrų, rasės, lyties, negalios, seksualinės orientacijos ar bet kokiais kitais pagrindais“.

Rinkimų naktį pasakytoje pergalės kalboje R. Wildersas pažadėjo nevykdyti jokios politikos, kuri pažeistų Nyderlandų įstatymus ar konstituciją.

2023 11 24 14:17
Spausdinti