Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gegužės 31 d.


PRANCŪZIJA IR KINIJA
Pekine derybų susitiko E. Macronas ir Xi Jinpingas
BNS
Scanpix
Xi Jinpingas ir E. Macronas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį Pekine susitiko su Kinijos kolega Xi Jinpingu, Prancūzijos vadovui siekiant atkalbėti Kiniją nuo paramos Rusijos invazijai į Ukrainą.

Abu paragino kuo greičiau surengti Rusijos ir Ukrainos taikos derybas. Pekino Didžiojoje liaudies salėje vykusiose derybose prezidentai taip pat dar kartą patvirtino, kad nepritaria branduolinių ginklų naudojimui konflikto metu.

Savo kalboje E. Macronas anksčiau sakė, kad Pekinas gali atlikti svarbų vaidmenį ieškant kelio į taiką, ir palankiai įvertino Kinijos „norą įsipareigoti siekti sprendimo“.

Prancūzijos prezidentas, trečiadienį atvykęs trijų dienų valstybinio vizito, paspaudė Xi Jinpingui ranką prie Didžiosios liaudies salės – sostinės valdžios centro.

Xi Jinpingas savo svečią pasitiko ant didžiulio raudono kilimo, šalia kurio kariai laikė Kinijos ir Prancūzijos vėliavas, skambant šalių himnams, sakė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Xi Jinpingas ketvirtadienį pasidžiaugė glaudžiais Kinijos ryšiais su Prancūzija, pasaulyje vykstant „giliems istoriniams pokyčiams“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Prasidėjus prezidentų susitikimui Pekine, CCTV pranešė, kad Xi Jinpingas sakė, jog šalių santykiai yra „teigiami ir stabilūs“, ir pridūrė: „Šiandien pasaulis išgyvena gilius istorinius pokyčius.“

Tuo metu E. Macronas savo kolegai pasakė, kad tikisi, jog jis „atves Rusiją į protą“ dėl jos karo Ukrainoje.

„Žinau, kad galiu pasikliauti jumis, kad atvesite Rusiją į protą ir visus susodinsite prie derybų stalo“, – per dvišalį susitikimą Pekine sakė Prancūzijos vadovas.

Vakarų spaudimas Kinijai, kad ji padėtų siekti taikos Ukrainoje, didėja.

Nors Pekinas oficialiai yra neutralus, Xi Jinpingas niekada nepasmerkė Rusijos invazijos.

Nors neseniai jis nuvyko į Maskvą dar kartą patvirtinti savo sąjungos su Vladimiru Putinu, Xi Jinpingas net telefonu nesikalbėjo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

E. Macronas, kurį vizito metu lydi Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, sakė, kad nori „būti balsas, kuris vienija Europą“ dėl Ukrainos, ir kad atvykimas į Kiniją kartu su ja padeda „pabrėžti šio požiūrio nuoseklumą“.

Ketvirtadienio rytą Didžiojoje liaudies salėje susitikęs su Kinijos premjeru Li Qiangu, E. Macronas pabrėžė Kinijos ir Prancūzijos dialogo „šiais neramiais laikais“ svarbą.

„Gebėjimas dalytis bendra analize ir kurti bendrą kelią yra labai svarbus“, – sakė jis.

Po E. Macrono derybų su Xi Jinpingui jiedu perskaitys pareiškimus spaudai, po to vyks trišalis susitikimas su U. von der Leyen ir galiausiai įvyks valstybinė vakarienė.

2023 04 06 12:03
Spausdinti